Płyta grzewcza to podstawowy element wyposażenia każdej kuchni. Może to być urządzenie przeznaczone do zabudowy lub nieodłączna część wolnostojącej kuchenki. Ma wiele zalet – jest stosunkowo tania w eksploatacji i pozwala na szybkie podgrzewanie potraw. Jak każde rozwiązanie ma także kilka wad. Na które parametry płyty gazowej warto zwrócić uwagę? Czym powinna się wyróżniać?

płyta gazowa

Wady i zalety płyty gazowej

Najważniejszym aspektem przemawiającym na korzyść płyt gazowych jest oszczędność pieniędzy. Obecnie gaz jest tańszy niż prąd, a więc płyty gazowe wiążą się z niższymi rachunkami za media. To nie jedyna zaleta tego typu urządzeń. Wiele osób podkreśla, że płyta grzewcza gazowa to możliwość szybkiego podgrzewania potraw oraz natychmiastowego odcięcia źródła ciepła. W efekcie gotowanie staje się prostsze i bardziej ekonomiczne. Nawet jeśli w kuchni zaplanowano instalację kuchenki elektrycznej, płyta gazowa dwupalnikowa może okazać się świetnym rozwiązaniem awaryjnym w przypadku przerw w dostawie prądu.

Przeciwnicy płyt gazowych zarzucają im niższy stopień bezpieczeństwa niż w przypadku urządzeń wykorzystujących działanie energii elektrycznej. Jednak producenci sprzętów szczególnie dbają o względy bezpieczeństwa. Każda nowoczesna płyta gazowa Amica została wyposażona w zabezpieczenie przeciwwypływowe, które odcina dopływ gazu, gdy tylko zgaśnie płomień. Pomocna jest także funkcja ChildLock,  która uniemożliwia przypadkowe włączenie palnika. Wadą kuchenek gazowych jest także trudniejsze utrzymanie ich powierzchni w czystości – trudniej wymyć ruszty i palniki niż idealnie gładką płytę ceramiczną.

Płyta gazowa – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Producenci nowoczesnych płyt gazowych zadbali o udogodnienia, dzięki którym gotowanie jest zdecydowanie przyjemniejsze. Warto wybierać urządzenia, które zostały wyposażone w wielostopniową regulację wielkości płomienia – płyty gazowe Amica mają nawet do 9 poziomów mocy.

Nowoczesne płyty posiadają także timer, który umożliwia ustawienie dokładnego czasu działania palnika. Po upływie wybranego czasu palnik po prostu się wyłączy, a charakterystyczny dźwięk powiadomi nas o tym fakcie. To nie jedyna innowacyjna opcja oferowana przez markę Amica. Płyta gazowa producenta może zostać wyposażona także w palnik Booster lub palnik WOK – innowacyjne funkcje sprzyjające zaawansowanym popisom kulinarnym.

Warto też zwrócić uwagę na funkcje ułatwiające czyszczenie sprzętu. Płyty gazowe firmy Bosch często wyróżniają się możliwością mycia rusztów w zmywarce. Urządzenia marki Bosch wyposażone w wyświetlacz cyfrowy są w stanie sygnalizować, że wybrany palnik jest gorący – aż do momentu jego całkowitego ostygnięcia.

Kuchnie gazowo-elektryczne do zabudowy

Płyta grzewcza to tylko jeden ze sposobów na zastosowanie taniego gazu w gospodarstwie domowym. Innym sposobem są kuchenki gazowe do zabudowy. Pod tą nazwą kryją się tak naprawdę kuchenki gazowo-elektryczne. Czym wyróżnia się ten rodzaj sprzętu? To bardzo proste – płyta grzewcza opiera się na działaniu gazu, podczas gdy piekarnik wykorzystuje energię elektryczną. Tego typu kuchnie gazowe do zabudowy lub modele wolnostojące zapewniają optymalne wykorzystanie źródeł energii.

Podczas zakupu warto zastanowić się, jakie urządzenie kupić. Kuchenka gazowa do zabudowy to tylko fraza umowna. Najczęściej określa się w ten sposób zestaw – płytę grzewczą gazową oraz piekarnik elektryczny (obecnie trudno o piekarnik bazujący na energii gazowej).


Wpis gościnny (sponsorowany), obrazki: pixbay.com