Bardzo rzadko piszę na blogu o monitorach. Okazjonalnie i do tego najczęściej przy okazji jakiegoś innego tematu. Dzisiaj trafił się jednak ciekawy model, który łączy cechy ekranu do komputera ze smart TV. Samsung Smart Monitor ma AirPlay 2, Wireless DeX, wbudowane Wi-Fi i Bluetooth oraz telewizyjny system Tizen OS.

Samsung Smart Monitor Tizen, DeX, AirPlay 2

Samsung Smart Monitor jako smart TV

Przyzwyczailiśmy się już do odpowiedniego przeznaczenia konkretnych ekranów w naszym otoczeniu. Mobilny służy nam ostatnio najczęściej i często najdłużej z całego dnia. Lubimy jednak mirrorować treści na większe wyświetlacze, a na tych największych oglądamy filmy. Samsung uważa, że monitor wcale nie musi służyć tylko do pracy przy biurku, ale też jako telewizor. W Smart Monitor wbudowano Tizen OS, więc alternatywnie uruchomi te same treści co salonowy odpowiednik.

Właściwie to ja bym powiedział, że Samsung Smart TV to bardziej inteligentny telewizor z komputerowymi opcjami, niż odwrotnie. Zależnie od pomysłu na wykorzystanie jego funkcji producent da klientom aż trzy przekątne panelu. Wariant M5 z rozdzielczością Full HD ma 27- i 32 cale. Pod TV lepiej jednak zainteresować się odmianą M7. Też ma 32 cale, ale w 4K. Design wszystkich jest podobny. Sprzęt ma estetykę monitora, ale uruchomi aplikacje z Tizen, czyli różnego rodzaju serwisy streamingowe itd. Dzięki AirPlay 2 przeniesiemy też content z iPhone’ów, iPadów i Maców.

Samsung Smart Monitor

Samsung Smart Monitor do pracy

Są też tradycyjne dla monitora opcje. Samsung Smart Monitor można podłączyć do komputera przez HDMI i używać go jak Bóg przykazał. Na szczęście koreański gigant nie poprzestał na zwykłych możliwościach. Dołożyć Wireless DeX, czyli bezprzewodowej wersji trybu desktopowego z kompatybilnych urządzeń mobilnych. Jeśli tylko smartfon lub tablet Samsunga posiada wsparcie dla platformy DeX bez konieczności podłączania kabelka to uda się uruchomić Androida w wersji desktop od razu na ekranie. Takie bajery ma m.in. Galaxy Note 20.

Chmurowo uruchomimy też np. aplikacje Office 365, co da nam możliwości edycji, przeglądania i zapisywania plików biurowych. Również bez potrzeby podpinania monitora do jakiekolwiek kompa. Cennik Samsung Smart Monitora? Modele M5 wyceniono odpowiednio na 230 i 280$. Topowa jednostka w odmianie M7 to już 400$. Ten ostatni będzie oferowany dopiero od grudnia (na wybranych rynkach). Sporo, ale trzeba pamiętać, że w jednej cenie są w sumie trzy urządzenia. Jeśli faktycznie mamy możliwość skorzystania z nich wszystkich to zakup jest opłacalny. W pokoju biurowym będzie dostępnych kilka przydatnych rozwiązań. Nie jest to głupi pomysł. Samsung powinien wdrażać ten format w kolejnych modelach. Naturalnie obniżając ich ceny 😉

źródło: samsung.com