Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Blog Post

Smart home tygodnia #23 (przegląd rynku)
Zobacz też: smart home tygodnia #23
hardware

Smart home tygodnia #23 (przegląd rynku) 

smart home tygodnia 22 ring intercom
Zobacz też: smart home tygodnia #22

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Sonos Sub Mini (tańszy subwoofer)

smart home tygodnia 23 sonos sub miniO mniejszym subwooferze Sonosa wiadomo było z licznych przecieków już od ładnych kilku tygodni, co zwiastowało jego rychłą premierę. Marka przedstawiła w końcu model Sobos Sub Mini, którego największą zaletą jest utrzymanie niezłego basu w przystępniejszej cenie. Mniejszy, czyli przeznaczony do mniejszych pomieszczeń, w których nie potrzeba aż takiego dudnienia. Urządzenie jest bardziej kompaktowe, ale dysponuje podobnymi technologiami:

  • zbalansowane, ale głębokie niskie tony
  • przetworniki bez szumów i neutralizacją zniekształceń
  • współpraca z modelami Beam, Ray, One i One SL
  • szybka konfiguracja (aplikacja Sonos)
  • dostrojenie z Truplay (analiza pomieszczenia i odbić)
  • cena Sonos Sub Mini: 2399 zł

3. Szyfrowanie end-to-end w bezprzewodowych Ringach

W dzisiejszych czasach smart urządzeń do monitoringu wnętrza jest naprawdę sporo, więc producenci muszą rywalizować softem. Tak zresztą robią, szczególnie ci większy gracze z odpowiednimi budżetami i działami R&D. Dzisiaj większość z nas koncentruje uwagę na kwestiach bezpieczeństwa. Amazon jest na tyle znanym producentem, że pewne elementy powinien oferować w standardzie szybciej od swoich rywali. Amerykański gigant wdraża do bezprzewodowych kamerek i dzwonków Ring tryb szyfrowania end-to-end. E2EE firma wprowadziła do przewodowych modelu w zeszłym roku. Jest gwarancją, że tylko właściciele będą mieli dostęp do swoich nagrań.

Gorzej, że zapis będzie do wglądu jedynie z jednego mobilnego urządzenia. Bezpośrednie połączenie przez Wi-Fi z szyfrowaniem i certyfikatami jest możliwe tylko między dwoma modułami (telefon i Ring). Niestety nie będzie tutaj szansy na podejrzenie video na smart ekranach Echo Show. Co jeszcze? W tym trybie nie zadziałają też funkcje: Event Timeline, Quick Replies, Alexa Greetings i Bird’s Eye View (ten ostatni debiutował w modelu Ring Video Doorbell Pro 2).


4. Nowe Nesty 6 października

Na pierwszy tydzień października Google zarezerwowało termin prezentacji swoich nowych urządzeń. Na pewno siódmych generacji Pixeli z Androidami, ale też pierwszych smart zegarków Pixel Watch. Event Made by Google obejmie też jednak nowy sprzęt smart home, czyli linię Nest. Firma wskazała to na swoim oficjalnym blogu. W USA nowo zaprezentowany sprzęt będzie do kupienia w sklepach już w dniu demonstracji. W Polsce oficjalnej dystrybucji sprzętu Google nie ma, a szkoda. Jakie urządzenia zobaczymy? Nowe generacje już istniejących, czy może coś nowego? Sądzę, że z pewnością w integracji z aplikacjami na telefony i smartwatche. Zegarki z Wear OS mają lepiej współdziałać z sieciami smart home, więc można spodziewać się odpowiednich aplikacji.


5. Imprezowy głośnik Sony SRS-XV900

Sony też ma w swojej ofercie nowy głośnik. SRS-XV900 to model na Bluetooth. Masywny, ale łatwy w przenoszeniu (choć nie typowo mobilny w sensie gabarytów), czyli przyjazny imprezom. Japoński producent przekonuje, że to najpotężniejszy i najdonośniej brzmiący wariant serii X grający bezprzewodowo. Firma promuje go w ramach filozofii „LIVE LIFE LOUD” – wysokiej jakości dźwięku w klimacie koncertów. Chodzi o naprawdę głośną zabawę z efektem przypominającym granie na żywo (szczególnie utworów koncertowych). Jest duża moc i wielokierunkowe audio z przetworników X-Balanced Speaker Unit, więc chyba faktycznie tak będzie.

Sony SRS-XV900

Sony SRS-XV900 ma oczywiście swój akumulator. Może grać nawet do 25 godzin, ale przy konkretnych ustawieniach. Premierę zapowiedziano na październik. Nie podano jeszcze ceny.


6. Nest Hub Max z Quick Phrases

Google Nest Hub Max z kamerkąInteligentne głośniki potrafią być pomocne, szczególnie, gdy korzystamy z rozwiązań smart home lub funkcji asystenta głosowego. Najbardziej wkurzającym z elementów jego wywoływania jest fraza aktywująca nasłuch poleceń. Jeszcze w przypadku Siri lub Alexy jakoś to brzmi, ale „Hej Google”… Na szczęście gigant z Mountain View już jakiś czas temu zapowiedział tzw. Quick Phrases.

To komendy nie potrzebujące wymawiania zbędnych słów. System ten funkcjonuje już w smartfonach Pixel 6, a teraz trafił do smart ekranów Nest Hub Max. Niestety wciąż nie po polsku. Szybkie frazy trzeba wcześniej uruchomić w aplikacji Google Home. Są ograniczone do czterech kategorii: informacji ogólnych (np. czasu lub pogody), oświetlenia, timerów/alarmów. Quick Phrases działa w ramach Voice Match, czyli każdy z domowników będzie rozpoznany osobno, czyli umożliwi personalizowane ustawienia.


7. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+


Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Motyw WordPress stworzony przez Shufflehound. Copyright © 2023 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.