Redmi to submarka Xiaomi, która stara się oferować produkty w niższej cenie. W większości mówimy o smartfonach, ale zaczynają powstawać kolejne produkty elektroniczne, mające rozszerzyć ofertę chińskiej firmy. Najnowszą propozycją ma być tzw. Smart Display, czyli stacja z ekranem, której przeznaczeniem jest pomoc w kontroli inteligentnego domu, ale też uzyskiwanie odpowiedzi na pytania lub sterowanie zasobami multimedialnymi – głównie muzyki. Redmi Touch Screen Speaker 8 lub po prostu Redmi Smart Display 8 to odpowiedź na Amazon Echo Show i Nest Home, ale głównie (na razie) na rynek Chiński.

Redmi Smart Display 8

Redmi Smart Display z XiaoAI

W większości pewnie nawet nie muszę opisywać, czym jest w ogóle Redmi Smart Display. To nic innego, jak bezpośredni rywal dla tego typu gadżetów proponowanych przez gigantów branży. Smart Display to kategoria wprowadzona na rynek przez Google, ale chętnie kopiowana przez inne marki. Sprzęt łączy cechy smart głośnika i ekranu w stylu tabletu, ale stacjonarnej wersji. Ja jestem fanem konstrukcji odpinanych od stacji z głośnikiem, co robi np. Lenovo. Umożliwia to korzystanie z wyświetlacza mobilnie. Redmi Smart Display wygląda jak kopia Amazon Echo Show. Jest inny od Xiaomi XiaoAI Touchscreen Speaker Pro 8. Bazuje jednak na podobnym wnętrzu i software.

W środku jest oczywiście asystent głosowy. XiaoAI został zaprojektowany pod chiński język, ale być może kiedyś postara się rywalizować z Asystentem Google lub Alexą. Dopiero wtedy będzie miał jakiś sens w USA lub Europie. Wątpię, by powstała edycja z którymś z amerykańskich pomocników. W nowym ekranie Redmi będzie to już trzecia generacja chińskiego asystenta.

Redmi Smart Display 8

Już zapewne domyśliliście się, że z asystenta raczej nie skorzystacie (chyba, że posługujecie się którymś z chińskich języków oczywiście). Czy bez tego smart głośnik z ekranem będzie bezużyteczny? Otóż, nie. Jeśli nakładka systemowa uwzględni inne języki, np. angielski to powinno udać się sterować inteligentnymi modułami na platformie Xiaomi i wszystkim co podpięte do sieci. YouTube’a tu pewnie nie znajdziemy, więc pozostanie jeszcze tryb elektronicznej ramki do zdjęć. W tej chwili trzeba Redmi Smart Display traktować u nas w ramach ciekawostki. Ja chciałbym poznać plany marki odnośnie ekspansji w tym segmencie. Czy jakieś są? Pewnie wszystko determinowane jest poziomem rozwoju asystenta.

Ósemka w nazwie to oczywiście przekątna wyświetlacza. Panel ma bardzo dobre kąty widzenia. Aż 178 stopni. Wiadomości, informacje pogodowe, czy przekaz z podłączonych urządzeń, np. kamer, powinny być czytelne. Specjalna warstwa ma też redukować odbicia. Zadbano też o ochronę wzroku. Myślę, że będzie to docenione zwłaszcza przy obsłudze odtwarzacza muzycznego. Nie zabraknie kamerki do video połączeń i to w trybie wieloosobowym. Wspomniano coś o gestach, co pewnie będzie wykorzystywane przez kamerkę lub sensor IR (tego nie udało mi się sprawdzić). Rozpoznawanie twarzy ma dopasowywać wyświetlane treści pod konkretnego użytkownika. Bluetooth ma ułatwić parowanie z innymi źródłami, prawdopodobnie przypominając w tym przenośne głośniki. Producent wycenił swój pierwszy Smart Display na tylko 50$! W juanach 349. Ciekawe, jak to to gra. Pewnie budżetowo.

źródło: Redmi