smart home 32 nanoleaf Lines Squared
Zobacz też: smart home tygodnia #32

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.


1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Aqara Cube T1 Pro z HomeKit i Alexą

Aqara ma naprawdę sporo ofertę inteligentnych modułów i to nie tylko do automatyzacji, ale też kontroli smart rozwiązań. Cube jest jednym z ciekawszych kontrolerów, a jakiś czas temu doczekał się ulepszonej generacji. Niestety, była ona dostępna jedynie w Chinach. Teraz Cube T1 Pro trafia do sprzedaży globalnej. Kostka naszpikowana czujnikami pozwala na bezprzewodowe sterowanie akcjami, scenami i funkcjami inteligentnego domu. Ma bogaty zasób gestów (od dotyku, po ruch, potrząsanie, naciskanie, obracanie, aż po przesuwanie), ale też szeroką integrację z przeróżnymi serwisami i platformami. W odmianie Pro współpracuje z HomeKit i Alexą, a jest też kanał w IFTTT, czy zgodność z Matter (będzie aktualizacja). Trzeba tylko pamiętać o dostarczeniu huba Zigbee 3.0 Aqara. W mocniejszym modelu jest też lepsza responsywność na akcje. Cube w wersji Pro wyceniono na niecałe 28€.


3. Earzz – smart nasłuch (crowdfunding)

Oferta inteligentnych urządzeń i modułów dla domu jest dziś bardzo bogata, ale w większości są to te same lub podobne rozwiązania różnych marek. Warto czasem zerknąć na niszowe propozycje, które wniosą do smart wnętrza powiew świeżości w postaci praktycznych, ale rzadkich funkcji. Earzz to malutki gadżecik do nasłuchu dźwięków. Koncepcja jest prosta: urządzonko wykryje komunikaty (m.in.. dzwonek lub pukanie do drzwi, alarmy, sygnalizacje sprzętu AGD, szczekania psa, czy płacz dziecka) i wyśle o nich powiadomienia na nasz smartfon (i zegarek). Przyda się, gdy przebywamy w hałaśliwym domu lub większej posiadłości. Trzeba będzie tylko nauczyć elektronikę odgłosów, które ma wykrywać. W rozpoznawaniu sygnałów pomogą algorytmy AI.

W crowdfundingu Earzz startuje już od 60£ (finalnie 100$). Brakuje mi tylko współpracy z popularnymi smart platformami, czyli możliwości włączenia czujnika w sceny i automatykę. Premiera w styczniu 2023 roku

Znalezione na: Kickstarterze


4. Android TV i Google TV w AAB

Od jakiegoś czasu Google stara się zainteresować developerów formatem AAB (Android App Bundle), który ma zastępować APK (Android Package Kit). Najnowszy przekaz w kanałach społecznościowych amerykańskiego giganta zaznacza, że od maja 2023 App Bundles będzie wymagane w telewizyjnych systemach Android TV i Google TV. Korzyść? Szybsze działanie aplikacji i mniejsze paczki oraz odpowiednia optymalizacja pod sprzęt. Twórcy aplikacji na smart telewizory mają zatem pół roku na dostosowanie się do nowych wytycznych Google. Josh Wentz z Google zaznacza, że twórcom przejście z APK na AAB może zająć ledwie kilka dni, czyli nie będzie skomplikowaną procedurą. App Bundles korzystają tylko z niezbędnych pakietów, więc są dla TV lżejsze. Wentz przyznał, że obecnie na Android TV jest już ponad 10 tysięcy aplikacji, a pamięci w urządzeniach coraz mniej, więc optymalizacja programów jest niezbędna.


5. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+