smart home 19 Odyssey Ark
Zobacz też: smart home tygodnia #19

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.


1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2.Vindop – zegar Nixie i głośnik Bluetooth (crowdfunding)

Zegary lampowe Nixie mają swój klimat i swoich fanów. Kiedyś na blogu pokazywałem nawet naręczny zegarek tego typu. Ten styl retro zaadaptowano teraz w głośniku Bluetooth Vindop. Urządzenie przygotowano w opcji retro, łącząc drewniane wykończenie z charakterystycznymi jarzeniówkami (rurki IN12). Sprzęt wygląda klasycznie, ale oferuje w współczesne standardy, tj. bezprzewodowy protokół Bluetooth 5.0, złącze AUX i baterię pozwalającą na 8 godzin grania (muzyki lub stacji z wbudowanego radia AM/FM).

  • Cena w crowdfundingu: od 129$ (-40% finalnej ceny)
  • Premiera: styczeń 2023
  • Znalezione na Kickstarterze


3. Lawna – autonomiczna smart kosiarka (crowdfunding)

Autonomatyczne kosiarki są obecne na rynku już od ładnych kilku lat, ale większość z nich wymaga instalacji specjalnej infrastruktury, która utrzyma sprzęt w konkretnym obrębie (wyznaczane granice dla trawnika). Powoli przybywa jednak w pełni autonomicznych modeli, nie potrzebujących do poruszania się po ogrodzie żadnych linii. Lawna to robot z algorytmami Sztucznej Inteligencji oraz ustawieniami przycinania z poziomu aplikacji mobilnej na smartfony. Odporny na warunki, zdolny do pokonywania wzniesień i omijania przeszkód.

  • Cena w crowdfundingu: od 699$ (-55% z finalnych 1598$)
  • Premiera: styczeń 2023
  • Znalezione na Kickstarterze


4. iRobot Roomba i1 w Polsce

iRobot przedstawił w naszym kraju model entry-level robota sprzątającego z serii „i”. Roomba i1 ma być przede wszystkim ekonomiczny, co marka wyraźnie zaznacza w postach na swoich kanałach społecznościowych. Specyfikacje faktycznie to potwierdzają. Urządzenie zostało pozbawione kamery do nawigacji, ale posiada odpowiednie algorytmy, pozwalające mu na optymalne poruszanie się po domu wzdłuż równoległych linii. Jest jednak kilka standardów znanych z wyższych modeli, m.in. 3-stopniowy system sprzątania AeroForce z boczną szczotką oraz technologie DirtDetect do dokładniejszego sprzątania mocniej zabrudzonych przestrzeni. Jest też zestaw czujników do lepszego poruszania się po mieszkaniu. Oczywiście w komplecie jest też aplikacja iRobot Home na smartfony, z którego poziomu kontrolujemy i harmonogramujemy smart AGD. Dzięki bezprzewodowej łączności uda się też skorzystać z komend głosowych popularnych asystentów głosowych. iRobot wycenił Roombę i1 na 1899 zł.


5. Reli Light Cam D1 – smart monitoring (crowdfunding)

Oferta kamerek do monitoringu wnętrza lub ogrodu jest dziś bardzo bogata. Są rejestratory solarne, z inteligentnym oprogramowaniem, specjalnymi trybami nocnymi oraz odpornymi na warunki pogodowe obudowami. Coraz ciężej znaleźć coś bardziej unikatowego. Reli Light Cam D1 spróbuje się na tle tej konkurencji lekko wyróżnić. Zewnętrzne kamerki są obsadzane na różnego rodzaju uchwytach i mają służyć, nie tylko do pilnowania posiadłości, ale też komunikacji, oświetlenia i obserwacji natury (chodzi o przeznaczenie w teren). Obiektywy mają 155 stopni pola widzenia, nawet 5-miesięczny czas pracy na baterii, dwustronne audio i kolorowy tryb night vision. Urządzenie działa też z Siri i ma syrenę alarmową 100dB. Kampania została ufundowana w jedną godzinę od swojego startu, więc zestaw all-in-one wydaje się dla wielu interesujący.

  • Cena w crowdfundingu: od 99$ (-23% z finalnych 129$)
  • Premiera: listopad 2022
  • Znalezione na Indiegogo


6. Philips Hue Tap Dial  – smart włącznik

W lipcu Philips przedstawił kilka nowości w ramach kolejnej rozbudowy oferty smart oświetlenia linii Hue. Jednym z ciekawszych elementów był inteligentny, bezprzewodowy włącznik Hue Tap Dial. Już kolejny tego typu od niderlandzkiej marki. Znacznie bogatszy w opcje kontroli urządzeń Philipsa. Otrzymał cztery przyciski oraz obrotową ramkę do wygodniejszej regulacji jasności. Modułowi można, rzecz jasna, przyporządkować strefy i pokoje, ale też różne sceny i akcje. Ma to być wygodna alternatywa dla dotykowego interfejsu w smartfonach lub komend głosowych asystenta. Bardziej tradycyjny sposób sterowania oświetleniem. Włącznik można zamontować na ścianie, a magnetyczne złącze pozwala zabrać go ze sobą i przemieszczać po mieszkaniu. To w zasadzie taki pilocik do domowego oświetlenia za 230 zł.


7. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+