smart home 118 astribot s1
Zobacz też: smart home tygodnia #118 – Astribot S1 (foto: astribot.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania. BTW: to już kolejny z moich cyklów, które dobiły niedawno do setnego wydania! 

  • LG ThinQ ON – asystent AI z hubem
  • aplikacja Xboxa szerzej na urządzeniach Fire TV
  • Formovie Cinema Edge – projektor typu UST z Google TV
  • Aquaria Hydropack – generator wody z powietrza zasilany solarnie
  • Robot Unitree G1 gotowy do masowej produkcji
  • MEGAMINI G1 – gamingowy mini komp z ciekłym chłodzeniem (crowdfunding)
  • limitowane głośniki Beats Pill (VERDY x BEATS BY DRE)
  • Dangbei Freedo – przenośny projektor z Google TV
  • Klipsch Flexus Core 300 – pierwszy soundbar z Dirac Live
  • Aqara Camera Hub G5 Pro z opcjami Matter (+ inne nowości na IFA 2024)

1. LG ThinQ ON – smart hubem z asystentem AI

LG ThinQ ON
LG ThinQ ON (foto: live.lge.co.kr)

LG stara się ostatnio poprawić podejście do urządzeń smart home. W ofercie ma ich sporo, ale brakowało nieco szerszej (wygodniejszej) współpracy z rozwiązaniami innych marek. Nowy inteligentny hub ThinQ ON może to zmienić. Moduł ten połączy kilka elementów w jednej konstrukcji, która nie tylko przypomina smart głośniczek, ale rzeczywiście oferuje jego funkcje. Specyfikacje wskazują, że do użytku jest to też asystent głosowy reagujący na zapytania i komendy obsługujące inteligentny dom. Nie jest to jednak pomocnik od Google, a własny. Ma jednak umiejętność rozpoznawania kontekstu, co powinno podnieść mu jakość działania. Uwzględni oczywiście sterowania smart AGD marki LG.

ThinQ ON hub posiada też zgodność z Matter (przez Wi-Fi lub Thread), a to pozwoli łączyć sprzęt LG z innymi platformami. Zakładam, że będą tu wykorzystane technologie Homey Pro, czyli rozwiązań huba od holenderskiego Athom, którego LG niedawno przejął. Tamten model pozwalał na podłączenie/integrację ponad tysiąca urządzeń, tworząc bardzo wydajną centralkę dla smart domu. Mam nadzieję, że podczas targów IFA podana zostanie cena i dostępność huba, ale też ewentualna dostępność Zigbee i Z-Wave (w Homey Pro są, natomiast w ThinQ ON ich nie wymieniono).


2. Aplikacja Xboxa szerzej na urządzeniach Fire TV

Gry na Xboxa już dawno wyszły poza konsolę. Dziś są dostępne na PC, ale też poprzez streaming m.in. na smart TV, czy mobilnie. Microsoft kontynuuje poszerzanie zasięgu platformy o kolejne urządzenia Fire TV. Jeszcze w sierpniu przedstawiono wsparcie aplikacji Xbox z elementami Xbox Cloud Gaming na kilku kolejnych modelach sprzętu Amazona. Do tej pory serwis był dostępny na Fire TV Stick 4K Max (2nd Gen) i Fire TV Stick 4K (2nd Gen), a teraz do listy dołączą starsze modele przystawek telewizyjnych z Fire TV: Fire TV Cube (3rd Gen.) i Fire TV Stick 4K Max (1st Gen). Łącznie to już cztery odmiany urządzenia.


3. Formovie Cinema Edge – projektor typu UST z Google TV

Ostatnio nie ma u mnie przeglądu smartdomowych nowości bez jakiegoś projektora z ultra krótkim rzutem (UST od ultra short throw). Ta kategoria rzutników robi się coraz popularniejsza, a że dysponuje coraz efektowniejszymi rozwiązaniami to nie może dziwić zwiększona konkurencja w segmencie. Chińskie Formovie wprowadza do oferty kolejny projektor UST. Nowy Cinema Edge jest tańszy od wcześniejszego Theater, choć nadal swoje kosztuje. Wyceniany na 2499€ (w promce na start za 2199€) ma dostarczyć laserowy rzut i możliwości platformy Google TV. Producent zachwala obecność natywnego wsparcia Netflixa, przekątną obrazu w zakresie 80-150 cali, wsparcie HDR10, Dolby Audio, MEMC, jakości 4K UHD oraz łączność Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.0. Do tego widzę 1900 ISO lumenów, więc lepsze efekty uzyskamy bardziej przy zaciemnieniu


Cinema Edge oferuje kolorystykę 110% Rec.709, kontrast 3000:1 oraz HLG. Nie zabraknie korekcji keystone, ostrzenia obrazu, a nawet Asystenta Google do obsługi systemu. W alternatywie do streamingu znajdziemy trzy porty HDMI 2.1 (jeden ze zwrotnym audio). 60Hz odświeżania nie zadowoli hardcore’owych graczy. Fajnie, że sprzęt ma wbudowane głośniki. Jest też opcja podłączenia zewnętrznego systemu audio.


4. Aquaria Hydropack – generator wody zasilany solarnie

smart home 119 Aquaria Hydropack
Aquaria Hydropack (foto: Aquaria)

Przyzwyczailiście się pewnie w moich przeglądach do typowych dla segmentu smart home rozwiązań, ale coraz częściej uwzględniam w nich również technologie niespecjalnie kojarzone z inteligentnym domem. Pojawiają się m.in. humanoidalne roboty (w tym tygodniu również!), ale i sprzęt AGD/RTV. Tym razem coś totalnie spoza mainstreamu. Aquaria Technologies to startup z San Francisco, który chce zaoferować budynkom wodę z powietrza. Oczywiście przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń.

Woda to jedno z ważniejszych dla domu źródeł związanych z mediami. Rozwiązania Aquaria chcą pokazać, że można ją czerpać z otoczenia i to w wersji pitnej. Tego typu generatory nie są na rynku nowe, ale (jak pokazuje ten przypadek) robią się przystępniejsze i skuteczniejsze. Z tego co widzę, produkty omawianej marki zostały nawet w tym roku wyróżnione Future Resilience Prize. Maszyny (różnych wielkości) posiadają odpowiednią filtrację, a nawet mineralizację. Nie wchodząc tutaj zbyt głęboko w szczegóły, Hydrostation (stacja zewnętrzna) i Hydropixel (domowy moduł) mogą dostarczać wodę dla dużych grup domowników. Nawet do 91 litrów na dobę. Są nawet systemy całkowicie zastępujące tradycyjne rozwiązania. Na Hawajach urządzenia te mają zaopatrywać w wodę tysiąc domostw. Oczywistym jest, że poziom generowania wody zależy od klimatu.

Twórcy liczą, że ich rozwiązanie będzie się popularyzowało (z uwagi na obniżanie się wód gruntowych i podnoszenia średnich temperatur na naszym globie). Nie oceniałem energetyczności i kosztów, a to ważne informacje, ale tu już zachęcam do odwiedzenia strony projektu (najbardziej ciekawi wsparcie ogniwami solarnymi). Mi zależało bardziej na ukazaniu potencjału technologii w ramach nowoczesnych domów.


5. Robot Unitree G1 gotowy do masowej produkcji

Zdaje się, że to trzeci tydzień z rzędu z jakimś humanoidalnym robotem w moich smartdomowych podsumowaniach. Tym razem model, który będzie produkowany masowo. G1 od Unitree to zaktualizowana wersja robota o niesamowicie gibkich zdolnościach przy poruszaniu się. Twórcy wgrali mu tryby tańca, skoków, obrotów i różnych innych ewolucji. Wszystko w stabilnych akcjach, a więc bez upadków. G1 potrafi oczywiście więcej niż tylko występować. Pokonuje schody, jest odporny na popchnięcia, a przy pomocy czujników i kamer omija też przeszkody. Składa się z kilkudziesięciu motorków i jest łatwy w transporcie dzięki składanej konstrukcji.

Ciężko w tej chwili znaleźć mu konkretne przeznaczenie, ale jego elastyczność i możliwości to spory potencjał dla wielu działań. Unitree przekonuje, że w systemie nauki pomaga AI, dzięki której robot ma nabywać ludzkie odruchy (UnifoLM symuluje precyzyjne odruchy). Nie będę hejtował, bo to dopiero początku. Warto obserwować poziom odwzorowania człowieka, bo docelowo maszyny tego typu mają zastępować ludzi w pracy. Na razie robot działa tylko dwie godziny na jednym ładowaniu, ale przy ewentualnym doładowaniu w stacji jest to dość dobry wynik (zależnie od zadanych mu obowiązków).

Z warstwą komunikacyjną G1 nabyłby opcji konwersacji, ale to dopiero przyszłość. Patrząc na aktualne modele generatywnej AI, wcale nie tak odległe. Robota wyceniono na 16 tysięcy dolarów, ale nie określono jeszcze daty przekazania.


6. MEGAMINI G1 – gamingowy mini komp z ciekłym chłodzeniem (crowdfunding)

Gamingowe kompy są coraz droższe, a żeby dobrze pograć wcale nie trzeba wydawać majątku (chociaż rozwiązania chmurowe w najwyższej jakości nie należą do najtańszych). Zabawę stacjonarną próbuje doganiać ta mobilna, ale między większym a mniejszym sprzętem zawsze będzie różnica. Domowe „piece” służące do grania wcale nie muszą być ogromne. Na Kickstarterze trafiłem na projekt MEGAMINI G1, a więc mniejszy komputer z efektownym chłodzeniem cieczą. W crowdfundingu jest oczywiście szansa na sporą zniżkę przy wcześniejszym zamówieniu.

Autorzy maszyny przekonują, że G1 to pierwszy ultra kompaktowy PC do grania. Projekt ma wyjść do sprzedaży dzięki partnerstwu GEEKOM i TECNO, czyli dwóch chińskich firm. Obiecano, że urządzenie zostanie przedstawione na targach IFA w Berlinie. Specyfikacje MEGAMINI G1 wyglądają równie ciekawie, co jego gamingowa stylistyka:

  • grafika: NIVDIA GeForce RTX 4060
  • procesor: trzynasta generacja Intel Core H (65W) – Core i9-13900H lub Core i7-13620H
  • chłodzenie: dwa wiatraczki, miedziany radiator i ciecz 5.74 litra (+ efektowne podświetlenie RGB)
  • rozmiary: 255 x 150 x 150 mm
  • wyświetlacz ze wskaźnikami danych z CPU, GPU i temperatur
  • 32/64 GB RAM i 1/2 TB SSD (z opcją upgrade’u)

Cena MEGAMINI G1: od 1499$ (i -200$ w pierwszych trzech dniach zbiórki). Wysyłka w listopadzie.

Znalezione na Kickstarterze


7. Limitowane Beats Pill (VERDY x BEATS BY DRE)

Niektórzy producenci lubują się w oferowaniu limitowanych edycji swoich produktów. Najczęściej tego typu wariacje powstają przy współpracy ze znanymi markami. Kilka tygodni temu przedstawiałem na blogu nową generację przenośnego głośniczka od Beats Pill. Czas na jego limitowaną edycję. Wariant VERDY x BEATS BY DRE został przemodelowany ręką japońskiego grafika. Gadżet otrzymał też oryginalny uchwyt/stację z misiem Vear. Zestaw ten wyceniono na aż 500$.


8. Remarkable Alexa może być płatna, ale bardziej zaawansowana

Już od kilku tygodni da się wyczuć, że Amazon przygotowuje jakąś bardziej zaawansowaną wersję Alexy. W końcu kilkanaście ostatnich miesięcy to spory skok jakości w komunikacji z chatbotami (chociaż nadal wymagający dopracowania, szczególnie pod względem poprawnych merytorycznie odpowiedzi). W październiku odbędzie się coroczna prezentacja produktowa, na której spodziewam się debiutu asystentki głosowej z zastrzykiem mocy AI. Amerykański gigant dopracowuje Alexę od lat, ale nowa jej wersja ma być ponoć znacznie ciekawsza.

Amazon Echo
Pierwszy Amazon Echo (2014) z Alexą na pokładzie (foto: amazon.com)

Pierwsze przecieki na temat Remarkable Alexa wskazują na działanie asystentki przy użyciu Claude AI od Anthropic. Amazon przechodził w ostatnich latach straty w sekcji smart home, więc abonament może w teorii uratować platformę Alexa. Producent proponując 5-10$ (takie są przewidywania kosztów) musi być pewny efektów płatnej wersji swojej wirtualnej asystentki. Nowa jej generacja ma potrafić więcej, co potwierdza kilka niezależnych źródeł Reutersa. Z tego co mi wiadomo, Amazon opracowywał własne rozwiązania podrasowujące Alexę, ale ostatecznie zdecydowano się skorzystać z Claude z uwagi na czas reakcji. Claude to bezpośredni rywal ChatGPT, czy Google Barda.

Informacje są oczywiście jeszcze nieoficjalne, ale o generatywnych możliwościach Alexy mówi się od tak dawna, że październikowy event jest idealną okazją to zaprezentowania nowych możliwości (zapewne na pokładzie nowych modeli smart głośników z linii Echo).


9. Dangbei Freedo – przenośny projektor z Google TV

Dangbei Freedo
Dangbei Freedo (foto: dangbei.com)

Chińskie Dangbei powinniście już dobrze kojarzyć, bo w ostatnich latach zaproponował kilka efektownie wyglądających projektorów w mobilnym wydaniu. Przed targami IFA udało się przedstawić kolejny wariant, który oczywiście pojawi się na wystawie w Berlinie. Freedo to model z przenośnym Google TV. Po samej konstrukcji da się od razu zauważyć, że projekt spróbuje powalczyć z Freestyle od Samsunga. Oba urządzenia mają zbliżony format, ale odróżni je przeznaczenie. Koreański model doczekał się dwóch generacji i łączył rzut HD ze smart głośnikiem i nastrojową lampą. Dangbei idzie o krok dalej i dostarczy podobne rozwiązania, ale z baterią 60Wh. Szkoda jednak, że nie sprecyzowano konkretnego czasu pracy („długa praca” to zbyt ogólne określenie).

Przyjrzałem się już dostępnym specyfikacjom lifestyle’owym Dangbei Freedo (nie znam jasności i ceny):

  • projektor będzie oferowane z przenośnym etui
  • obraz 1080 rzucimy w maksymalnie 120″ (Freestyle ma 100″)
  • jakość: 90% DCI-P3, wsparcie HDR
  • na pokładzie jest Google TV (czyli aplikacje i serwisy)
  • dźwięk: 360-stopniowe Dolby
  • korekcje: AF, keystone, automatyczne dopasowanie i omijanie przeszkód
  • gimbal ze 100-stopniowym przechyłem (m.in. z rzutem na sufit)

10. Soundbar Klipsch Flexus Core 300 – pierwszy z Dirac Live

Klipsch oferuje już dwa soundbary z linii Flexus (systemu audio przygotowanego we współpracy z Onkyo). Teraz przedstawia trzeci. Flexus Core 300 ma być pierwszym na świecie, który korzysta z kalibracji pokojowej Dirac Live. Belka ma oferować system 5.1.2, a więc bardziej przestrzenny od dotychczasowych 3.1.2 we Flexus Core 200 i 2.1 we Flexus Core 100. Będzie to zatem najdroższa z opcji w ofercie firmy, kosztująca aż 999$. Premiera zimą, ale sprzęt chyba pojawi się na expo w Berlinie.

Kalibracje Dirac kojarzyłem dotąd przede wszystkim ze słuchawek, głośników domowych, a ostatnio chyba także systemów samochodowych. W soundbarach Dirac Live ma wykorzystać mikrofon do zbalansowania imersji dźwiękowej. Co ważne, rozwiązania te mają być oferowane w cenie urządzenia, a więc nie będą już kojarzone wyłącznie z high-endowym sprzętem. Na koniec jeszcze szybki przegląd specyfikacji Flexus Core 300:

  • soundbar wyposażono w 12 głośników (pod Dolby Atmos i DTS:X)
  • system 5.1.2 z Dirac Live Room Correction (i opcjonalne podłączenie satelitek i subwoofera)
  • jeden z przetworników zajmie się dialogami
  • ponowne użycie elektroniki Onkyo
  • port HDMI 2.1 z 8K pass-through i HDMI eARC
  • RCA z możliwością podpięcia subwoofera
  • wsparcie łączności Bluetooth 5.3 i Wi-Fi
  • dodatkowe tryby pracy: Dialog Boost i Night Mode
  • apka Klipsch Connect Plus (do zmian ustawień)

11. Aqara Camera Hub G5 Pro z opcjami Matter + inne nowości na IFA 2024

Nie jestem zdziwiony obecnością marki Aqara na targach IFA 2024. Producent ten jest jedną z prężniej rozwijających ofertę smart home, a do tego przystępniejszą cenowo. Agresywną politykę widać też w Berlinie, gdzie firma przedstawiła kolejne inteligentny moduły. Nie ma tu miejsca na zbyt szerokie przedstawianie możliwości każdego z nowych urządzeń, więc o każdym po prostu kilka słów.

Camera Hub G5 Pro to zewnętrzna kamerka z elementami huba. Pozwoli to na łączność z urządzeniami Aqara z protokołem Zigbee (od czujników ruchu, po smart zamki). Generalnie integracja nastąpi ze sprzętem działającym na systemie marki. Jest tu opcja mostka z Matter, więc możliwe jest włączenie do sieci kompatybilnych z tym standardem rozwiązań. Z ciekawszych parametrów wymieniłbym jakość 1520p, kolorowy night vision, 133-stopniowy zakres widzenia i detekcję przy użyciu narzędzi AI. Zapis obrazu jest lokalny lub NAS. Nie zabraknie też współpracy z Alexą, Google Home i Apple Dom z Apple HomeKit Secure Video.

Aqara Garage Door Controller T2 Kit to z kolei nowy moduł do bram garażowych (działający z dwoma ich typami). Do pracy wymaga Aqara Hub, ale dzięki temu może być uwzględniony przy scenach wejściowych do mieszkania.

Aqara Valve Controller T1 to smart kurek do grzejników, czyli generalnie termostat pod DN15, DN20 i DN25. Łatwy do instalacji i natychmiastowej pracy (a więc format DIY). W Europie pojawią się przełączniki Aqara H2 (do świateł, ściemniania i wygaszania). Fajnie, że natywnie z Matter (Thread lub ZigBee). W aplikacji znajdziemy tu też opcję monitoringu energii i dodatkowe ustawienia (programowanie?). Standard Matter (i to z uwzględnieniem Thread) został też uwzględniony w noych żarówkach Aqara LED Buld T2 (seria obejmuje modele E26, E27 i GU10).

W trakcie IFA ogłoszono też współpracę Works with Home Assistant Partnership oraz nowego asystenta głosowego Voice Mate H1, który będzie wbudowany w bateryjne urządzenia komunikujące się z Hubem M3. Całkiem niezła paczka zapowiedzi, prawda?


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

12. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


13. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


14. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


15. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub