smart home tygodnia 12 philips hue go
Zobacz też: smart home tygodnia #12

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.

Mój Smart Dom 2022


2. IKEA Kreativ (aplikacja tygodnia)

IKEA eksperymentuje z technologiami AR już od kilku lat. Ma kilka aplikacji, dzięki którym możemy „przymierzyć” ich meble w naszych domowych warunkach przez kamerkę smartfona lub tabletu. Szwedzki gigant przygotował kolejne narzędzie w Rzeczywistości Rozszerzonej. Aplikacja Kreativ dla iPhone’ów z czujnikami LiDAR umożliwi mapowanie pokojów i czyszczenie ich z aktualnego wyposażenia, by umożliwić sprawdzenie wirtualnym obiektów z katalogu marki. Ta opcja ma odróżnić soft od aplikacji IKEA Place, w której też można „wklejać” mebelki w nasze otoczenie.

IKEA Kreativ

Program ma działać też z iPhone’ami bez LiDAR oraz Androidami (niebawem), ale już nie tak efektywnie, jak z najnowszymi smartfonami Apple. Oczywiście, jeśli efekty nas zadowolą, w telefonie znajdziemy opcję zamówienia produktów online. Przy okazji wzbogacono katalog trójwymiarowych showroomów (50 pozycji), które mają inspirować nas we wprowadzaniu zmian. IKEA Kreativ będzie dostępna na początek wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych.


3. Rusza Samsung Gaming Hub

Samsung obiecywał, że jego smart telewizory zyskają gamingowy hub dla fanów gier w streamingu. Samsung Gaming Hub w końcu wystartował (na wybranych rynkach). Jest dostępny w modelach z 2022 roku, ale dotrze też na starsze jednostki. Koreańska marka niebawem przedstawi ich listę. Platforma skupia w jednym miejscu dostęp do kilku serwisów: Xbox Game Pass, NVIDIA GeForce NOW, Google Stadia i Utomi oraz wkrótce też dwie usługi Amazona: Twitcha i Lunę. Całość ma ułatwić zabawę przez chmurę, czyli bez potrzeby podpinania do TV konsoli. Wystarczy gamepad na Bluetooth sparowany z telewizorem. Samsung zapowiedział też, że będzie rozbudowywać platformę o kolejne aplikacje związane z gamingiem. Buduje w ten sposób agregat dla zewnętrznych treści, bo w tej sekcji nie jest bezpośrednio obecny. Warto dodać, że aplikacja Xbox TV będzie nowością na rynku i zacznie właśnie od telewizorów Samsunga. Skorzysta też Amazon Luna, który dopiero raczkuje. Reszta chmurowych platform była już wcześniej oferowana na telwizorach innych marek.

Zobacz też mój ostatni przegląd: mobilne granie #52


4. Alexa przemówi naszym głosem

Mam wrażenie, że Alexa rozwija się nieco szybciej od Asystenta Google. Nie mówi po polsku (mimo wykupienia syntezatora mowy IVONA, który w naszym języku mówił bardzo dobrze), ale skillów przybywa. Amazon pochwalił się kolejnym eksperymentalnym projektem rozbudowującym możliwości asystenta głosowego. Podczas konferencji re:MARS zademonstrował działanie pomocnika głosami zza grobu i to dosłownie. Software jest w stanie przemówić dowolnym głosem na podstawie nauki dźwięków. Prezentacja była nieco straszna, bowiem Alexa użyła głosu nieżyjącej matki, która czytała dziecku dobranockę.  Alexa, to troszku creepy… Nie wiem w sumie co napisać. Technologie nie są nowe, ponieważ niektóre seriale już korzystają z pomocy mimiki głosu nieżyjących lektorów, do głosów których widownia już się przyzwyczaiła. Czy dawanie Aleksie głosu zmarłemu członkowi rodziny to dobry pomysł? Nawet jeśli chodzi tylko o demo. Na pewno trzeba uważać na dźwiękowe deep fake’i.


5. Ultion Nuki – smart zamek

Inteligentne zamki są oferowane już od ładnych kilku lat. Z generacji na generację zmniejszają swoje gabaryty, by nie psuć domowej estetyki. Nuki i Ultion weszły we współpracę w ramach głębszej integracji rozwiązań. Ten pierwszy oferuje smart moduł, ten drugi zamek i klamkę. Razem stworzą spójniejszy pakiet, ale też zwiększone bezpieczeństwo. Nuki Smart Lock 3.0 i zabezpieczenia Ultion zostały zintegrowana software’owo i hardware’owo. Klamka i zamek są połączone, a nie tylko doinstalowane. W środku zasilanie bateryjne, elementy pozwalające na łączność z systemami Ring, Amazon Alexa, Google Home, Apple HomeKit, AirBnB, czy kanałami IFTTT. Do zestawu potrzebny jest jednak mostek Nuki Wi-Fi Bridge. Ultion zapewnia bezpieczeństwo ze standardem Sold Secure Diamond. Marka daje nawet pięcioletnią gwarancję 2000£ w razie udanego włamu.


6. Roborock Q7 Max+ (test tygodnia)

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości. W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+