Marka Roborock zaczyna rozszerzać w ofercie dostępność modeli robotów odkurzających z radarem LiDAR. Po Roborock S6 MaxV kolejnym będzie Roborock S4 Max. Po nazewnictwie łatwo wywnioskować, że będzie to propozycja przystępniejsza cenowo. Sprzęt zapowiedziano w połowie października, ale dopiero teraz mam okazję zerknąć w jego specyfikacje.

Roborock S4 Max z LiDAR

Roborock S4 Max ma radar LiDAR

Automatyczne roboty sprzątające już nie robią na nikim wrażenia. Coraz więcej domostw korzysta z udogodnień takich odkurzaczy (często też podobnym mopów). Roborock chce dorównać liderowi branży, a ostatnio nawet go przewyższyć. Może nie w sprzedaży, ale w propozycji opcji dostępnych w swoich urządzeniach. Model S4 Max jest kolejnym w portfolio, który stawia na precyzyjniejsze radary LiDAR, które potrafią mapować przestrzeń również w trudnych warunkach świetlnych.

Roborock jest dość świeżą marką, ale czasem właśnie takie tygrysy rynkowe chętniej wdrażają nowinki technologiczne. LiDAR był do tej pory kojarzony głównie z autonomicznymi autami, które dopiero uczą się samodzielnej jazdy. W tym roku skaner pojawił się m.in. w iPhone’ach Pro. Precyzyjniejsze czujniki sprawdzą się w ocenie terenu do sprzątania. Odkurzacz rozpozna nawet nawierzchnię, po której jeździ, by dopasować poziom ssania (np. wjeżdżając na dywany).

Jako, że jest to odkurzacz smart to ma też inteligentne budowanie harmonogramów pracy. Domownicy mogą wskazywać konkretne pokoje i teren do sprzątania, konkretyzować im pory działania, a nawet moc ssania. Najlepiej oddać to jednak automatowi. Jeśli jednak chcemy sterować Roborockiem S4 Max bardziej manualnie to przyda się aplikacja mobilna. Tu znajdziemy też szansę tworzenia wirtualnych ścian, czyli określania miejsc, które odkurzacz ma omijać. W sumie takich stref i ścian można wskazać nawet po 10. To tzw. Invisible Walls i No-go Zones. System pozwoli zapamiętać cztery mapy, więc sprawdzi się też w budynkach wielopiętrowych. Wszystko ułatwi podpinanie do sieci Wi-Fi.

odkurzacz Roborock S4 Max z LiDAR

Roborock S4 Max – możliwości

Jak wyglądają pozostałe specyfikacje Roborocka S4 Max? Producent oferuje maksymalne ssanie na poziomie 2000Pa. Jak już wspomniałem, można ją konkrolować z poziomu smartfona. Bateria ma wystarczyć na nawet 180 minut pracy, choć pewnie z określonymi parametrami pracy. Ogarnie teren do 300 m². Urządzenie korzysta z filtrów HEPA E11, które można umyć. Wiele innych modeli marki ma dodatkowo funkcje mopowania, ale S4 Max skupi się wyłącznie na odkurzaniu.

Pojemnik na kurze ma 460 ml pojemności, więc nie trzeba będzie go zbyt często opróżniać. Teraz o wiele przyjemniejsze są moduły z zewnętrznym workiem (bardziej komfortowe), ale działa to na zasadzie drugiego odkurzacza, więc jest jeszcze drogim rozwiązaniem. Roborock S4 Max wyceniono na 429$, więc jak na potencjał, dość atrakcyjnie.

źródło: roborock.com