smart home 30 MyCorft II
Zobacz też: smart home tygodnia #30

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.


1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Amazon Echo Dot 5 w Polsce

Amazon Echo Dot with Clock 5Pod koniec października Amazon zapowiedział dostępność swojego najnowszego smart głośniczka Echo Dot 5 w naszym kraju. Rzecz jasna bez wsparcia języka polskiego dla asystentki głosowej Alexa. Piąta generacja urządzenia to poprawa brzmienia, czujnik temperatury i dotykowe sterowanie. Produkt wyceniono na niecałe 300 zł i jest oczywiście dostępny na polskiej stronie Amazona.

Czytaj więcej o: Amazon Echo Dot 5


3. Smart lampki choinkowe Philips Hue

smart home tygodnia 31 philips hue festaviaInteligentne lampki choinkowe to dzisiaj żadna nowość, ale w ofercie Philip Hue takich brakowało, a przecież to jeden z protoplastów segmentu smart oświetlenia. Holenderska firma, w sam raz przed okresem świątecznym, pokazała dwudziestometrowy  łańcuch z 250 diodami LED ze sterowaniem/programowaniem z poziomu aplikacji.

Philips Hue Festavia będzie częścią ekosystemu marki, czyli już na start można spodziewać się wysokiej ceny. Model wyceniono na aż 160$. Lampki otrzymają tryb synchronizacji ze Spotify, a to pewnie pozwoli na działanie z kolędami. W aplikacji Hue pojawił się dodatkowa funkcja migotania w bardziej świątecznym stylu oraz możliwość dopasowania estetyki kolorystycznej stref na choince. Jest też integracja z platformą SmartThings od Samsunga i Alexą oraz Google Home, więc uda się zbudować sceny. Nie ma chyba nic o Matter.


4. SmartWings Nano (crowdfunding)

W crowdfundingu znalazłem kolejne smart żaluzje z modułem do ich inteligentnej automatyki. SmartWings Nano to rozwiązanie pod platformę HomeKit od Apple  z wykorzystaniem protokołu Thread. Nie zabraknie też integracji z Amazon Alexa, Google Home i SmartThings. Rozwiązanie ma chyba wszystkie standardy, których można od niego oczekiwać: programowanie, harmonogramowanie, reakcje na wschody i zachody słońca, zdalną obsługę, sterowanie głosowe, czy grupowanie kilku modeli we wspólną pracę. Zapowiadana jest też współpraca z Matter, gdy projekt wejdzie do sprzedaży. Moduł jest akumulatorowy i może być zasilany panelem solarnym. SmartWings Nano mają zapewnić szeroką paletę wykończenia oraz przepuszczalności materiału. W fazie crowdfundingu cena startuje od 299$, natomiast finalnie będzie drożej o stówę. Jesli zbiórka pójdzie zgodnie z planem to żaluzje dotrą na rynek w styczniu przyszłego roku.

Znalezione na: Indiegogo


5. Devialet Mania – pierwszy mobilny tej marki

Miłośnikom dobrego brzmienia marki Devialet nie trzeba przedstawiać. W ofercie producenta brakowało prawdziwie mobilnego smart głośnika. Mania to grający w 360-stopniach model z kilkoma rozwiązaniami Phantoma i oczywiście nietypową stylistyką. Devialet znany jest z high-endowych jednostek z oryginalnym wzornictwem. Twórcy przygotowali system dopasowywania audio do pomieszczenia, w który ustawimy głośnik. Pomoże w tym adaptacyjna technologia Active Stereo Calibration. Mapuje przestrzeń przy użyciu mikrofonów, by rozprowadzić dźwięk w możliwie najlepszy sposób. Bateria ma wystarczyć na 10 godzin ciągłego grania. Nie zabraknie Bluetooth 5.0, W-Fi ac oraz multi-roomowego AirPlay 2 oraz Spotify Connect. Możliwa jest integracja z Alexą. Cena typowa dla Devialet, czyli wysoka. Mania kosztuje 790$.


6. Aqara z planami Matter i nowym M3 Hub

Już kilka przeglądów temu zapowiadałem, że Matter będzie teraz nieodłączną częścią każdego z podsumowań tygodnia. Standard się dopiero rozkręca, a każdy producent uczestniczący w projekcie zaczyna zapowiadać przystosowanie swojej oferty do współpracy z systemem. Aqara również przedstawiła plany wydawnicze. Integracja ma dotyczyć zarówno nowych, jak i już obecnych urządzeń marki. Użytkownicy części z tych modułów otrzymają możliwość skorzystania z rozwiazań Matter już w grudniu (wystarczy aktualizacja Huba drugiej generacji).

Pozostałe huby (Hub M1S/M1S Gen 2, Hub E1, Camera Hub G3, and Camera Hub G2H Pro) dostąpią tego zaszczytu w przeciągu kilku kolejnych miesięcy. Pierwsza fala obejmie ponad 40 modeli Aqara z Zigbee. Od smart czujników, aż po bezprzewodowe przełączniki. W sumie producent obiecuje wsparcie dla ponad 160 urządzeń z dziesięciu różnych kategorii smart home. Pojawi się też nowa linia urządzeń z Thread. Wśród nich czujniki do okien i sensory światła oraz ruchu. Zapowiadane są też włączniki, gniazdka, czy nowe huby. Aqara Hub M3 ma mieć nie tylko Zigbee, ale też router Thread i kontroler Matter. Obiecana jest również aktualizacja aplikacji Aqara Home, by ułatwić konfigurację nowości (z ulepszeniami Matter).


7. Przenośne projektory Redmi

Marka Redmi należy do Xiaomi i jest jej jeszcze tańszym odpowiednikiem. Oferta sygnowana tym logo to często po prostu jeszcze przystępniejsza elektronika chińskiego producenta. Jakiś czas temu przedstawiałem w przeglądzie tej serii przenośne projektory Xiaomi. Teraz czas na wspomniane Redmi. Modele Projector i Projector Pro są bardzo podobne do przed chwilą wymienionych jednostek. Proponują rozdzielczość natywną w Full HD przy nawet 100 calach przekątnej. Co prawda z 2.7 metra, ale dzięki mobilności z ustawieniem obrazu nie powinno być problemu.

Redmi Projector ProLampa ma wytrzymać do 15 tysięcy godzin, a jasność to 1500 ANSI lumenów. Wariant Pro ma dwa razy więcej pamięci (16 GB) i automatyczną korekcję obrazu i autofocus. Jest też smart oprogramowanie z systemem MIUI TV, pilot i głośnik stereo. Na razie propozycja głównie dla Chin, ale wyczuwam, że sprzęt pojawi się też międzynarodowo. Podstawowy model wyceniono na 1399 juanów (u nas powinno wyjść koło 1000 zł), a pro na 1599 juanów.


8. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+