smart home tygodnia 13 ultion nuki
Zobacz też: smart home tygodnia #13

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.

Mój Smart Dom 2022


2. Roomba ma już 20 lat!

Roomba i7 i Braava jet m6
Roomba i7+ i Braava jet m6

iRobot zapoczątkowało erę autonomicznych robotów sprzątających i to dawno temu. Roomby kończą właśnie 20 lat. Już od dwóch dekad producent rozwija technologie w samodzielnie pracujących odkurzaczach i mopach. Przez ten czas sprzęt marki nabyło już ponad 40 milionów użytkowników. Producent przyszykował z tej okazji dwadzieścia ciekawostek na temat Roomby. Nie wszystkie tutaj wrzucę, ale jest kilka wartych uwagi. Sporządził kalendarz na podstawie materiałów prasowych przesłanych na moją skrzynkę przez polskiego dystrybutora.

  • w 1996 roku iRobot skonstruował robota do wykrywania min (jego algorytm znalazł się w pierwszym odkurzaczu Roomba)
  • pierwsza Roomba miała przyciski do określania wielkości pokoju
  • w 2004 roku wystartowała technologia iAdapt (dostosowanie pracy do warunków)
  • w 2005 roku powstał pierwszy model mopujący (Scooba)
  • w 2007 roku roboty zaczęły komunikować się po polsku
  • w 2012 powstał pierwszy robot mopujący Braava
  • w 2014 roku zaprezentowano technologię AeroForce (gumowe elementy na głowicy czyszczącej szczotki)
  • w 2016 roku Roomby zyskały monitorowanie przestrzeni real time
  • w 2018 roku pojawiły się stacje Clean Base (wysysające brudy z robotów)
  • w 2020 roku firma iRobot skończyła 30 lat
  • w 2021 roku uruchomiono system PrecisionVision (do omijania przeszkód)
  • w roku 2022 robot Roomba kończy 20 lat

3. Raspberry Pi Pico W z modułem Wi-Fi

Smart home w tym roku otrzyma zastrzyk możliwości. Głównie dzięki startowi platformy Matter i upowszechnianiu standardu Thread. Do zwiększonego zainteresowania segmentem przyszykowało się też brytyjskie Raspberry Pi. Właśnie przedstawili nowy mini komputerek dla fanów inteligentnych domów w wydaniu DIY. Raspberry Pi Pico W zyskał ważny element, którego zabrakło w pierwszym modelu ze stycznia 2021 roku. Moduł Wi-Fi i przycisk resetu. Upgrade szczególnie ważny dla smart home oraz Internetu Rzeczy. Reszta parametrów bez mian:

  • RP2040 Arm Cortex M0+ Dual-Core SoC (40nm)
  • 133MHz i 264KB SRAM
  • 2 MB pamięci flash
  • 40-pinowe GPIO
  • port micro USB
  • + moduł Wi-Fi (Infineon CYW43439 2.4 GHz)
  • Bluetooth Classic i Bluetooth Low-Energy
  • cena Raspberry Pi Pico W – 6$ (o 2 więcej od poprzednika)


4. Router D-Link R15 z siecią mesh (test tygodnia)

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


5. LuON – polska platforma smart home

O tej platformie dotąd nie słyszałem, a trafiłem na nią w tym tygodniu przypadkowo przeglądając wiadomości sugerowane przez Google News. LuON to polski system dla smart domów, o którym pierwsze informacje pojawiły się już w listopadzie zeszłego roku (mimo wszystko je przeoczyłem). Czym ten standard chce się wyróżnić? Przede wszystkim własnym protokołem łączności radiowej LuAir (ESP-NOW) o ok. kilometrowym zasięgu. Komunikacja między urządzeniami ma być szybsza i stabilniejsza od innych. Do tego odpowiednia integracja z przewodowymi systemami, dzięki czemu w razie awarii zawsze będzie alternatywa. Twórcy zapowiadają integrację z nadchodzącym Matter i Apple HomeKit, ale gwarantując też pełną niezależność. Cieszy mnie, że oprogramowanie do budowania sieci ma być proste, więc ułatwi budowanie sieci. Brzmi ciekawie.


6. Roidmi EVA – kompleksowy robot sprzątający

Powoli najwyższą półkę robotów sprzątających zaczynają atakować jednostki niemal w pełni autonomiczne. Nie tylko odkurzające i pozbywające się kurzów do worka w stacji, ale identycznie mopujące (również z systemem czyszczenia nakładki na mokro). Marka Roidmi (korzystam z ich pionowego, ręcznego odkurzacza) jest kolejną z zaawansowanym urządzeniem tego typu. EVA ma naprawdę sporą stację. Zajmie w mieszkaniu więcej miejsca, ale wykona za nas praktycznie wszystkie nielubiane czynności.

Świetnie wygląda w robocie mechanizm mopujący. Dwa dociskające mopy ze 180 obrotami na minutę. Oczywiście jest też współpraca z inteligentnymi platformami dla smart domów, mapowanie przestrzeni, omijanie przeszkód oraz sporo innych funkcji, które znajdziemy w droższych, high-endowych robotach. Roidmi EVA brał w lutym udział w crowdfundingowej zbiórce funduszy na Indiegogo, a teraz można go już normalnie kupić.


7. Quair Plasma Go (crowdfunding)

Znalazłem też coś smartdomowego w crowdfundingu. Może bez integracji z inteligentnymi sieciami, ale jako małe AGD ma w sobie coś mniej typowego. Quair Plasma Go to przenośny oczyszczacz powietrza. Dzięki jego mobilności stworzymy sobie osobistą przestrzeń o lepszej jakości. Gadżet jest kompaktowy, ale wystarcza, by ogarnąć obszar wokół nas. Najlepiej w małych pomieszczeniach, ewentualnie w samochodzie, przy biurku lub stoliku nocnym. Trzy prędkości wentylacji oraz 180 stopniowa rotacja pomogą w dostosowaniu do warunków. Producent zapewnia, że sprzęt posiada odpowiednie certyfikacje. Bateria wystarczy na 7-11h i jest wymienna. Przy większej liczbie modułów wydłuży ciągłość działania.

Znalezione na: Indiegogo