smart home 106 Aqara Roller Shade Controller T1S
Zobacz też: smart home tygodnia #106 – Aqara Roller Shade Controller T1S (foto: aqara.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania. BTW: to już kolejny z moich cyklów, które dobiły niedawno do setnego wydania! 

  • Yale Dot to nowy smart moduł MFC do ekosystemu smart zamków Linus
  • nowości aplikacji Apple Dom w ramach iOS 18
  • tvOS 18 dla Apple TV i HomePod OS 18
  • Reolink Argus 4 Pro to kamerka z kolorowym Night Vision 4K i 180°
  • gogle („komputer przestrzenny”) Apple Vision Pro w kolejnych krajach
  • SwitchBot Water Leak Detector do przecieków
  • Spacetop G1 to „laptop” do okularów AR
  • Philips Screeneo UL5 Smart z ultra krótkim rzutem (crowdfunding)

1. Yale Dot – bezkluczowy dostęp przez NFC

smart home 107 yale dot
Yale Dot (foto: yalehome.com)

O tym akcesorium ekosystemu Yale już w smartdomowych przeglądach pisałem. Moduł Yale Dot to rozwinięcie zabezpieczeń marki Yale o element zbliżeniowy dla wirtualnych kluczy dostępnych w smartfonie. Ma być szybszą i wygodniejszą (lub po prostu uzupełniającą) opcją dla już wcześniejszych opcji dostęp do smart zamków Linus (już dwóch generacji).

Yale Dot to modulik z chipem NFC, pozwalający na zbliżeniowe otwieranie smart zamków zbliżaniem telefonów do wygodnie umiejscowionego punktu („dot”). Sprawdzi się to m.in. wobec gości w ramach zaufanego dostępu. Każdy zamek może obsłużyć do pięciu takich punktów. Paczkę z trzema Dotami wyceniono na ok. 30€.


2. Ulepszenia Apple Dom w iOS 18

Apple Dom iOS 18Apple stara się oferować swoje systemy operacyjne w ramach ściśle zintegrowanego ekosystemu. Uwzględnia w nim również urządzenia z segmentu smart home. Tu platforma ma już trzy elementy. Wszystkie one uzyskają ulepszenia i poprawki. Mówimy o aplikacji Dom, sofcie tvOS 18 dla Apple TV oraz HomePod OS 18 dla inteligentnych głośników. Co w ramach tych rozwiązań? Mam nadzieję, że amerykański gigant w wersji preview odsłania dopiero pierwsze elementy nowych funkcji, bo generalnie nie ma tego specjalnie wiele. Przypomnę, że wszystkie opcje zadebiutują dopiero w ramach jesiennej aktualizacji, którą tradycyjnie uruchamia się niedługo po prezentacji nowych iPhone’ów (przeważnie równolegle do ich sprzedaży).

Aplikacja Apple Dom w ramach iOS 18:

  • dostęp gościnny (czyli obsługa smart domu w ramach przekazywania uprawnień dla wybranych funkcji, np. wirtualnych kluczy do smart zamka lub systemów monitoringu/zabezpieczeń)
  • bezdotykowe otwieranie drzwi (szybsze, ale wciąż bezpieczne otwieranie domu w odległości do ok. 1.8 metra od naszego wejścia)
  • w wybranych regionach (we współpracy z przedsiębiorstwami usług komunalnych) panel Apple Dom pokażę więcej informacji o zużyciu prądu (ma pozwolić na lepsze zarządzania energią). Kategoria Energia będzie na początku zintegrowana wyłącznie z kilkoma amerykańskimi partnerami Apple, więc traktujmy ją na razie w formie ciekawostki
  • aplikacja Dom obsługuje w końcu roboty sprzątające (w ramach automatyzacji i scen, a także ich obsługi głosowego przez asystentkę Siri)

3. tvOS 18 dla Apple TV i HomePod OS 18 dla smart głośników

System tvOS 18 dla Apple TV też zaproponuje kilka nowych rozwiązań. Urządzenia Apple TV oraz aplikacje na kompatybilne urządzenia mają poszerzyć i „wnieść rozrywkę domową na wyższy poziom”. W jaki sposób? Posiadacze Apple TV HD (2015) oraz Apple TV 4K (1-3. generacji) otrzymają:

  • pojawi się funkcja InSight, która przypomina mi trochę X-ray w Amazon Prime Video (ma wyświetlać w czasie rzeczywistym informacje o aktorach i postaciach, ale też muzyce w trakcie projekcji). W szybki sposób zapoznamy się z sylwetkami i biografiami postaci.
  • w trybie InSight dodamy do utwór playlisty Apple Music w szybki (ten słyszany w trakcie filmu)
  • rozwiązania InSight pojawią się też w apce iPhone’a (w trybie piota Apple TV Remote)
  • funkcja Wzmacniaj dialogi (z wykorzystaniem uczenia maszynowego) ma być inteligentniejsza (w urządzeniach Apple TV 4K wydobywanie głosu ma być efektywniejsze) – od jesieni funkcja Wzmacniaj dialogi ma działać też przez głośniki telewizora lub podpięty do niego na HDMI sprzęt, słuchawkach AirPods i sprzęcie podłączonym na Bluetooth
  • w tvOS 18 napisy pojawiają się automatycznie w najbardziej odpowiednim momencie (np. gdy pojawi się inny język)
  • Apple doda też do tvOS obsługę formatu 21:9 (co docenią posiadacze projektorów)
  • pojawią się udoskonalenia aplikacji FaceTime oraz kamery Continuity (podpisy na żywo, ale tylko dla języka angielskiego, pojawią się w USA i Kanadzie – wyświetlą wypowiedzi rozmówców tekstowo)
  • przeprojektowano Apple Fitness+ dla tvOS 18 (kilka elementów poprawiających użytkowanie i trening z aplikacją do ćwiczenia przed ekranem)
  • zauważyłem też info o Siri funkcjonującym na urządzeniach Apple TV (on-device)

tvOS 18

Co w przypadku HomePod OS 18 (dla wszystkich trzech modeli głośników)?

Aktualizacja firmware’u dla smart głośników HomePod dostarczy im zdolności działania i kontroli w ramach SharePlay. Ma to funkcjonować nawet bez aktywnej subskrypcji w serwisie Apple Music. Strumieniowanie treści przez AirPlay z iPhone’ów i iPadów na głośniki HomePod zapewni dźwięk przestrzenny i obsługę Dolby Atmos.


4. Reolink Argus 4 Pro z kolorowym Night Vision 4K i 180°

Marka Reolink przygotowała kolejną odmianę zaawansowanej kamerki do monitoringu wnętrza. Najnowsza propozycja wyróżnia się na tle konkurencji kilkoma rozwiązaniami. Jej wygląd jest specyficzny, a to z uwagi na podwójny obiektyw. Z tego co kojarzę, nie pierwszy na rynku Model Argus 4 Pro obiecuje kolorowe Night Vision w rozdzielczości 4K oraz 180-stopniowe pokrycie obrazem, dzięki któremu nie będzie tzw. blind spotów (i nie trzeba będzie obracać sensorem, jak w modelach z ruchomym obiektywem).

Specyfikacje flagowej kamerki Reolink zawstydzają propozycje konkurentów. Już poprzednik z 2021 roku prezentował się naprawdę dobrze, a teraz mamy jeszcze kolorowy podgląd w nocnych warunkach (to podobno pierwsza kamerka z taką opcją w tej rozdzielczości). Eufy i Arlo też mają tryb night vision, ale stosują w nim światło podczerwony. W Argus 4 Pro technologia ColorX tego spektrum nie potrzebuje. Efekty mają być dzięki temu lepszej jakości.

Co jeszcze podkreśliłbym z listy parametrów? Nie zabraknie standardu łączności w Wi-Fi 6, więc streaming treści w 4K nie powinien być problemem (oczywiście z adekwatnym routerem). Obraz możemy zapisywać w pamięci na kartach microSD (do 128 GB). Opcjonalnie jest też Home Hub. Certyfikacja IP66 pozwoli na użytkowanie kamerki na zewnątrz. Można ją podpiąć do paneli solarnych, które są dostępne w ofercie producenta. Cena? 200$ (ze zniżką 20 dolarów na start sprzedaży modelu).


5. Premiera Vision Pro w kolejnych krajach

Gogle Vision Pro od Apple to nowy typ „komputera przestrzennego”, który od niedawna jest sprzedawany przez amerykańskiego giganta na terenie Stanów Zjednoczonych. Ma kilka ciekawych funkcji, które zmienią sposób interakcji z aplikacjami biurowymi, ale i domową rozrywką. W trakcie WWDC amerykańska spółka przedstawiła kilka ważnych wieści na temat swojego zaawansowanego headsetu (za 3500$). Ogłoszono szerszą dostępność (wciąż jednak w bardzo ograniczonym zasięgu) i nowe funkcje systemu operacyjnego visionOS. W obu przypadkach ma to pośredni związek ze światem smart home – głównie odnośnie nowatorskiego użytkowania sprzętu w domowych warunkach. Zaraz je przedstawię, choć już zapewne rzuca się w oczy na załączonej grafice.

visionOS 2 Apple Vision Pro

Od 28 czerwca Apple Vision Pro będzie dostępne w Chinach, Hongkongu, Japonii i Singapurze. Do Europy gogle dotrą 12 lipca, a konkretnie do Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Tego samego dnia pojawią się też w Australii i Kanadzie.

W trakcie Keynote na otwarcie WWDC przedstawiono też pierwszą większą aktualizację systemu operacyjnego dla Vision Pro. Oprogramowanie visionOS 2 ma rozwinąć kilka funkcji gogli do rzeczywistości mieszanej marki Apple. Co nowego otrzymają (wciąż nieliczni) użytkownicy w nadchodzącej aktualizacji?

  • Zdjęcia w visionOS pozwolą na ich wyświetlanie w trybie przestrzennym, czyli na wzór już wcześniej dostępnych ujęć wykonywanych aparatami kompatybilnych iPhone’ów (fotki w 2D przerobimy zatem w te z efektami spatial)
  • wyświetlanie wirtualnych ekranów z komputerów Mac zyskają opcje monitorów z wide i ultra wide (szerszy i ultra szeroki sposób wyświetlania treści na wirtualnym biurku). Mają sprawiać wrażenie ekwiwalentu dwóch monitorów 4K ustawionych obok siebie.
  • tryb podróży będzie możliwy do uruchomienia podczas podróży pociągiem lub samolotem
  • w trybie SharePlay uwzględnimy Persony, czyli nawet wirtualne avatary w widoku VR (w trakcie współpracy, ale też oglądania video będziemy mogli uczestniczyć w przestrzeniach 3D z innymi użytkownikami gogli Vision Pro.
  • w zasobach gestów centrum kontroli przybyła nowa opcja w ramach „tap”
  • Apple wspólnie z Canonem przygotowało specjalny obiektyw EOS R7 dla aparatów DSLR, gdzie przez dwie mini kamerki uda się rejestrować materiały w trybie Spatial Video (i przestrzenne zdjęcia również)
  • format Spatial Video można obrabiać już w Final Cut Pro, a także wrzucać do apki Vimeo bezpośrednio przez system visionOS

Cały czas mówimy o unikatowym urządzeniu, ale zawsze przyjemnie zerknąć, co czeka nas w najbliższej przyszłości w ramach użytkowania domowego sprzętu nowej generacji. Kiedy to nastąpi? Jak Vision będą przystępniejsze cenowo, a konkurenci zaczną sprzedawać swoje odpowiedniki w większej liczbie. Obie sytuacje wpływają na siebie, więc miejmy nadzieję, że nastąpi to w przeciągu najbliższych lat.

Czytaj więcej o: Apple Vision Pro


6. SwitchBot Water Leak Detector

Ta propozycja debiutowała już kilka tygodni temu, ale jakoś ją pominąłem. Chyba dlatego, że podobnych rozwiązań jest w sprzedaży mnóstwo. SwitchBot Water Leak Detector zwraca na siebie uwagę głównie ceną i współpracą z pozostałymi smart rozwiązaniami SwitchBot (jest ich coraz więcej). Producent zaproponował za swój detektor tylko 18$.

Co potrafi i do czego służy SwitchBot Water Leak Detector? W zasadzie to dysponuje kompletem funkcji, których oczekujemy od takiego czujnika. W sposób możliwie szybki zasygnalizuje wycieki, np. spod pralki. Jego zadaniem jest szybkie informowanie domowników, mające ograniczyć zniszczenia. SwitchBoJt obiecuje, że gadżet będzie pracował niezależnie, a więc nie będzie wymagał żadnego dodatkowego huba, bo łączy się bezpośrednio z naszą siecią Wi-Fi. Czas pracy określono na 2 lata, więc jedynym problemem będzie instalacja (wymaga podpięcia do sieci). Moduł współpracuje z ekosystemem SwitchBota, a widzę też kompatybilność z platformami Alexa, Google Home, SmartThings, Apple Dom (z Siri), czy IFTTT.


7. Spacetop G1 – „laptop” do okularów AR

Skoro uwzględniłem w przeglądzie Apple Vision Pro z nowym formatem obsługi wirtualnego biura to jeszcze o konkurencyjnym projekcie, choć w nieco innym wydaniu. Laptopy już od dawna poprawiają wygodę pracy przy ekranie, m.in. z komfortem większej mobilności. Na rynku zaczęły się pojawiać „laptopy” bez wyświetlacza.

Okulary z ekranami to nie tylko rozwiązania AR, ale też propozycje ubieralnego monitora. Prywatnego wyświetlacza, który pozwala na uruchamianie aplikacji widzianych wyłącznie z naszego perspektywy. Powstają już headsety, w których Rozszerzona Rzeczywistość pozwala korzystać z biurowych rozwiązań na tle rzeczywistego pomieszczenia. Część z nich robi to w pełni niezależnie, ale ma przez to spore gabaryty. Alternatywą są okulary z jednostkami obliczeniowymi na zewnątrz. Tak działają np. Xreal Air. Właśnie dla tego typu sprzętu powstał Spacetop G1, czyli jeden z pierwszych „laptopów” bez wyświetlacza.

Spacetop G1 od Sightful to kosztujący 1900$ laptop współpracujący z okularami AR (które też nie są tanie). To właśnie ich wyświetlacze zastępują ekran monitora. Na pokładzie jest oczywiście przenośny komputerem podłączanym do okularów Xreal Air 2 Pro (z wirtualnymi 100″). O projekcie pisałem już około roku temu. Teraz dociera w końcu na rynek. Dysponuje 79 przyciskami z QWERTY, multidotykowym gładzikiem, dwoma portami USB 3.2 Gen 2 Type-C i wirtualnym biurem, w którym dzięki okularom możemy poszerzyć zakres widoku. Można też podłączyć zwykły ekran. Czas pracy to nawet 8 godzin, a to właśnie dzięki brakowi ekranu.

TechMix 340 Spacetop G1
Spacetop G1 (foto: Sightful.com)

Warto dopisać, że systemem jest SpaceOS bazujący na ChromiumOS (tym od Chromebooków). Dzięki niemu współpraca z Xreal Air ma być pełniejsza. Część kontroli odbywa się tu przez gesty. W środku samego lapka parametry bardziej smartfonowe: Snapdragon QC85550, 16 GB RAM (LPDDR5 i 128 GB na dane (w UFS 3.1). Adreno 740 i Hexagon NPU mają z kolei dysponować ok. 48 TOPSami, czyli niby więcej od najnowszego Snapdragona X Plus i Elite, ale te nowsze układ mają 45 TOPSów wyłącznie przy użyciu NPU. W Spacetop G1 podoba mi się jakość standardów łączności. Jest Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3, ale też wsparcie 5G (ale Sub-6 GHz). Aha, nie zabraknie też kamerki do video połączeń.


8. Philips Screeneo UL5 Smart z ultra krótkim rzutem (crowdfunding)

Zaczynają się mistrzostwa Europy w piłkę nożną to i większe zainteresowanie telewizorami oraz projektorami. Philips korzysta z okazji i uruchamia crowdfundingową kampanię dla nowego projektora o ultra krótkim rzucie. Screeneo UL5 Smart ma kontynuować rozwiązania laserowych U4 i U5, ale z ważnym ulepszeniem. Dwa wcześniejsze modele oferowały obraz z odpowiednio FHD i 4K. Najnowszy wariant oferuje tą niższą rozdzielczość, ale z potrójną wiązką lasera (dla trzech głównych barw).

Przyjrzałem się wstępnie specyfikacjom modelu Philips Screeneo UL5 Smart. Oferuje kilka ciekawych parametrów, no i całkiem zgrabny design.

  • potrójny laser w ultra krótkim rzucie (35″ z odległości ok. 7″ i nawet 120″ z 24″)
  • najlepszy kontrast i jasność uzyskamy przy przekątnej 100″ (wg rekomendacji Philipsa) – uzyskamy go z odległości 50 cm od ściany/ekranu projekcyjnego
  • 550 ANSI lumenów to raczej jasność gwarantująca dobry obraz tylko przy zaciemnieniu
  • kolorystyka: 200% Rec.709, 108% BT.2020 oraz150% kinowego DCI-P3
  • jest wsparcie dynamiki HDR10
  • czujnik ToF zaoferuje automatykę w ostrzeniu (korekcja keystone manualna)
  • kompaktowe gabaryty i tylko 1 kg wagi
  • tryb projekcji na podłodze (przy ustawieniu pionowym) jako monitor dla PC
  • system LuminOS kompatybilny z Androidem (smart aplikacje i serwisy)
  • łączność: Wi-Fi (dual band) i Bluetooth 4.2 (np. do bezprzewodowych głośników)
  • audio: wbudowany głośnik 3W z Dolby
  • porty: HDMI, USB-A i 2x USB-C (jeden do transmisji danych)

Cena w trakcie crowdfundingu to 699€ (to aż 46% zniżki). Projektor ma trafić do sprzedaży w październiku.

Znalezione na Indiegogo


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

9. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


10. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


11. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


12. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub