smart home 102 aqara M3 Hub
Zobacz też: smart home tygodnia #102 – M3 Hub (foto: Aqara)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania. BTW: to już kolejny z moich cyklów, które dobiły do setnego wydania! 

  • Ultrahuman Home (inteligentny hub do monitorowania zdrowia) na Kickstarterze
  • Dyson WashG1 z przeznaczeniem wyłącznie do sprzątania na mokro
  • Aqara z europejskim smart gniazdkiem ściennym?
  • przenośny głośnik Soundcore Boom 2 Plus z lepszym basem
  • Pocket TV to kieszonkowy smart TV dla okularów
  • Dangbei Mars 2 Pro to pierwszy laserowy projektor 4K z certyfikacją dla natywnej obsługi Netflix (na pokładzie jest też Google TV z Chromecastem)

1. Ultrahuman Home w crowdfundingu (Kickstarter)

W styczniu marka Ultrahuman (znana z inteligentnych pierścieni) przedstawiła na targach CES 2024 projekt Home. Niedawno obiecywała, że wkrótce trafi do crowdfundingu. Tak się dzieje. urządzenie zawitało na platformę Kickstarter, gdzie startuje od 319£. Jeśli zbiórka się powiedzie, a wszystko na to wskazuje, hub dotrze na rynek w okolicach lipca.

Ultrahuman Home
Ultrahuman Home (foto: Ultrahuman)

Ultrahuman Home to inteligentny hub do mieszkania, którego zadaniem jest analizowanie warunków, a więc pośrednio również naszego zdrowia. Stacja została wyposażona w sporo czujników do pomiarów najważniejszych czynników wpływających na komfort przebywania w zamkniętym pomieszczeniu. Moduł ocenia wystawienie na sztuczne oświetlenie, jakość powietrza, wilgotność, temperaturę, UV, czy poziom hałasów.

Jak się pewnie spodziewaliście, Ultrahuman Home współpracuje z wearables producenta, czyli Ring Air i M1. Dzięki temu ma lepiej korelować zmiany i wpływ poszczególnych odczytów na organizm użytkownika ubieralnych trackerów. Połączenie tych danych spróbuje wskazać zależność między sytuacją w domu a wynikami z tarckerów aktywności i zdrowia. Od ruchu, przez samopoczucie, aż po sen. Przykładowo, pomiary UV i sztucznego światła będą łączone w wypoczynkiem, na podstawie czego będzie łatwiej ocenić czy miały większy związek.

Ultrahuman Home to bardzo ciekawe połączenie i rozbudowa potencjału oferowanych technologii, ale nic nowego. Podobne wynalazki już na rynku widziałem. Przewagą może być głębsza współpraca urządzeń, a więc pełniejszy przekaz i sugestie zmian.

Znalezione na Kickstarterze


2. Dyson WashG1 – tylko do mopowania

smart home 103 dyson wash g1
Dyson Wash G1 (foto: Dyson)

Dyson jak zwykle, wszystko po swojemu. Ich najnowszy sprzęt skupi się wyłącznie na sprzątaniu na mokro. Wash G1 to pierwszy „odkurzacz” brytyjskiej marki, który będzie dedykowany przede wszystkim myciu podłóg. Model odróżnia się od wszystkich konkurentów sposobem sprzątania. Nie stosuje ssanie tylko szczotki poruszające się w przeciwnych kierunkach. Producent ma już spore doświadczenie w technologiach służących do odkurzania. Teraz wkracza ze swoimi nowinkami w inny segment. Już Dyson V15s Detect Submarine pozwalał na mopowanie i mycie na mokro, ale przez dodatkowy moduł. Wash G1 jest inny. Wspomniane szczotki mają oczywiście oddzielne zbiorniki wodne (na czystą i brudną wodę), by urządzenie wykonało swoją pracę właściwie. Obieg wody ma pozwolić na działania na prawie 300 metrach kwadratowych.

Ciekawie wygląda też system gromadzenia zanieczyszczeń. Dyson rozdzielił pojemniki na te dla brudów stałych i brudną wodą (można ją po prostu wylać do kanalizacji). Szczotki pracujące w obie strony przy jednoczesnym przesuwaniu ręcznym Dysona mają zwiększać skuteczność swojej pracy. Rolki obracają się do 250 razy na minutę, a że są stale nawilżane to „łapią” brudy i je usuwają. Podoba mi się rozwiązanie zapobiegające pozostawianiu smug. Szczotki są odsączane, więc prawdopodobnie wszystko tak wyliczono, by nie pozostawiać nadmiaru wody/środków myjącach. Podobnie jak w przypadku robotów mopujących, nie powinniśmy jednak stosować płynów pieniących. Poziom nawilżenia można zmieniać, co zapewne ma pomóc dostosować tryb działania do zanieczyszczeń na podłodze.

Jakieś wady? Z tego co zrozumiałem, Dyson Wash G1 Wet Floor Cleaner jest przeznaczony do sprzątania brudów, które schodzą przy użyciu wody. Inne zanieczyszczenia mogą nie zostać pokonane, chociażby z racji braku ssania. Zamiast tego jest pompa i niezależne silniki, a więc wciąż z wykorzystaniem wyjątkowych technologii. Dyson jak zwykle „wydziwia”, ale dzięki temu jest unikatowy. Czy ok. 3000 zł za takie AGD nie będzie jednak zbyt dużym wydatkiem, biorąc pod uwagę brak trybu odkurzania?


3. Europejskie smart gniazdko ścienne od Aqara

Na 21 maja firma Aqara (spece od tańszych modułów dla inteligentnego domu) szykują jakąś premierę. Posty na social media zwiastują nowe urządzenia dla ekosystemu marki. Sądząc po kształtach oraz opisie, będzie to chyba ścienne gniazdko w europejskim standardzie.

Imagine controlling your appliances from anywhere, saving energy, and making them even safer with automatic shut-off features.

Ewidentnie sterowanie dowolnego urządzenia podpiętego do gniazdka z funkcjami zdalnej kontroli, programowaniem i harmonogramowaniem pracy (w tym oszczędzaniu i monitorowaniu energii), a także opcjami automatyzacji. To ostatnie powinno umożliwić budowanie scen. Pozostaje czekać na potwierdzenie, więcej obrazków, no i oczywiście cenę.


4. Soundcore Boom 2 Plus z lepszym basem

Soundcore Boom 2 Plus
Soundcore Boom 2 Plus (foto: Soundcore)

Na YouTubie marki Soundcore (Anker) widzę filmiki z modelem Boom 2 sprzeda dwóch miesięcy, więc wariant Plus to chyba jego mocniejsza edycja. Producent przygotował przenośny, wzmocniony sprzęt grający bezprzewodowo z całkiem ciekawymi parametrami. Pojawi się akurat w okresie wakacyjnym, gdy imprez w plenerze więcej. Boom 2 Plus ma oferować donośne brzmienie (dzięki BassUP 2.0 Technology), a także dostosowywanie parametrów audio przez EQ. Do tego LEDowego efekty wizualne oraz szczelność zgodna z normą IPX7. Wbudowany akumulator ma dostarczyć nawet do 20 godzin grania. Przez PartyCast 2.0 możliwe będzie podłączanie większej liczby głośników Soundcore (także tych z pierwszą generacją protokołu). Producent wycenił jednostkę na 250$. Na razie nie widzę nic o europejskiej dostępności.


5. Pocket TV – kieszonkowy smart TV w okularach

Pocket TV
Pocket TV (foto: RayNeo)

Kino domowe to przeważnie większy telewizor, rzutnik, ewentualnie tablet (najlepiej z podłączonymi słuchawkami). Od jakiegoś czasu miłośnicy filmów mają jeszcze jedną, acz jeszcze niszową opcję – gogle/okulary z trybem prywatnego monitora. Najczęściej wyświetlają treści z podpiętego urządzenia, np. smartfona lub laptopa. Są też modele bezprzewodowe, więc jeśli są wyposażone w odpowiednią aplikację powinny uruchomić video z YouTube’a. Co powiecie na przystawkę telewizyjną, która zamieni okulary w rodzaj ubieralnego smart TV?

Headsety to jeszcze bardzo mało popularne gadżety, ale najwidoczniej już wystarczająco przyciągające, by powstawały do nich różnego rodzaju rozszerzenia. Homatics Pocket TV to w praktyce kieszonkowe Google TV dla okularów RayNeo XR. Z aplikacjami do streamingu na pokładzie. Od razu z systemem przycisków zintegrowanych z modułem oraz myszką 3D (tzw. air-mouse). Wbudowana bateria ma pozwolić na pracę w terenie nawet przez około 5.5h materiałów video. Zapewne urządzenie można podłączyć też do telewizora, ale generalnym przeznaczeniem są okulary. Model wspiera 4K, Dolby Vision, HDR10+ oraz dźwięk z DTS i Dolby Audio. Całość przygotowano we współpracy z RayNeo (należącym do TCL). Zestaw okulary + przystawka nie będzie tani, bo te pierwsze to ok. 379$, a Pocket TV – 179$.


6. Dangbei Mars Pro 2 z Google TV i Netflixem

Projektory nieco śmielej kuszą ostatnio poszukiwaczy audio-wizualnych wrażeń. Propozycji (tych naprawdę ciekawych) jest coraz więcej, a wśród nich sporo modeli z Państwa Środka. Dangbei proponuje kolejny rzutnik z efektownymi specyfikacjami. Mars Pro 2 ma być pierwszy laserowym wariantem 4K z akceptacją Netflixa oraz systemem Google TV. Netflix nadzoruje licencjonowanie sprzętu mogącego wyświetlać treści z ich katalogu filmow i seriali, więc certyfikacja dla natywnej obsługi ma znaczenie. Dangbei sprostało takim wymaganiom już przy kilku swoich projektorach. Mars Pro 2 jest kolejnym. Ma pilocik na Bluetooth z dedykowanym platformie VOD przyciskiem. Jest tam też nasłuch komend Asystenta Google.

Dangbei Mars 2 Pro
Mars 2 Pro (foto: Dangbei)

Producent DLP z chipem DMD (0.47″) oraz laserowym ALDP z 2450 ISO lumenami jasności. Do tego specjalne algorytmy nadzorujące warunki, by dopasować ustawienia do pracy za dnia i w zaciemnieniu. Obraz będzie rzucany z 3840 x 2160 pikseli nawet w przekątnej 200 cali (gdzieś z pięciu metrów). Najlepsza będzie jednak ta ze 120″. Jest wsparcie HDR10+, HLG, Chromecast, HDMI 2.1, USB 2.0, Ethernet LAN oraz porty audio (analog i cyfra). Oprócz tego Bluetooth 5.2 oraz Wi-Fi 6. Optymalizacją obrazu zajmie się InstanPro AI Image Setup, który wykorzysta czujnik dToF, aparat CMOS i algorytmy AI dla AF, korekcji keystone oraz dopasowanie ramki.

Odświeżanie w 4K ma być w 60Hz, ale w 1080p uda się uzyskać nawet 240Hz (co sprawdzić się lepiej przy dynamicznych obrazach w gamingu). Warto dodać, że jest też wbudowany głośnik stereo z podwójnym 12W i Dilby Digital, Dolby Digital Plus oraz DTS-X. Jak cenowo? Dangbei proponuje za Mars 2 Pro 1900$.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

7. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


8. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


9. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


10. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub