smart home tygodnia 20 philips hue tap dial
Zobacz też: smart home tygodnia #20

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści.

Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. XGIMI Magic Lamp (smart home tygodnia)

smart home tygodnia 20 XGIMI Magic LampXGIMI to jeden z ciekawszych producentów projektorów na rynku. Przedstawiłem na blogu już kilka jego projektów. Na targi IFA zmierza kolejny. Magic Lamp łączy cechy rzutnika, żyrandola oraz głośnika Bluetooth. Wszystko w całkiem atrakcyjnym wydaniu. To sprzęt idealny do smart domu. Do tego świetnie komponuje się z wystrojem nowoczesnego wnętrza. Sprzęt ma bardzo interesujące specyfikacje. W Chinach został wyceniony na 7999 juanów (poniżej 1200$), ale międzynarodowa premiera też jest brana pod uwagę, przynajmniej wnioskując po obecności na expo w Berlinie.

  • jako lampa LED oferuje oświetlenie ze 176 Lumileds (obsługa aplikacją, dobór temperatury koloru itd.)
  • oświetlenie bez flickeringu i z certyfikacją TÜV Rheinland (odnośnie niebieskiego światła)
  • projekcję DLP z Full HD i jasnością 1200 ANSI lumenów
  • nawet 120 cali przekątnej w rzucie obrazu z niecałych 2 metrów (montaż pod suftem)
  • chipset MediaTek Smart Display z silnikiem AI, 4 GB RAM i 32 GB na dane
  • podwójny głośnik 8W z subem 12W od Harman Kardon, Dolby Audio i DTS Virtual X
  • tryb bezprzewodowego głośnika
  • port USB 2.0, 802.11ac Wi-Fi i Bluetooth 5.1

3. Stylowe Philips Hue Lightguide

smart home tygodnia 21 Philips Hue LightguideNa targach IFA zobaczymy mnóstwo nowości, a sporo z nich obejmie segment smart home. Organizatorzy przyznali, że dział RTV/AGD będzie istotny w tegorocznej edycji. Przed eventem doszło do kilku przecieków. Jeden z nich (na niemieckim Amazonie) dotyczył nowych smart żarówek linii Philips Hue. Lightguide będą miały charakter dekoracyjny i będą kosztowne – nawet jak na standardy cenowe marki.

Mają kilka różnych kształtów i są lekko przerośnięte. Jak wszystkie pozostałe z oferty, będą działały na Bluetooth i Zigbee, czyli z mostkiem Hue, ale też bezpośrednio ze smartfonem. Uda się je też włączyć w platformy Amazon Alexa, Google Home, Samsung SmartThings, czy Apple HomeKit. Z Hue Bridge system ma współpracować ze standardem Matter. Ceny mogą startować od 75 euro (za sztukę!).

źródło


4. Corsair Xeneon Flex (z regulacją krzywizny)

Pamiętacie jak skończyły zakrzywione telewizory? Spory czas temu próbowały wprowadzić na rynek coś nowego, ale nie zażarło. Przed TV zasiadamy często w kilka osób, a zagięty panel ma sens tylko dla widza siedzącego w odpowiednim miejscu. Takich problemów nie mają gracze. Dla nich ultra szeroka panorama ma sens, a jeśli dodać jeszcze odpowiedni promień zgięcia, to imersja w odbiorze zabawy znacznie wyższa. Corsair stworzyło pierwszy na świecie monitor, który ma regulację giętkości wyświetlacza.

Xeneon Flex ma 45 cali w przekątnej i jeśli trzeba to można go wyprostować. Będzie płaski do pracy biurowej, a krzywiznę zaoferuje przy gamingu. Monitor przygotowano we współpracy z LG Display. Ma pokazać swój potencjał nie tylko na IFA w Berlinie, ale też Gamescon 2022, które odbywają się mniej więcej w tym samym czasie (także na terenie Niemiec). Krzywizna jest regulowana pilocikiem i może dojść do nawet 800R. Jego rozdzielczość to 3440 x 1440 pikseli, układ ma 21:9, no i jest odświeżanie 240Hz. Ekran będzie współpracował ze standardami NVIDIA G-SYNC i AMD FreeSync Premium.


5. Nest Hub Max z Fuchsia

Google Nest Hub Max z kamerkąOd jakiegoś czasu Google prowadzi zmiany systemu w swoich smart ekranach. Poszczególne Nesty otrzymują nową platformę, która wizualnie nie zmienia wiele. Fuchsia to głównie zmiana kodu, na którym pracują urządzenia. Funkcjonalności i interfejs pozostaje ten sam, przynajmniej na ten moment. Aktualnie niewidoczny pod tym względem update przechodzi największy z modeli amerykańskiego giganta – Nest Hub Max. W czerwcu przechodził pierwsze próby adaptacji systemu. Jedyną zauważalną zmianą w urządzeniu będzie zakładka dla Bluetooth w ustawieniach pozwalających na szybkie użycie modelu jako głośnika BT (co czasem może być wygodniejsze od apki Google Home w telefonie).


6. Google TV wydajniejsze

Google TV działa już od prawie dwóch lat. Wybrane urządzenia otrzymały tę nakładkę zamiast Android TV. Jej głównym celem jest inteligentniejsze prezentowanie nam treści z serwisów video, z których korzystamy na telewizorach lub przystawkach TV. Google wprowadzało przez ostatnie miesiące do tej nakładki różne ulepszenia (ostatnio wsparcie dla iOS), ale teraz ma propozycje udoskonaleń w ramach wydajności. Najnowsza aktualizacja optymalizuje pracę CPU i cache, więc zakładka proponowanych materiałów załaduje się szybciej. Przełączanie między treściami powinno być też bardziej responsywne. Innymi słowy, rzadziej zobaczymy animacje ładowania. Software zabierze też mniej RAM. Przydatne będzie też łatwe czyszczenie pamięci podręcznej, co lubię też robić na smartfonie.

Google TV


7. Philips Fidelio FS1

Philips Fidelio FS1TV Vision przedstawiło na targach IFA kilka nowych urządzeń. Wśród nich jest głośnik Fidelio FS1. Designem i szybkością konfiguracji dołącza do soundbara FB1 i subwoofera FW1. To kompaktowy model z wykończeniem premium. W środku calowy tweeter, górnie zamontowany 2.5-calowy przetwornik i 3.5-calowy woofer. Z tyłu (co widać na załączonym obrazku) są LEDy z efektem Ambilight – znanym z telewizorów Philipsa. Głośnik można używać niezależnie, w parze stereo z drugim, a także w systemie AV z automatycznym przełączaniem z Dolby Atmos. Z kompatybilnymi telewizorami wzmocni wspomniany efekt świetlny, ale posłuży też jako lewy lub prawy kanał (jak mamy dwie sztuki) oraz w pojedynkę do dialogów (głośnik centralny).


8. LG Styler ShoeCase i ShoeCare – dla twoich butów

LG Styler ShoeCase i ShoeCareJakiś czas temu LG proponowało bardzo nietypową szafeczkę. Styler dbało o odzież, którą w niej zawieszono. Pilnowała odpowiednich warunków i odświeżała ubrania. Teraz linia otrzyma nowe model. Styler ShoeCase i ShoeCare otrzymają podobne przeznaczenie, ale dla naszych butów. Konkretnie dla maniaków sneakersów. Jeśli posiadacie drogie, limitowane obuwie to pewnie będziecie skłonni wydać też kasę na AGD do utrzymywania ich w nienagannym stanie.

Regalik można rozbudowywać. Jest modułowy, więc kolekcja będzie się też fajnie prezentowała. W środku ShoeCase ochrona przed wilgocią, czy światło UV. LG Styler ShoeCare ma do zaoferowania więcej, m.in. technologię TrueSteam (odświeżającą buty). Proces odświeżania czterech par butów jednocześnie potrwa 37 minut. Oba modele współpracują z platformą smart home LG ThinQ. Pozwoli to na zdalną kontrolę i komunikaty w aplikacji. Na razie bez cen, ale tanio nie będzie.


9. Lodówki LG MoodUp

LG MoodUpLG ma chyba odpowiedź na lodówki rodzimego rywala. Linia MoodUp wygląda jak bezpośredni rywal dla Bespoke od Samsunga. Lodówki mają minimalistyczne wzornictwo i panelowe moduły do personalizowania wyglądu. Co więcej, w tym przypadku są LEDowe, więc z efektownym podświetleniem. Górna część AGD zaoferuje 22, a dolna 19 różnych kolorów. Taki design mocno odróżni sprzęt od tradycyjnej zabudowy, tym bardziej, że posiada też różne animacje. Oprócz tego lodówkę wyposażono we wbudowany głośnik Bluetooth. Pozwoli stworzyć playlistę Music Collection i streamować audio ze sparowanego smartfona. Oczywiście w synchronizacji z efektami LED paneli. Chyba nie zabraknie też wewnętrznej kamerki z InstaView.


10. Smart waga Withings Body Comp

Francuskie Withings oferuje inteligentne wagi już od dekady. Przez ten czas pokazał kilka generacji naprawdę zaawansowanych modeli. Body Comp z platformą Health+ jest najnowszą z nich. Oceni ogólną wagę, ale też kondycję organizmu przez dodatkowe czujniki. Ma współpracować z trackerami aktywności, co da pełniejszy obraz sytuacji. Nowe czujniki, nowe algorytmy i opatentowana elektroniki (z obwodami). Urządzenie sprawdzi zarówno poziom tkanki tłuszczowej, ale i tłuszcz trzewny (którego nie widać), wiek układu naczyniowego (zNerve Health Score) i jeszcze kilka innych. Aplikacja z nowym Health+ ma oczywiście wskazywać obszary, w których sytuacja jest do poprawy. Wszystko w domowych warunkach. Technologie Pulse Wave Velocity (PWV) były już przez Withings wykorzystywane, ale zostały dopracowane.


11. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+