smart home philips hue
Zobacz też: smart home tygodnia #109 – Philips Hue Twilight (foto: Signify)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania. BTW: to już kolejny z moich cyklów, które dobiły niedawno do setnego wydania! 

  • Yale i SmartThings we współpracy
  • Xbox Gaming na Amazon Fire TV
  • Smart piloty Haptique RS90 i RS90X (crowdfunding)
  • Unfolded Circle Remote 3 to kolejny smart pilot (crowdfunding)
  • Echofram – smart stacja na nocną szafkę (crowdfunding)
  • Oasa R1 – smart kosiarka z mulczerem (crowdfunding)
  • SmartyPlants – czujniki do roślin doniczkowych (crowdfunding)

1. Yale i Samsung SmartThings w integracji

Integracja usług w segmencie smart home to IMO najważniejsza z cech dobrego, rozwijającego się systemu inteligentnych urządzeń. Yale (którego smart zamek Linus pracuje w moim domu) oferuje łączność z kilkoma platformami. Dzięki temu ich zabezpieczenia mogą współpracować z aplikacjami agregującymi smart moduły. W czerwcu firma ogłosiła partnerstwo z Samsungiem i jego serwisem SmartThings. Nie miałem czasu o tym napisać, bo miałem już rozplanowany materiał, ale ten przegląd rozpocznę od nadrobienia zaległości. Oczywiście możliwie skrótowo, bo to tylko zestawienia wieści ze świata smart home.

Jak zdążyłem już zauważyć, integracja Yale ze SmartThings obejmie modele Linus Smart Lock L2, czyli ten nowszy. Mój już się nie kwalifikuje (ale i nie korzystam z platformy Samsunga, więc nie ma o co kruszyć kopii). Z tego co widzę, aplikacja SmartThings obsłuży też moduły Yale do bram garażowych, czy inteligentne sejfy lub zamki do szafek. Najważniejszą z zalet integracji jest opcja budowania „Procedur”, czyli akcji współpracy (automatyki) różnych urządzeń. Chodzi o sceny, np. uruchamiające się oświetlenie przy wejściu do mieszkania (żarówki wyczują odryglowanie zamka i uruchomią światło) czy aktywujące klimatyzator.

SmartThings zaoferuje też szersze harmonogramy, czyli włączenie w automatyzację scen związanych z rozpoczęciem i zakończeniem dnia, gdy chcemy aktywować w jednej chwili więcej sprzętu (tu np. na zakończenie dnia zaryglowanie drzwi). Ciekawie wygląda połączenie Galaxy SmartTag2 do otwierania/ryglowania zamka zamiast smartfona.


2. Xbox Gaming na Amazon Fire TV

Amazon ma swój serwis streamingowy do gier, ale promowanie Luny nie przeszkadza we współpracy z konkurencją. Co prawda, nie bezpośrednią, bo platforma Amazona uwzględnia bardziej gry na PC, a Xbox konsolowe tytuły, ale zawsze konkurencją! Amerykańskie firmy ogłosiły współpracę w zakresie dostępności Xbox Gaming na urządzeniach Amazon Fire TV (czyli rozwiązaniach smart TV). Serwis Xbox Game Pass Ultimate (dostępny w 25 państwach) ma uruchamiać gry na Xboxa bez konsoli przez Fire TV Stick 4K Max i Fire TV Stick 4K.

Aplikacja Xboxa na dongle Fire TV ma pojawić się jeszcze w lipcu. Pozwoli to na odpalanie gier z Xbox Game Pass przy użyciu telewizora i sparowanego z Fire TV kontrolera. Te rozwiązania pojawiły się już dwa lata temu na smart telewizorach Samsunga. To chyba kolejny znak zwiastujący kierunek zmian wydawniczych Microsoftu. Konsole wciąż są sprzedawane, ale z roku na rok ich fizyczna obecność będzie kwestionowana. Chmurowy dostęp i rozszerzanie dostępności gier bez potrzeby nabywania konsoli to zawsze alternatywa dla biznesu.

Amazon na Fire TV pozwoli na sprawdzenie wybranych gier bez członkostwa w Game Pass. Nie wspomniano nic o kompatybilności nowego gamepada do Luna. BTW: na Fire TV dość łatwo wgrać (z zewnątrz) aplikację GeForce Now, więc w streamingu można bawić się też przez serwis NVIDIA.


3. Smart piloty Haptique RS90 i RS90X (crowdfunding)

W poprzednim przeglądzie smartdomowych nowości przedstawiałem nowy smart pilot od SwitchBota. Teraz w crowdfundingu znalazłem jeszcze bardziej zaawansowane (i bardziej uniwersalne) propozycje tego typu. Cantana wprowadziła na Kickstarter modele Haptique RS90 i RS90X, które zebrały naprawdę pokaźną kwotę niezbędną do masowej produkcji. Gadżet ma przedstawić swoje możliwości w trakcie wrześniowych targów IFA w Berlinie. Co potrafi? Całkiem sporo.

Haptique RS90 to smart piloty w atrakcyjnym designie. Lekko zgięte. Z panelem do sterowania mnóstwem domowych urządzeń. Od tych na port IR, aż po smart. Tutaj producent oferuje współpracę z hubami, ale i bez nich. Jest nawet wsparcie asystentów głosowych. Pilot ma oferować rozwiązania all-in-one, czyli uniwersalną obsługę wyposażeniem mieszkania. Są wygodne, intuicyjne przyciski, ale też dotykowy ekranik i obsługa standardów przez IR, Bluetooth, Wi-Fi, czy ZigBee. Można powiedzieć, że Haptique RS90 to bardziej tradycyjna kontrola smart home oraz Internetu Rzeczy. Software pracuje na Androidzie. To generalnie szansa na stałe aktualizacje dostępnych funkcji. Cena w crowdfundingu startuje od 240€.

Znalezione na Kickstarterze


4. Unfolded Circle Remote 3 – kolejny smart pilot (crowdfunding)

Powyższy smart pilot nie będzie jedynym w tym zestawieniu.  Unfolded Circle Remote 3 to bezpośredni konkurent modelu Cantana i wspomnianego przy okazji SwitchBota. Producent przedstawia go jako pilota nowej generacji. Ogólne przeznaczenie i możliwości pokrywają się z Haptique RS90. Do naszych rąk ma trafić uniwersalny gadżet do sterowania możliwie wieloma urządzeniami inteligentnego (i nie tylko) domu. Tu również jest wsparcie dla IR (podczerwieni), Bluetooth i lokalnej sieci bezprzewodowej, w której funkcjonują nasze inteligentne moduły.

Unfolded Circle Remote 3
Unfolded Circle Remote 3 (foto: unfoldedcircle.com)

Circle Remote 3 nie będzie potrzebował huba do podłączenia do Wi-Fi. Do tego wystarczy stacja ładująca gadżet. Numerek w nazwie sugeruje, że to już trzecia generacja pilota. Faktycznie. Poprzednik proponował swoje usługi trzy lata temu (również w kampanii na Kickstarterze). „Trójka” ma zmodyfikowany kształt, bezprzewodowe ładowanie, dotykowy slider do bardziej intuicyjnej obsługi, mniejszą ramkę wokół wyświetlacza i bardziej ergonomiczne rozstawienie podświetlanych przycisków. Zaktualizowano też wrażenia haptyczne oraz pamięć RAM dla lepszej pracy oprogramowania. Twórcy dopracowali zakres widoczności w podczerwieni.

To co bym wyróżnił na podstawie szybkiego przeglądu potencjału to otwarty system Unfolded OS bazujący na Linuksie. Z udostępnionymi API i personalizowanym interfejsem. Cena w crowdfundingu startuje od 99€.

Znalezione na Kickstarterze


5. Echofram – smart stacja na nocną szafkę (crowdfunding)

W inteligentnych rozwiązaniach liczą się głównie funkcje i proponowane rozwiązania, ale ostatecznie to estetyka ma często decydujące znaczenie. Ładnie prezentujący się wyrób, szczególnie przeznaczony do wnętrza, przyciąga uwagę i zachęca do zakupu. Właśnie to można powiedzieć o projekcie Echofram. Ciekawego połączenia wielu funkcji, których potrzebujemy na szafce nocnej. Twórca tego modułu proponuje głośnik, budzik, stację do spania, ładowarkę, radio FM/AM i jeszcze kilka innych opcji. Wszystko w bardzo efektownym, przyjemnym dla oka wydaniu – z ramką na zdjęcie i delikatnym podświetleniem.

Echofram generuje biały szum (i inne tego typu przyjemne dla ucha i relaksu dźwięki). Ich zadaniem jest symulowanie natury i kojących odgłosów. Mają ułatwić wprowadzanie w sen. Reszta funkcji uzupełnia praktyczność całego zestawu. Można podładować telefon (przez USB lub bezprzewodowo z MagSafe), dostroić sobie samopoczucie LEDowym oświetleniem, czy po prostu odczytać godzinę z minimalistycznego zegara. Cena w crowdfundingu startuje od 59$.

Znalezione na Kickstarterze


6. Oasa R1 – smart kosiarka z mulczerem (crowdfunding)

Segment inteligentnych kosiarek zaczyna przypominać działa odpowiedników sprzątających nasze domowe podłogi. Roboty zajmujące się trawnikiem potrafią naprawdę wiele. Nie są już tylko prostymi autonomicznie poruszającymi się po ogrodzie urządzeniami, ale zaawansowanymi urządzeniami o wielu funkcjach. Oasa R1 to jedna ze świeższych propozycji, które zauważyłem przy przeglądaniu Kickstartera. Sprzęt ma chyba wszystko, czego można oczekiwać od kosiarki premium. Kosi, rozdrabnia (od razu rozrzucając cenny materiał na gleby), mapuje przestrzeń, widzi otoczenie przez „radar” LiDAR, nie potrzebuje żadnych ograniczników, a nawet dba o automatyczne utrzymywanie jakości ostrza. Z tego co widzę, nie bazuje specjalnie na lokalizacji przez GPS.

Twórcy zapewniają, że to pierwsza taka smart kosiarka z mulczerem, bardzo szerokim polem koszenia oraz równym przycisnaniem darni na krańcach (często o różnych wysokościach położenia brzegu trawnika). Mechanizm koszenia też jest jakiś inny. Swoją nietypową konstrukcją ma zwiększać precyzję koszenia i nie rwać ździebeł (są nie tylko nieestetyczne, ale też utrudniają dalsze wzrosty). Oczywiście wszystko z apką! Cena w crowdfundingu startuje od 1199$ (finalnie 1599$).

Znalezione na Kickstarterze


7. SmartyPlants – czujniki do roślin doniczkowych (crowdfunding)

Oj dawno już na moim blogu nie pojawiał się żadne czujnik doniczkowy. Kiedyś było tego jakoś więcej. Znalazłem jednak ciekawą propozycję dla miłośników zieleni, którzy nie radzą sobie do końca z ich pielęgnacją (to ja :P). SmartyPlants to nic innego jak strażnik dla domowych roślin. Jego przeznaczenie jest jasne – nie pozwolić obumrzeć roślinom. Sensory mają niemal w czasie rzeczywistym informować o potrzebach flory. Mowa o zakresie oświetlenia, wilgotności, temperatury, ale i minerałów. Każdy ważniejszy odczyt trafi jako powiadomienie na nasz smartfon, by reagować na niesprzyjające warunki.

Rozwiązania tego typu mają pomóc utrzymać zieleń w odpowiednich warunkach, by cieszyły oko, a nie wprowadzały w rozpacz (dołując, że nie potrafimy się nimi zajęć). Fakt faktem, że każdy z nas mógłby robić to lepiej, bo „wystarczy” poczytać i popracować nad wiedzą. Od jakiegoś czasu możemy wesprzeć się gadżetami. W SmartyPlants nie widzę niczego rewolucyjnego, ale cieszy obecność integracji z systemami automatycznego nawadniania, które odciążą nas także przy samym podlewaniu. W kwestiach zgodności z platformami widzę wzmiankę o IFTTT, Aleksie, Google Home i Home Assistant.

Myślę, że największą z nowości przy tego typu propozycjach są algorytmy AI, które przeanalizują sytuację, ale też zapiszą historię zdarzeń. Twórcy zapewniają, że oprogramowanie indywidualnie podejdzie do każdego gatunku, dając domownikom dokładniejsze rekomendacje. Wydaje się, że obserwacja efektów to przy okazji większa chęć do nauki. Ceny startują od 44$ za czujnik.

Znalezione na Kickstarterze


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

8. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


9. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


10. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


11. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub