smart home tygodnia 17 romba 694
Zobacz też: smart home tygodnia #17

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.

Mój Smart Dom 2022


2. Apple opracowuje cztery urządzenia do smart domu

Apple HomePod MiniJuż od jakiegoś czasu chodzą słuchy, że Apple pracuje nad własnym smart ekranem – rywalem dla Amazonów Echo Show i Nest Hubów od Google. Teraz te plotki potwierdza Mark Gurman z Bloomberga. W swoim cotygodniowym felietonie na temat potencjalnych nowości Apple, sugeruje, że amerykański gigant przygotowuje cztery urządzenia z segmentu smart home i jednym z nich będzie tzw. smart display – połączenie smart głośnika z wyświetlaczem obrazującym niektóre akcje, komendy i usługi. Bardzo możliwe, że jako panel będzie wykorzystany tu iPad. Takie rozwiązania są już w przypadku tabletów z Androidem.

W wymienionym kwartecie znajdą się też dwa nowe HomePody (zapewne większy i wariant Mini). W tej chwili nie ma na ich temat szerszych informacji, ale na pewno każdy z nich przejdzie jakiś upgrade. Spekuluje się też nad urządzeniem łączącym elementy kamery, Apple TV i HomePoda. Z pewnością wszystkie moduły będą kompatybilne z Thread, no i oczywiście będą częścią platformy Apple Dom. Nie wiadomo, kiedy owe projekty zostaną zaprezentowane, ale przypuszczam, że jeszcze w tym roku, by pokazać integrację ze standardem Matter.


3. Amazon przejmuje markę iRobot

smart home tygodnia 17 romba 694W lipcu Roomby od iRobot kończyły 20 lat, a sama firma istnieje już ponad 30. W tym roku spece od robotów sprzątających zostaną przejęci przez jednego z amerykańskich gigantów – firmę Amazon. Colin Angle (CEO iRobot) podał kwotę całej transakcji. Wyniesie ona aż 1.7 mld $.

Nie przekazano jeszcze, kiedy zostanie sfinalizowana, ale wszystko jest praktycznie już dogadane. Z kolei Dave Limp (Amazon Devices Senior VP) zakomunikował, że jako nowi właściciele będą rozwijać projekty iRobot wdrażając kolejne innowacje. Zapewne głębsze integracje z Alexą i smartdomowymi platformami.


4. Eve Aqua 3 z Thread i pod Matter

Protokół Thread i standard Matter mają rozpocząć ekspansję na jesieni, więc producenci smart urządzeń starają się przygotowywać na rozkwit nowego podejścia do inteligentnych domów. Marka Eve sukcesywnie przystosowuje swoje moduły do nadchodzących zmian. Najnowszym będzie Eve Aqua trzeciej generacji, czyli smart sterownik do zarządzania nawadnianiem. Oprócz gotowości do wyżej wymienionych rozwiązań, urządzenie do automatyzowania kranu zostało zmniejszone. Ma też nowy connector i magnetyczne pokrętło, czyli większą wytrzymałość i mniejsze przecieki. Praca ma być cichsza. Oczywiście cechą charakterystyczną będzie integracja z HomeKit, czyli współpraca z serwisem Apple Dom. Eve Aqua wyceniono na 150$.


5. Foto ramka na wszystkich Echo Show

Amazon Echo Show 15Trochę dziwne, ale smart ekranom Amazona brakowało odpowiedniego trybu foto ramki. Została wprowadzona dopiero przy największym, ściennym Echo Show 15. Producent zapowiedział, że opcja dotrze w końcu do wszystkich modeli serii Echo z wyświetlaczami. Przynajmniej w wybranych regionach świata, ale pewnie chodzi o lokalizacje, w których urządzenia są oficjalnie dostępne.

Slajdy ze zdjęciami uruchomimy komendą „Alexa, start Photo Frame”. Na ekranie pojawią się zdjęcia z Amazon Photos, czy konta na Facebooku. Możemy też poprosić o randomowe obrazki ze stocków. Nie zabraknie opcji wyboru albumów, by wyświetlały się tylko zdjęcia, które faktycznie chcemy w domu pokazać. W trybie foto ramki ukryte będą wszystkie widgety i inne informacje normalnie widoczne na Echo Show. Sesja z prezentacją Photo Frame trwa maksymalnie trzy godziny. Potem trzeba ją uruchomić ponownie.


6. Nowości smart oświetlenia od WiZ

Marka WiZ to jedna z tych, które smart oświetlenie dostarcza w przystępniejszych cenowo propozycjach. To taki tańszy odpowiednik Philips Hue o naprawdę rozbudowanej ofercie różnych LEDów. Producent przedstawił w minionym tygodniu kilka wartych uwagi nowości. Na stronie firmy są już dostępne informacje o urządzeniach. W październiku zadebiutuje WiZ Mobile Portable Light, we wrześniu szykuje się WiZ Smart Button do zdalnej kontroli, a dostępne będą też lampy podłogowe. Są też nowe smart żarówki, dimmery, gniazdka i czujniki ruchu.

smart home tygodnia 18 WiZ Mobile Portable LightWrócę jeszcze do Mobile Portable Light (na załączonym obrazku). To przenośna lampka, którą można łatwo przemieszczać między pokojami. Działa w sposób ciągły przez nawet 10 godzin. Ma sporo efektów i ustawień z poziomu apki na smartfonie. Oczywiście reaguje na sterowanie komendami Alexy, Asystenta Google i Siri. Lampkę można włączyć w sceny z innym oświetleniem WiZ. Jest to harmonogramowanie pracy, tryb wakacyjny i inne standardowe opcje znane z inteligentnego oświetlenia. Urządzenie można kontrolować wspomnianym wyżej WiZ Smart Buttonem (nawet bez połączenia z Internetem).

WiZ oferuje współpracę z platformami Amazon Alexa, Google Home, Apple Siri Shortcuts, IFTTT i SmartThings, ale obiecuje też wsparcie dla Matter, gdy standard ruszy na jesienie tego roku.


7. LIFX przejęty przez Feit Electric

LIFX startowało już z dziesięć lat temu i było jednym z głównych konkurentów dla smart oświetleniowej platformy Philip Hue. Od 2020 roku każda ich nowość praktycznie przepadała, a firma robiła się coraz mniej interesująca (mimo integracji z HomeKit, Google Home, Amazon Alexa i działaniu bez mostków). W 2023 roku pojawią się nowe produkty tej marki, a to dzięki przejęciu przez Feit Electric. Nowy właściciel utrzyma dotychczasową ofertę i dorzuci kolejne modele. Sprzedaż ma być globalna. Potwierdzono również, że LIFX będzie współpracowało ze standardem Matter. Przyznam szczerze, że naprawdę szkoda by mi było było zniknięcia LIFX z rynku. W 2012 roku projekt startował na Kickstarterze i walczył ramię w ramię z Philipsem o miano pioniera inteligentnego oświetlenia.


Kącik ostatnich testów

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+