smart home tygodnia 31 philips hue festavia
Zobacz też: smart home tygodnia #31

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.


1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Philips Hue Bridge z Matter

Od kilku tygodni marki będące częścią świata smart home chwalą się swoim stanem przygotowań do standardu Matter. Ten (ze sporym opóźnieniem) ruszył tej jesieni, ale swoje zalety odkryje dopiero w przyszłym roku, gdy oferta kompatybilnych urządzeń będzie ciekawsza. Kolejnym producentem zapowiadającym zgodność z platformą przedstawił Philips. Ekosystem Hue dzięki aktualizacji mostka Philips Hue Bridge ma dać użytkownikom nowe, uproszczone rozwiązania do integracji z innymi systemami inteligentnego domu.

Signify obiecuje, że update trafi do hubów firmy jeszcze w pierwszym kwartale 2023 roku. Oczywiście wszystko z zachowaniem swoich dotychczasowych ustawień smart domu (scen, automatyki, synchronizacji i akcji), ale z poszerzeniem wszystkiego o obce moduły z łatwiejszym ich spinaniem.


3. Wyze Mesh Router i Wyze Mesh Router Pro

Współczesny dom korzysta już z takiej ilości elektroniki, że zwykłe routery przestają sobie z nią radzić. Na szczęście wkraczają nowe standardy, dzięki którym nasza sieć jest w stanie obsłużyć więcej sprzętu i to z lepszą jakością połączenia. Wyze – marka specjalizująca się we wdrażaniu przystępniejszych cenowo smart urządzeń – przygotowała właśnie swoją propozycję routerów w technologii mesh. Wyze Mesh Router i Wyze Mesh Router Pro kosztują poniżej 100 i 180$, a dostarczą odpowiednio Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E, czyli szybszego i stabilniejszego neta oraz pewniejszą komunikację z podłączonymi urządzeniami.

Oba modele wyglądają na jedne z najtańszych w swoich kategoriach. Pro poradzi sobie nawet z 75 modułami w wygenerowanej sieci, pokryje spory obszar mieszkania oraz 2.5Gbps i port 1Gbps Ethernet. Mnie ciekawi (bo tego nie widzę), czy będzie współpraca z Thread i Matter.


4. Nowe Nanoleaf Lines Squared

Nanoleaf ma kolejne ciekawe moduły ścienne do efektów świetlnych LED. Marka zasłynęła z tego typu rozwiązań już kilka lat temu, a teraz proponuje już następną wariację swoich technologii. Tym razem update otrzymała linia Lines, która debiutowa rok temu. Producent proponuje teraz linie w kształtach z 90-stopniowymi kątami (poprzednik bazował na sześciokątach, czyli 60 stopniach). Oczywiście oba systemy są kompatybilne, więc można budować ciekawsze dekoracje.

Jak w przypadku pozostałych serii, Lines Squared łączą się z Apple HomeKit, Google Home i Amazon Alexa, więc można je włączyć w smart integrację, czy obsługiwać przy pomocy asystentów głosowych. W specyfikacjach widzę też zapis o współpracy z Samsung SmartThings. Ciekawostką jest, że moduł może być częścią sieci Thread (jako rozszerzenie zasięgu routera), ale jeszcze bez zgodności z Matter. To jednak może wkrótce się zmienić. Prawdopodobnie firma uwzględni swoje LEDy w tym standardzie. Starter pack Squared wyceniono na 99.99€ (cztery elementy). Stworzenie efektownego światełka będzie zatem dość drogie.


5. TP-Link Tapo C420S2 z pełnym kolorem w nocy

TP-Link Tapo C420S2TP-Link zapowiedział nowy rejestrator z linii Tapo, który powalczy z rywalami od Eufy i Arlo. C420S2 to nieźle wyposażona kamerka do monitoringu wnętrza, w skład której wchodzi m.in. night vision 2K z kolorowym podglądem obrazu. Za dwie sztuki w zestawie za 200$ to całkiem zacnie! Producent specjalizuje się w budżetowych modelach 2K za 30-60$, ale po stówce za najnowszy wariant to nadal atrakcyjna propozycja.

Jest drożej, ale akumulatorowy model działa wewnątrz i na zewnątrz nawet przez 180 dni, posiada sensor f/1.6 i czujnik 850nm IR. Do tego rozwiązania AI w zakresie odróżniania w kadrze ludzi, zwierząt i pojazdów oraz analiz w wybranych przez użytkownika strefach. Jest też wbudowana syrena alarmowa, slot na kartę pamięci microSD, detekcja ruchu, czy dostęp do zapisu obrazu w chmurze. Widzę też integrację z platformami Amazon Alexa i Google Home.


6. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+