smart home tygodnia 33 aqara Cube T1 pro
Zobacz też: smart home tygodnia #33

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.


1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Android TV 13 oficjalnie

Mój telewizor z Androidem już trochę muli (zresztą… system był wolny i przy nowo zakupionym urządzeniu), ale wciąż platforma z Android TV jest jedną z popularniejszych. Korzysta z niej sporo marek, a i aplikacji jest chyba najwięcej na rynku. Pojawiła się kolejna generacja softu na duże ekrany. Android TV 13 nie trafi jednak zbyt szybko na TV. W tej chwili udostępniono oprogramowanie dla developerów. Przypomnę, że dopiero co własna elektronika Google otrzymała update do poprzedniego Android TV 12, więc…

W następny telewizyjnym Androidzie doświadczymy szansy na dobranie rozdzielczości i odświeżania we wspieranych źródłach HDMI. Poprawiono oszczędzanie energii, m.in. przy wstrzymywaniu lub zmianach sygnału źródeł HDMI. Jest też kilka ulepszeń przy audio. Widać również nowy layout klawiatury, co pewnie pomoże w użytkowaniu zewnętrznych klawiatur. Tutaj widzę szansę na lepszą integrację z klawiaturami bardziej gamingowymi.


3. Kolejne smart TV Samsunga (2021) z cloud-gamingowym hubem

Lecę dalej ze smart TV. Niedawno Samsung uruchomił gamingowy hub w swoich inteligentnych telewizorach, ale pierwsza faza aktualizacji obejmowała nowsze jednostki. Teraz update dociera w końcu do modeli z 2021 roku. Dla szybkiego przypomnienia, nowy agregat to ładnie zestawione w jednym miejscu aplikacje do streamingu gier. Koreańska marka stworzyła namiastkę „konsoli” w telewizorach przez wykorzystanie najnowszego trendu gry przez serwery, gdzie wystarczy monitor, pad oraz dobre łącze. W systemie Tizen jest taki dostęp do Xbox Cloud Gaming, NVIDIA GeForce Now oraz Amazon Luna. Aplikacje te mogły być już nawet dostępne w sklepiku, ale teraz są uporządkowane w gamingowym hubie.


4. Apple Music Sing dla Apple TV 4K 2022

Jakoś w tym przeglądzie sporo rozwiązań TV. Zastanawiałem się, czy info o Apple Music Sing dołączać do przeglądu, ale w sumie nawet pasuje. Amerykański gigant przygotował rozszerzenie usługi streamingu o tryb karaoke, który można uruchomić m.in. na Apple TV 4K (2022), czyli pobawić się przed większym ekranem telewizora.

Apple Music Sing to nic innego jak szansa na sprawdzenie swoich umiejętności wokalnych przy ulubionych kawałkach. Zabawa popularna w klubach, ale też na domówkach. W bibliotece Apple Music nie znajdziemy instrumentalnych pozycji, a raczej opcję redukcji wokalu w ścieżce dźwiękowej. Funkcja ma być dostępna też na iPhone’ach i iPadach. Apple będzie promować nowość serwisu przez specjalne katalogi z popularnych utworami – już zoptymalizowanymi i gotowymi do odpalenia w trybie karaoke. EDIT: usługa dotrze do urządzeń wraz z aktualizacją systemów do iOS 16.2/iPadOS 16.2 i odpowiedniego tvOS.


5. IKEA SYMFONISK Floor Lamp Speaker

IKEA i Sonos przygotowały kolejny bezprzewodowo grający głośnik z linii SYMFONISK. Tym razem na wysokich nóżkach. SYMFONISK Floor Lamp Speaker to wariacja modelu SYMFONISK Table Lamp Speaker. Główny moduł jest ten sam, więc zapewni ten sam zakres oświetlenia i brzmienia, ale na podwyższeniu. Głośnik otrzymał chyba zaktualizowane klosze, ale te starsze oczywiście również będą kompatybilne.

Wciąż mocną stronę urządzenia ma być integralność z systemem Sonos, czyli innymi głośnikami marki (no i serii SYMFONISK również). Podłogowy model można zatem pogrupować z innymi głośnikami i zbudować sobie multi-roomowe efekty. Podwyższenie będzie o tyle fajne, że w połączeniu z soundbarami Sonos Beam lub Sonos Ray dołożymy tylne satelitki (tu akurat lepszy poziom dopasowania wysokości zaoferują SYMFONISK Bookshelf Speaker, które są przyczepiane do ściany). Smart moduł można też włączyć w sceny w ramach inteligentnego domu przez nowy hub DIRIGERA (zdaje się, że kompatybilny z Matter). IKEA wyceniła SYMFONISK Floor Lamp Speaker na 260$. W USA pojawią się od stycznia.


6. Smart głośnik Xiaomi Sound Pro

Przy okazji premiery nowej flagowej serii smartfonów Xiaomi 13 chiński gigant pokazał też swój kolejny inteligentny głośnik. Xiaomi Sound Pro ma spróbować rywalizacji z modelami liderów. Ma czym, choć z uwagi na przeznaczenie na rynek wewnętrzny (przynajmniej początkowo) wspiera raczej rodzimego asystenta głosowego. Nie jest jednak wykluczone, że w edycji międzynarodowej dorzuci Asystenta Google i/lub Alexę, ale tego nie chcę za markę obiecywać.

Xiaomi Sound Pro smart głośnikModel będzie dostępny wyłącznie w czerni. Góra cylindrycznego urządzenia jest transparentna, dzięki czemu zaoferuje efekty wizualne zgodne z rytmem odtwarzanej muzyki. Urządzenie wspiera kodeki SBC i AAC oraz porty 3.5 mm i AUX. Xiaomi przekonuje, że pod względem brzmienia będzie jakościowo. Jest upgrade względem poprzednika. W środku trzy większe przetworniki, trzy pasywne radiatory oraz subwoofer. Moduł może wygenerować audio do aż 91 dB!

Widać po konstrukcji, że dźwięk ma się rozchodzić w 360 stopniach. Producent zadbał o odpowiednią akustykę, ale nie widzę żadnego systemu do dopasowywania się do przestrzeni (albo przeoczyłem). Są technologie Sound Pro 2.0 (tu też upgrade), poprawione algorytmy Nightingale, no i oczywiście aplikacja mobilna na smartfony do sterowania, korekcji i obsług głośnika. Ceny startują od 999 juanów.


7. Eve z pierwszymi smart modułami pod Matter

Eve Door & Window z ThreadOd czasu oficjalnej premiery standardu Matter minęło troszkę czasu, ale do sprzedaży trafiają w końcu pierwsze urządzenia kompatybilne z nowym podejściem do smartdomowych sieci. Marka Eve (kiedyś część Elgato) zaktualizowała hardware, by wspierał platformę. Mowa o Eve Energy oraz dwóch sensorach: Eve Door & Window i Eve Motion. Oczywiście update firmware’u dla tych urządzeń jest bezpłatny. To ważny krok nie tylko dla Matter, ale i samego Eve Systems, bo do tej pory moduły ograniczały się do współpracy z HomeKit od Apple. Teraz będzie je można włączyć w sceny z sieciami np. Amazon Alexa, Google Home, czy SmartThings od Samsunga. To zresztą idea całego protokołu, by szybciej i łatwiej łączyć urządzenia smart home z innymi systemami współpracującymi z Matter. Jedyny haczyk na ten moment to konieczność posiadania iOS lub iPadOS w wersji 16.2, jakiś element Thread Border Router oraz chęć uczestnictwa w programie wczesnego dostępu. Android powinien otrzymać aktualizację w pierwszym kwartale 2023 roku. Z biegiem czasu Eve obiecuje też update wszystkich czternastu elementów swojego katalogu.

Matter ma zmienić segment smart home, ale wymaga współpracy wielu marek i urządzeń. Nie odczujemy zmian nim producenci nie przygotują swojej elektroniki pod nowy standard. Liczę, że początek 2023 roku rozpocznie ekspansję tej sieci.


8. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+