Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Blog Post

Smart home tygodnia #29 (przegląd rynku)
Zobacz też: smart home tygodnia #29
hardware

Smart home tygodnia #29 (przegląd rynku) 

smart home tygodnia apple tv 4k
Zobacz też: smart home tygodnia #28

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. IKEA DIRIGERA – bramka pod Matter

Rozpoczyna się era standardu Matter, czyli próby ułatwienia budowy inteligentnego domu z kiedyś obcych sobie elementów. IKEA wprowadziła do sprzedaży bramkę, która współpracuje z nowym podejściem. DIRIGERA to następca Tradfri, które na rynek wkroczyło osiem lat temu. Urządzenie jest zgodne z wytycznymi pozwalającymi na szybką integrację z sieciami, platformami i ekosystemami wielu znanych marek, które wspólnie chcą przyspieszyć rozwój segmentu smart home. IKEA odświeży przy okazji swoją aplikację. W Polsce IKEA DIRIGERA została wyceniona na 279 zł.


3. Xiaomi Mijia Cooking Robot w Europie?

Ostatnio jestem kuszony przez przyjaciela zakupem Thermomixa. Oczywiście tego oryginalnego – od Vorwerk. Przyglądam się efektom jego testów, co nieco ułatwia mi podjęcie decyzji 🙂 Na rynku jest wiele klonów i naśladowców koncepcji wielozadaniowego robota, który faktycznie ułatwia gotowanie (i zachęca do odkrywania nowych potraw). Swój model thermomixa ma też Xiaomi (jest coś czego ten chiński gigant nie ma w ofercie?). Jest szansa, że Xiaomi Mijia Cooking Robot pojawi się w sprzedaży na naszym kontynencie.

smart home tygodnia 29 Xiaomi Mijia Cooking RobotW ofercie skierowanej do Europy sprzęt pojawi się zapewne pod nazwą Xiaomi Smart Cooking Robot i będzie starało się dostarczyć podobne do Thermomixa funkcje, czyli urządzenie typu all-in-one z ekranem z instrukcjami asystenta i bezprzewodową obsługą z poziomu aplikacji. Jak to zwykle bywa w przypadku smart AGD, we wszystkim mają uczestniczyć czujniki oraz algorytmy Sztucznej Inteligencji, by odpowiednio monitorować poszczególne procesy gotowania. Prawdopodobna data premiery to listopad, a więc praktycznie za chwilę. Cena ma wynieść 1199€ (to poniżej 6000 zł).


4. SwitchBot Blind Tilt – smart żaluzje

Moduły zamieniające zwykłe żaluzje lub rolety w te smart to dzisiaj żadna nowość. Już od kilku lat oferowane są przeróżne rozwiązania, dzięki którym możemy zdalnie kontrolować zasłony okien, a nawet włączać je w smart sieci. SwitchBot (ci od inteligentnych przełączników) wzbogacił swój katalog urządzeń o gadżet właśnie tego typu. Programowalny silniczek Blind Tilt jest już drugim z tego segmentu tej marki (po odmianie Curtain). Tym razem system przygotowano do typowych żaluzji.

Cylindryczny moduł współpracuje z typowymi systemami żaluzyjnymi, ma własną baterię, ładowanie solarne, kompatybilność z Google Home, Alexą i Siri, a także sensory światła. Oczywiście nie ograniczy manualnej kontroli. Aplikacja na iOS i Androida pozwoli zdalnie zmieniać katy nachylenia skrzydełek. Ustawienia można harmonogramować, a do dyspozycji jest też sensor ruchu oraz opcjonalna integracja ze smart żarówką SwitchBot Color Bulb. Pozwoli na budowanie scen w połączeniu z warunkami panującymi wewnątrz mieszkania.

Znalezione na Kickstarterze (ceny w crowdfundingu startują od 49$, czyli -29% z finalnych 69$). Premiera jeszcze w grudniu tego roku


5. Robocik Loona (crowdfunding)

Smart home kojarzymy z inteligentnych modułów, sensorów i automatyki, ale dom przyszłości będzie też wyposażony w różnego rodzaju roboty. Te z filmów science fiction dopiero przed nami, ale już kilka lat temu rynek zaczęły witać proste modele w postaci „maskotek”. Loona to kolejny przykład takiej „zabawki” w stylistyce rodem z filmów Disneya. Interaktywny gadżet na czterech kółkach przekazuje emocje, ekspresję, a nawet zaciekawienie. Nie zastąpi prawdziwego czworonoga, ale będzie starać się go naśladować. Zareaguje na komendy głosowe, rozpozna twarze domowników, no i ominie przeszkody podczas zabawy. Jest też apka z naukową prostego programowania dla najmłodszych. Widzę też integrację z Home Assistant, czyli połączenie z inteligentnymi urządzeniami.

Znalezione na Kickstarterze (ceny w crowdfundingu startują od 299$, czyli -150$ finalnej ceny). Premierę zaplanowano na luty 2023 roku, ale za dopłatą Loona może trafić wcześniej jako prezent pod choinkę.


6. SmartThings z Matter (zbliża się update)

Samsung jest jedną z pierwszych wielkich firm, które przystosowały swoje rozwiązania do wspomnianego już gdzieś wyżej standardu Matter. Koreański gigant jest wśród ojców założycieli tego pomysłu i wywiązuje się z zadania w sposób wzorcowy. Jego system SmartThings otrzyma niebawem aktualizacje, by jak najszybciej oferować rozwiązania ułatwiające integrację z innymi kompatybilnymi urządzeniami. Huby producenta zyskają jeszcze w październiku update dla Matter. Pierwszy i drugi (V2 Hub) będą działały z Matter przez WiFi lub Ethernet, natomiast wyprodukowany przez Aeotec model SmartThings Hub V3 będzie nawet węzłem z protokołem Thread. Podoba mi się szeroki zakres współpracy platformy SmartThings. Przed Matter była zgodna z Zigbee i Z-Wave. Brakuje jeszcze opcji działania jako oficjalny mostek Matter, ale to pewnie kwestia czasu.


7. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Motyw WordPress stworzony przez Shufflehound. Copyright © 2023 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.