smart home 15 bluetooth LE audio
Zobacz też: smart home tygodnia #15

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.

Mój Smart Dom 2022


2. SmartThings Find ma 200 milionów urządzeń

Samsung sprzedaje lokalizatory Galaxy SmartTag już od około dwóch lat. Jego sieć SmartThings Find rywalizuje z Find My od Apple. Koreański gigant pochwalił się właśnie aktualnymi wynikami platformy. Baza podłączonych urządzeń osiągnęła efektowny kamień milowy – 200 milionów węzłów, które współtworzą sieć pomagającą odszukiwać zguby. Mówimy o smartfonach Galaxy, wearables Galaxy oraz wspomnianych wyżej tagach. Wszystko bazuje głównie na protokole Bluetooth, ale SmartTag+ posiadają też radio UWB (Ultra Wide Band). Crowdsourcingowy serwis opiera się o liczby, więc im więcej modułów w sieci, tym skuteczniejsze może okazać się odszukanie przedmiotu. ID urządzeń zmienia się co 15 minut i jest szyfrowane, więc całość jest anonimowa. Platforma pozwala też sprawdzić, czy jakiś tag nie śledzi nas (nie został nam podłożony).


3. Nanoleaf Ultra Black Shapes Triangles

Firma Nanoleaf świętuje dziesięciolecie obecności w segmencie smart home. Z tej okazji ich modułowe płytki LED otrzymały specjalną, limitowaną edycję. Trójkątna odmiana Shapes Ultra Black Triangles ma być bardziej stylowa, ale zachowywać rozwiązania normalnej wersji. Producent nie podał informacji odnośnie diod, ale zakładam, że to głównie pokrycie jest inne, natomiast efekty świetlne powinny być podobne (może lekko przyciemnione z uwagi na kolorystykę paneli).

Nie zabraknie trybu Screen Mirror do odwzorowywania treści na ekranie podłączonych urządzeń, wizualizacji w rytm muzyki oraz czułości na dotyk. Dziewięć trójkątów wyceniono na 220$, czyli o 20 więcej od ceny zestawu Nanolead Shapes (7 sztuk). Są też modułu rozszerzające komplet o trzy dodatkowe elementy (70$).


4. Alexa Ambient Home Dev Kit

Alexa to moim zdaniem najlepiej rozwijająca się asystentka głosowa na rynku. Amazon buduje całą smartdomową platformę nieco lepiej od Google, Samsunga, czy Apple. Podczas sesji developerskich Alexa Live 2022 amerykański gigant przedstawił swoje plany m.in. w ramach smart home. Jednym z ciekawszych rozwiązań, które udostępniono programistom jest Alexa Ambient Home Dev Kit. Umożliwi producentom urządzeń i usług sugerowanie komend i akcji, więc ułatwi budowanie zestawu poleceń (oraz włączanie kolejnych w sieci automatyzacji). Łatwiej będzie poznawać potencjał wirtualnych pomocników. Często po prostu nie znamy możliwości asystentów. Alexa ma pewne zmiany robić automatycznie. Część działań będzie się synchronizować według konkretnych kart. Wszystko dla efektywniejszego wykorzystania wspólnego działania. Kompatybilnych z Alexą urządzeń jest na rynku już ponad 300 milionów, więc takie podejście wydaje się pomysłowe. Zobaczymy, jak to będzie działać. Amazonie, kiedy Alexa przemówi po polsku?


5. Nowy Eve Motion pod Thread

Eve (niegdyś należące do Elgato) kontynuuje rozbudowę oferty pod protokół Thread. Druga generacja ich czujnika ruchu będzie kompatybilna nie tylko z Bluetooth Low Energy, ale też świeże połączenie w Thread. Eve Motion to chyba pierwszy taki moduł pod ten bezprzewodowy system – trzon dla standardu Matter (startuje jesienią). Polega na sieci typu mesh, gdzie każde podpięte urządzenie będzie łączyć się ze sobą, a nie przez hub lub mostek.

Na ten moment sensor będzie działał z Apple HomeKit, gdzie jako trigger aktywuje ruchem różne sceny (lub smart urządzenia). Gdy tylko ruszy Matter, Eve Motion 2 otrzyma update OTA, by współpracować z wszelkimi serwisami powiązanymi z platformą Matter (m.in. Google Home, Amazon Alexa, czy Samsung SmartThings).


6. Te urządzenia Thread będą gotowe na Matter

Wyżej krótko przypomniałem, czym jest protokół Thread. Teraz o nowej aktualizacji, dzięki której gotowość do platformy Matter będzie wyższa. Thread 1.3.0 pozwoli łączyć sieci Thread w jedną, więc wybrane urządzenia będą współtworzyć wspólny system. Do tej pory powstawały odrębne sieci w zakresie Thread i nie dało się ich spiąć. Nowy update ułatwi budowanie smart home. Poniższe modele pozwolą na integrowanie urządzeń i nie zmuszą do zakupu dodatkowego (nowego) hardware’u, by cieszyć się standardem Matter. Prawdopodobnie zestawienie będzie się poszerzać.

  • smart ekran Nest Hub Max
  • smart ekran Nest Hub (druga generacja)
  • router mesh Nest Wifi
  • przystawka telewizyjna Apple TV 4K
  • smart głośnik Apple HomePod Mini
  • AmazonEcho (czwartej generacji)
  • Nanoleaf Shapes, Elements, and Lines LED light panels
  • All Wi-Fi 6 and up Eero mesh routers


Kącik ostatnich testów

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+