smart home tygodnia 14 roidmi EVA
Zobacz też: smart home tygodnia #14

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.

Mój Smart Dom 2022


2. Bluetooth LE Audio oraz Auracast

Bluetooth Special Interest Group jest już gotowe na jeden z większych upgrade’ów ostatnich lat dla swojego bezprzewodowego protokołu łączności. „Blutacz” otrzyma LE Audio, które zapowiadano już na początku 2020 roku. Zyskają głównie słuchawki BT. Są coraz lepsze, więc wymagają też lepszej łączności. Najnowsza wersja protokołu pozwoli na jednoczesne podłączenie do jednego źródła praktycznie nieskończonej liczby słuchawek. Pandemia przesuwała premierę standardu, ale teraz wszystko zmierza do celu. Bluetooth SIG zacznie przyjmowanie certyfikacji urządzeń, więc start całości powinien nastąpić pod koniec roku.

Bluetooth LE Audio będzie wspierać wydajniejszy kodek LC3 (wyższa jakość dźięku przy tym samym bit rate). Zużywane będzie mniej energii przy łączności. Wrócę jeszcze do Auracast (tak nazwano multipołączenie). Wyobraźcie sobie, że będziecie w stanie korzystać z tego samego TV w kilka osób na bezprzewodowym Bluetooth. Słuchawki będą poszukiwały sygnału podobnie do źródeł Wi-Fi. BT SIG da też narzędzia szybkiego parowania przez kody QR lub chipy zbliżeniowe NFC. Także aparaty słuchowe z Bluetooth będą beneficjentami tejże łączności. Mnie ciekawi, czy obecny sprzęt (przynajmniej ten nowszy) będzie w stanie skorzystać z nowych rozwiązań przez jakieś aktualizacje softu. Wiem, że w wsparcie dla LE Audio widać w betach systemu Android 13.


3. Aktualizacja SmartThings + Philips Hue

Niedawno przedstawiałem nowe usługi Samsunga w ramach SmartThings, które trafiają do ponad 60 milionów użytkowników tej platformy. Teraz koreańska marka zapowiedziała jeszcze inne nowości dla swojego serwisu. Marka pogłębi integrację z inteligentnym oświetleniem Philips Hue oraz zoptymalizuje aplikację pod swoje składane smartfony. W przypadku tego drugiego może to nastąpić wraz z premierą czwartych generacji Galax Z Fold i Z Flip, których prezentacja jest przewidywana na sierpień. Apka ma wykorzystywać giętki format urządzeń, a także pracę na wielu oknach w Androidzie 13. Ten dopiero zmierza na telefony, więc nakładka One UI 5.0 ma jeszcze trochę czasu.

SmartThings obiecuje też głębszą integrację urządzeń Samsunga z inteligentnym oświetleniem Philips Hue. Telewizory koreańskiej marki mają działać w trybie przypominającym Ambilight od Philipsa, ale bez diod LED na tyle TV. Żarówki i lampy stojące w pobliżu ekranu rozszerzą odbiór wizualny treści widocznych na wyświetlaczu (jak w Philips Hue Sync). Sam posiadam taki telewizor Philipsa i doceniam rozwiązanie. Super, że będzie to zbudowania we własnym zakresie. Także delikatne wybudzanie w apce platformy będzie współdziałało z imitacją wschodów słońca właśnie przez połączenie z żarówkami holenderskiej marki.


4. Robot RobotCreator DX (crowdfunding)

Przeszukiwałem crowdfundingowe platformy, ale nie znalazłem nic ciekawszego od projektu RobotCreator DX. Tajwańska marka NUWA Robotics przygotowała robota DIY, czyli do samodzielnego zbudowania. Raczej dla młodszych inżynierów, ale niekoniecznie. Części jest sporo, więc samo składanie zajmie trochę czasu. Jest też element personalizacji opcjonalnymi elementami. Oczywiście z szansą na programowanie (konieczne jest połączenie online, a soft jest chmurowy). Jak RobotCreator DX ma się do smart domów?

Robocik reaguje na komendy głosowe, służy do interaktywnych gier, połączeń video i wielu innych. Uczy kodowania i tworzenia akcji (a’la rutyn i scen). Podstawy są tu darmowe, ale bardziej zaawansowane programowanie wymaga planu subskrypcyjnego. Narzędzia CodeLab są dostępne m.in. z poziomu aplikacji mobilnej na smartfony. Blokowe tworzenie programów działa tu w ramach Artificial Intelligence of Things i kilku różnych protokołów dla sieci urządzeń, które mogą ze sobą „rozmawiać” (m.in.: MQTT publish-subscribe, machine-to-machine network protocol, Google Teachable Machine and AI Training School). To nie wszystko, bo można jeszcze tworzyć własne elementy wizualne do interakcji, więc robot ma sporo do zaoferowania. Gadżet reaguje też na ruch. Gotowi na takiego kompana w smart domu?

Znalezione na: Kickstarter (od 599$, realizacja: październik)


5. Spotify z tekstami na Nest Hubach

google nest hubSłuchacie muzyki z wykorzystaniem smart ekranów Google? Ja dość często uruchamiam Spotify przez Nest Huba. Wyświetlana jest przy okazji okładka i informacje o artyście, jak na smartfonie. Szwedzki gigant po cichu dorzucił nową funkcję – teksty utworów prezentowane w czasie rzeczywistym. Podobnie, jak ma to miejsce w apce na telefony, serwisie webowym, konsolach i smart TV.

Zerknijcie na swoje urządzenia, może macie w Spotify ikonkę dla tekstów. Tego trybu oficjalnie nie zakomunikowano, więc trudno powiedzieć, które regiony otrzymały już wsparcie. Taki tryb karaoke posiadały już konkurencyjne Amazon Echo Show i Meta Portale przez serwis Amazon Music.


6. Owlet Cam 2 z AI przewidującym płacz dziecka

Marka Owlet skupia swoje smart urządzenia na noworodkach. Na swoim blogu opisywałem różne generacje ich maluśkich sparpetek, ale i kamerek z trybem niani. Nowa Owlet Cam 2 będzie jeszcze inteligentniejsza od poprzedniczki i zaproponuje ciekawy tryb przewidywania najlepszego momentu do odpoczęcia od płaczu dziecka. Rodzice też potrzebują regeneracji, a o nią z małym dzieckiem w domu bardzo trudno. Sztuczna Inteligencja (uczenie maszynowe) w kamerce drugiej generacji ma potrafić wykrywać okienka pozwalające na odpoczynek.

Potrzebna jest jedna integracja ze wspomnianą skarpetką Dream Sock. W razie faktycznego płaczu powiadomienia w apce Owlet Dream App poinformują o sytuacji i przekażą video. Urządzenie ma wszystkie funkcje poprzednika, czyli jakość 1080p, 4x zoom, night vision, dwustronną komunikację audio, czy analizy temperatury w pokoju dziecka. Zestaw Owlet Dream Duo kosztuje 439$. Smart home w takim wydaniu też jest wart uwagi.


7. Hive porzuca smart home?

Hive View
Hive View należała do jednej z bardziej stylowych kamerek na rynku smart home.

Brytyjska marka Hive, którą możecie kojarzyć z inteligentnych termostatów i bardzo stylowych smart kamerek do monitoringu wnętrza, opuszcza segment części z tych rozwiązań. Od 2023 roku firma nie będzie już skupiać się na bezpieczeństwie i pozbędzie się z katalogu sprzętu modeli Hive View (kamerki), HomeShield (systemy bezpieczeństwa) oraz Hive Leak (detektory przecieków).

W sposób stopniowy sprzęt przestanie działać. Hub 360 z rozpoznawaniem alarmów już pod koniec tego roku, natomiast kamerki w 2025. Hive swoją uwagę skoncentruje na termostatach i oświetleniu. Najwyraźniej produkty nie spełniły ekonomicznych założeń strategii biznesowej. To słabe info zarówno dla Hive, jak i ich klientów.


8. Router D-Link R15 z siecią mesh (przypomnienie testu tygodnia)

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI