smart home 10 LG OLED Object Collection ico
Zobacz też: smart home tygodnia #10

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.

Mój Smart Dom 2022


1. LG Ergo DualUp trafia do sprzedaży

W ramach prezentacji smartdomowych nowości staram się nie ograniczać wyłącznie do inteligentnych sieci, ale pokazywać tu też sprzęt o mniej typowych właściwościach. Za taki uznałem zapowiedziany już w grudniu zeszłego roku monitor o niemal kwadratowym formacie. Dzisiaj szukamy większych ekranów, ale nie zawsze wszystko musi iść w panoramę. LG Ergo DualUp ma 27.6 cala w przekątnej, ale bez poziomego układu. Panel wygląda jakby łączył dwa monitory w jednym. Tak też zresztą działa. Pozwala na wyświetlanie dwóch obrazów 16:9, czyli posiada ratio 16:18. Jest ekwiwalentem dwóch ekranów po 2560×1440 pikseli. To monitor do multitaskingu.

Oczywiście LG Ergo DualUp stara się dysponować aktualnymi specyfikacjami. Jest podwójne HDMI, port USB-C (z 90W, więc podładuje nawet laptopa). LG zajęło ponad pół roku, by wprowadzić ekran do sprzedaży. Model kosztuje aż 700$.


2. Bespoke Home 2022 od Samsunga

Samsung serią Bespoke miał nadzieję na odmianę stylistyczną naszych kuchni i najwyraźniej koncepcja „zażarła”, bo koreański gigant ją rozwija. W kilkuminutowym Bespoke Home 2022 marka prezentuje, co ciekawego w ramach minimalistycznej w wyglądzie linii wprowadzi niebawem na rynek. Zaczęło się od lodówek, ale dojdzie więcej sprzętu AGD. Samsung planuje dopasowane w designie piekarniki, zmywarki, okapy, pralki, suszarki, czy płyty indukcyjne.

Jeszcze w czerwcu planowany jest też nowy dodatek do platformy SmartThings, który zapewni lepszą integrację smart urządzeń. Mamy tu skorzystać m.in. z niedawno wdrożonego panelu Samsung Home Hub. W ramach tego serwisu działać mają usługi SmartThings Cooking, SmartThings Pet Care, SmartThings Energy, SmartThings Clothing Care, SmartThings Air Care, SmartThings Home Care. Mowa jest o 97 państwach, więc propozycja jest globalna. Wygląda na dość spójny projekt.


3. Lodówka Family Hub jako TV i obraz

Pozostanę jeszcze moment przy Samsungu i jego lodówkach, bo seria Family Hub otrzyma ciekawą aktualizację. Już od dawna ekrany w smart lodówkach służą nam też jako monitory do różnych treści video, m.in. YouTube’a, ale koreański producent chce uruchomić na nich telewizję. W lipcu (USA i Korea) na lodówkach Family Hub wystartuje usługa Samsung TV Plus. Darmowy dostęp do różnych kanałów TV (z reklamami), który rozpoczął działanie w 2016 roku. Zadziałają w tym formacie wyświetlacze lodówek od serii Family Hub 2.0 (obecnie mamy już szóstą generację).

Propozycja będzie alternatywą dla mirroringu treści z telewizorów Samsunga lub sparowanych w tej samej sieci smartfonów. Ekrany w lodówkach Family Hub i tak nie są idealne do oglądania filmów. Mają co prawda 21.5 cala, ale są mocowane wertykalnie. Z kolei Samsung TV Plus nie oferuje zbyt ciekawych kanałów. W dodatku działa w wybranych regionach (live tylko w USA i Korei). Ciekawiej wygląda nowy tryb dla Art Gallery, czyli szansa na wgranie ładnego obrazu z biblioteki przeznaczonej dla telewizorów Frame (imitujących obrazy). Nie zamienimy lodówki w dzieło sztuki, ale może wypełnimy ją ładnych motywem.

Samsung Family Hub 6.0

Udoskonalono również algorytmy rozpoznawania produktów umieszczanych w lodówce (przez wbudowaną kamerkę). Jeśli ktoś korzysta z przepisów i sugestii związanych z zawartością AGD to efekty powinny być lepsze. Potwierdzono też, że Family Hub będzie centrum kontroli SmartThings we współpracy z Matter – nadchodzącym integratorem wielu standardów smart home. Oczywiście wszystko w zgodzie z wyżej opisanym SmartThings Home Life dla 97 krajów.


4. Xbox Cloud Gaming na telewizorach Samsunga

Jeszcze jedno info dotyczące Samsunga. Rusza właśnie Xbox Cloud Gaming na smart telewizorach. Microsoft rozpoczyna usługi dostępowe do gier na Xboxa bez Xboxa od telewizorów Samsung Smart TV (2022). W tym trybie przez telewizyjną aplikację dla systemu Tizen (w ramach gamingowego huba koreańskiej platformy) będziemy mogli pograć w ponad 100 tytułów. To ułamek katalogu, ale zawsze coś! W końcu wystarczy sam net i jakiś kompatybilny pad, najlepiej ten od Xboxa. Chmurowa zabawa na TV jest częścią strategii Xbox Everywhere, która powolutku staje się rzeczywistością. 30 czerwca streaming ma działać w 27 krajach świata.


5. iPady bez HomeKit Huba?

W październiku zadebiutuje nowa wersja systemu iPadOS 16 dla tabletów Apple. Ma wprowadzić sporo zmian, szczególnie w modelach iPadów z chipem M. Dla użytkowników platformy Apple Dom mam kiepską wiadomość. Wraz z nowym softem iPady przestaną oferować tryb huba do agregowania inteligentnych modułów w ramach HomeKit. Do tej pory taką centralką mógł być smart głośnik HomePod, przystawka Apple TV oraz iPad (wszystkie na załączonym obrazku).

iPad HomeKit
Aplikacja Apple Dom na iPadzie. foto: apple.com

Informacja dość dziwna i być może niepełna. Może chodzi po prostu o starsze modele iPadów? Może gigant z Cupertino woli, by bramką były odpowiednie urządzenia, a iPad jako moduł do zdalnego dostępu nie jest wystarczający? A może to znak, że szykuje się smart ekran z linii HomePod? O takim urządzeniu od Apple się spekuluje. W którymś z poprzednich przeglądów tygodnia nawet o tym pisałem. Wielu posiadaczy sieci opartej na HomeKit użytkowała starsze iPady jako centrale ścienne dla platformy Apple Dom, więc brak opcji huba (koncentratora) może być dla nich niedogodnością. Przypomnę jeszcze, że iOS 16 dostarczy odświeżoną aplikację Dom.


6. Marshall z nowymi głośnikami dla domu

Marshall już od dawna nie skupia się wyłącznie na sprzęcie dla muzyków. Ma sporo linii kierowanych po prostu do użytku domowego (typowo konsumenckiego). Firma przygotowała właśnie trzecią generację trzech modeli. Mają różne gabaryty, no i możliwości audio. W związku z tym ich ceny są też inne: Acton III ($279), Stanmore III ($379) i Woburn III ($579) są już dostępne na wybranych rynkach. Ten ostatni ma wejście HDMI, więc powinien działać a’la soundbar.

Największą zmianą w tej generacji ma być wewnętrzne ułożenie głośników. Odpowiedni kąt ma zagwarantować lepsze i żywsze brzmienie. Jest też nowszy protokół Bluetooth 5.2. Wykończenie zawiera 70% materiałów z recyclingu oraz wegańskie elementy (jak uczyniono przy Emberton II i Willen). Ogólna estetyka typowo Marshallowa. Fajnie, że każdy z trio ma port AUX, a Stanmore III i Woburn III dysponują nawet RCA. Niestety nie ma tu żadnych opcji smart, mam na myśli sterowania głosowego przez asystentów. To oferuje tylko Uxbridge. Ewentualnie możemy sparować sobie głośniki ze smart głośnikami Google lub Amazona, wtedy kontrola komendami będzie możliwa.


7. Meta z Portalami dla biznesu

Facebook Portal Go i Portal PlusKilka lat temu Facebook (dziś Meta) starał się włączyć do rywalizacji w segmencie smart głośników (a właściwie smart ekranów) bardzo ciekawymi modelami z linii Portal. Każda kolejna generacja proponowała oryginalne sposoby komunikacji, by chatowanie przez video było wygodniejsze. To wszystko jeszcze przed pandemią, w okresie której popyt na tego typu urządzenia wyraźnie wzrósł.

Spółka Marka Zuckerberga przekazała właśnie, że skupi produkcję Portali na segmencie biznesowym. Nie będzie już konsumenckich edycji. O strategii zaraportował The Information. Meta chce skoncentrowac się na połączeniach konferencyjnych, więc nasze smart domy nie otrzymają pewnie kolejnych wersji gadżetu. Najwyraźniej sprzedaż nie była zadowalająca.

Czytaj więcej o: Facebook Portal


8. CSA promuje Matter

Na moją skrzynkę dotarła nowa wiadomość od CSA (Connectivity Standards Alliance) odnośnie platformy Matter. Nowy standard unifikacji smart home wystartuje jesienią, wiele firm już dostraja swoje urządzenia do nowych wytycznych i współpracuje z różnymi serwisami, które agregują inteligentne moduły. CSA ma teraz czas, by momentu inauguracji dobrze wytłumaczyć całą koncepcję projektu. W poniższym video wyjaśnia zalety wykorzystania wszelkich łączności. Od Wi-Fi po Thread. Efektem wszystkiego ma być wygodniejsze łączenie różnych ekosystemów, co zwiększy potencjał całego Internetu Rzeczy w obszarze wnętrz.


9. Fingerbot Sense – smart „paluch”

Kolejny FingerBot trafił na crowdfunding. Adaprox ma już w sprzedaży kilka podobnych mini urządzeń. Najnowszy Sense wygląda na jeden z bogaciej wyposażony. Kiedyś testowałem na blogu pierwowzór, czyli MicroBota. Fingerbot służy do tego samego. To modulik do obsługi normalnych urządzeń (bez smart rozwiązań). „Wciskacz” przycisków ze zdalną kontrolą, harmonogramowaniem, czy komendami głosowymi. Może uruchomić wiele rzeczy. Od ekspresu do kawy, przez czajnik, aż po zwykłe przyciski. Opcjonalnie jest ramię, które obsłuży przełączniki. Gadżet działa w standardzie Zigbee i Bluetooth. W razie potrzeby można sobie dodrukować w 3D elementy dopasowane do konkretniejszych zadań.

  • Cena w crowdfundingu: od 25$
  • Premiera: grudzień 2022
  • Wyróżnienie za: wielofunkcyjny mini moduł dla smart domu
  • Znalezione na: Kickstarterze


11. Roborock Q7 Max+ (test tygodnia)

Roborock Q7 Max PlusApropos robotów, Mój Smart Dom ma nowego członka rodziny. W inteligentnej sieci pojawił się robot sprzątający Roborock Q7 Max+. Sprzęt AGD ze średniej półki, ale tej wyższej. Chiński producent, który dość mocno zaczyna naciskać iRobota – przynajmniej zakresem oferty – zdecydował się na wprowadzenie nieco przystępniejszej serii modeli, w której topowa wersja dysponuje opcjonalną stacją dokującą z odsysaniem kurzów ze zbiorniczka robota. Urządzenie jest u mnie pierwszy tydzień, więc pierwszy artykuł jest wprowadzający. Niebawem głębsze wrażania i bardziej szczegółowa ocena.

Zobacz mój pierwszy kontakt z Roborock Q7 Max+