W 2020 roku Segway-Ninebot przedstawił już kilka nowych pojazdów użytku osobistego. Pośród nich znalazł się wtedy model Air T15. To elektryczna hulajnoga w dużo bardziej stylowym wydaniu, niż wszystkie wcześniejsze tej marki. Projekt trafił właśnie na platformę Kickstarter, gdzie można go już zamawiać w przedsprzedaży. Składany środek lokomocji ma być lekki, wygodny w użytkowaniu, ale nie specjalnie tani. Dlatego warto zajrzeć do crowdfundingu, gdzie zawsze są atrakcyjne upusty. Air T15 była prezentowana już na styczniowych targach CES w Las Vegas, ale do finalnej sprzedaży wejdzie dopiero w lipcu.

Segway-Ninebot Air T15

Segway-Ninebot Air T15 – design

Producent poinformował, że nad Air T15 pracowano prawie 12500 godzin. Nie wiem, dlaczego zdecydowano się na przekazanie tej informacji w godzinach, ale w dniach wyszło ok. 520, czyli prawie półtora roku. Czas opracowywania sprzętu ma świadczyć o poziomie jego dopracowania. Trzeba przyznać, że e-hulajnoga Segwaya wygląda dobrze i prezentuje też ciekawe parametry. Grafiki promocyjne sugerują, że estetyka premium ma trafić do grona bardziej wymagających odbiorców. Oczywiście nie tylko, ale wyraźnie widać, że targetem głównym są osoby ze świata korporacji, którzy docierają do swojej pracy komunikacją miejską. Ewentualnie jako pojazd do przewożenia w bagażniku samochodu.

Hulajnoga w składanej wersji pozwala szybko skorzystać z metra lub autobusu, natomiast te odcinki przed i po pokonać na małych kółeczkach. Chodziło tu też o to, by poruszanie się Air T15 było bardziej prestiżowe. Konstrukcja ma nawet składane rączki, a całość w mniej typowym designie. Mam na myśli rozwiązania odbiegające od standardów. Zastosowano oczywiście lekkie materiały, m.in. aluminium i stop magnezu. Certyfikat IPX4 ma uchronić przed korodowaniem i ogólnymi warunkami pogodowymi. Złożona wersja ma wygodną rączkę, by pojazd przemieszczać jak współczesną walizkę. Domowa stacja dokująca też wygląda nietypowo. Całość zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji – zwłaszcza LEDowy pasek na froncie oraz nietypowy panel na kierownicy.

Segway-Ninebot Air T15 elektryczna hulajnoga

Segway-Ninebot Air T15 – specyfikacje

Dobrze wygląda, ale ma też niezłe parametry. No, może nie licząc zasięgu. Ten jest tu akurat wyjątkowo kiepski. Maksymalnie tylko 12 kilometrów na jednym ładowaniu i podejrzewam, że nie przy maksymalnej prędkości. Litowo-jonowa bateria musi być tu mało pojemna. Silnik 250W rozpędzi pojazd do 20 km/h, a w ustawieniach są do dyspozycji cztery już wstępnie ustawione szybkości (są zmieniane tylnym hamulcem, który pełni też rolę kontrolera). Od powolnej, do 6 km/h, czyli poruszania się między pieszymi, po tą sportową – już wymienioną. To hulajnoga do pokonywania krótkich tras. Głównie tych związanych z dojazdem do normalnego środka komunikacji, sklepu lub miejsca pracy w bliskim otoczeniu.

Regenerujący energię system hamowania pozwoli odzyskiwać trochę energii, by wydłużyć działanie napędu. Oprócz fajnego ekranu do podglądu prędkościomierza jest też w komplecie aplikacja na smartfony (iOS/Android). Jej możliwości są standardowe. Zapis danych z trasy, zmiany poziomu oświetlenia LED, czy blokowanie kół. Maksymalne obciążenie to 110 kg, co również będzie miało wpływ na zasięg przejazdu. Segway-Ninebot Air T15 ma ważyć ok. 10.5 kg. Finalna cena to aż 750$, ale tej fazie można obniżyć koszty do nawet 569$.


Powyższy artykuł jest na temat urządzenia/rozwiązania z crowdfundingowej platformy (miejsca, w którym wczesny prototyp zbiera fundusze na dalszą realizację). Sprzedaż na masową skalę odbywa się zwykle po kilku miesiącach od udanego zakończenia kampanii. Z uwagi na setki produktów na moim blogu, nie jestem w stanie śledzić losów poszczególnych projektów. Aktualizacje o postępach warto szukać na stronie kampanii (zakładka o aktualizacjach), stronie producenta lub kanałach społecznościowych start-upów. Warto też zapoznać się z ryzykiem związanym z wpłacaniem kwot.