smart home tygodnia 34 IKEA Symfonisk Floor Lamp
Zobacz też: smart home tygodnia #34

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.


1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. OnePlus z dwoma monitorami

17 grudnia OnePlus obchodził już dziewiąte urodziny. Chińska marka zaczynała od smartfonów, a dziś w jej ofercie dostępne są nie tylko mobilne urządzenia. Producent na rodzimym rynku przedstawił ostatnio dwa nowe monitory. Posiadał już w sprzedaży telewizory, więc dlaczego nie ekrany do rozrywki i pracy biurowej? Użyłem tych określeń nieprzypadkowo bowiem jedna z propozycji jest kierowana do gamerów, a druga do biznesu.

OnePlus Monitor X 27 i OnePlus Monitor E 24 to modele odpowiednio model premium i wariant nieco przystępniejszy cenowo. Numerki to oczywiście przekątne wyświetlaczy. Większy z duetu ma odświeżanie 165Hz, 10-bitową głębie kolorów, gamę 95% DCI-P3, VESA DisplayHDR 400 i 178-stopniowe kąty widzenia. Do tego certyfikacja AMD FreeSync Premium i 1 ms reakcji. Panel jest obrotowy, ma też porty HDMI, DisplayPort i dwa USB 3.0. To wszystko poniżej 340$ (przeliczając z rupii). Mniejszy z duetu nie jest aż tak imponujący, ale do pracy się nada. Oprócz niższej przekątnej, rozdzielczości i odświeżania są niższe czasy reakcji oraz jasność. Na razie nie wiadomo więcej o ich międzynarodowej dostępności.


3. IFTTT ma już ponad 750 kanałów

Platform smart home jest dziś wiele, a ostatnio te największe połączyły siły we współtworzeniu standardu Matter, który zbliża ich integrację jeszcze bardziej. Jednym z lepiej znanych „klejów” do budowania automatyzacji między modułami, które nie specjalnie ze sobą „gadają” jest serwis IFTTT. Wielokrotnie przedstawiany przeze mnie na blogu. W grudniu, przy okazji comiesięcznej aktualizacji informacji o nowościach, If This Then That pochwalił się kolejnym kamieniem milowym. W jego bibliotece jest już ponad 750 kanałów! Każdy pozwala na jakieś łączenie z innymi urządzeniami, aplikacjami i usługami, dzięki czemu znacznie wygodniej wyzwolić spersonalizowane akcje. Jakiś czas temu twórcy zaoferowali płatny pakiet i ograniczyli nieco wolny dostęp do swoich rozwiązań, ale wciąż w zasobach jest sporo możliwości.


4. Siri w polskim Apple TV i 2 miesiące Apple TV+

Apple TV i Apple TV+ mają dwie dobre wieści w tym miesiącu. Pierwsza łączy się z aktualizacją softu do tvOS 16.2, w którym przystawka telewizyjna amerykańskiej marki zyskała w Polsce usługi asystentki Siri. W końcu urządzeniem można sterować przy pomocy komend głosowych, niestety wciąż bez języka polskiego. Polecenia są dostępne w kilku najpopularniejszych językach (m.in. angielski, francuski i hiszpański). Komendy wydamy mówiąc do mikrofonu pilota. Działa tu też fraza „Hey Siri”, gdy słuchawki AirPods są sparowane z Apple TV.

Drugie fajne info łączy się z promocją serwisu Apple TV+. Platforma promuje ostatnio jedną z produkcji z Willem Smithem („Wyzwolenie”) i z tej okazji proponuje nowym użytkownikom (i tym bez aktywnej usługI) dwa miesiące dostępu bez opłat. Serwis streamingowy kosztuje normalnie niecałe 35 zł miesięcznie. Promka jest dostępna na apple.co/willgift. Tam znajdziecie też dalsze instrukcje, jak aktywować dostęp do VOD. Pamiętajcie też, że jeśli nie chcecie po dwóch miesiącach korzystać z usługi to z subskrypcji należy zrezygnować.


5. Matter w Google Home

Google jest jednym z ojców założycieli standardu Matter (ale znanych marek w grupie inicjującej projekt jest znacznie więcej). Nie może zatem dziwić fakt, iż aktualny sprzęt amerykańskiej firmy został dostosowany do wymogów protokołu. Producent przedstawił listę modeli Nest współpracujących z Google Home, które będą ułatwiać budowanie ogólnej sieci inteligentnego domu – koncepcji stojącej za całym przedsięwzięciem. Najnowsze aktualizacje dotyczą smartfonów i tabletów z minimum Android 8.1 i Google Play Services 22.48.14 oraz urządzeń smart home marki Google. Nowy firmware dotrze to smart głośników i smart ekranów Nest jeszcze w grudniu, natomiast do routerów Nest WiFi i termostatów Nest w 2023. Posiadaczy Androidów ucieszy fakt dopasowania Matter do Fast Pair. Użytkownicy iOS będą musieli poczekać na update Google Home w przyszłym roku.

Poniżej lista kompatybilnych z aktualizacją Matter modeli:

  • smart głośnik Google Home
  • smart głośnik Google Home Mini
  • smart głośnik Google Nest Mini
  • smart głośnik Google Nest Audio
  • smart ekran Google Nest Hub (1st Gen)
  • smart ekran Google Nest Hub (2nd Gen) – tu jako Thread Border Router
  • smart ekran Google Nest Hub Max – tu jako Thread Border Router
  • router Google Nest Wifi Pro – tu jako Thread Border Router

6. Przenośny XGIMI MoGo 2 Pro

XGIMI to marka, o której na blogu pisałem już kilka razy. Chińska firma skupia się głównie na projektorach i w ostatnim czasie rozwija ofertę dość szybko. W każdym półroczu widzę jakiś nowy, ciekawy rzutnik. Tym razem producent przyszykował projekt bezpośrednio na styczniowe targi CES 2023 w Las Vegas. Model XGIMI MoGo Pro jest mobilny, ale posiada kilka standardów, które były zarezerwowane raczej głównie dla modeli bardziej stacjonarnych. Ważący niecałe 1 kg sprzęt nie posiada jeszcze konkretnej listy możliwości, ale ma być propozycją entry-level, więc należy oczekiwać rozwiązań adekwatnych do półki cenowej. XGIMI obiecuje, że na pokładzie nie zabraknie technologii Intelligent Screen Adaptation (ISA), tj. automatycznego dostrajania ostrości i korekcji keystone oraz dopasowania klatki do wykrytej ramy ekranu. System ma bazować na czujniku 3D ToF. Prezentacja pełnych specyfikacji już 5 stycznia. Cena to 399$.


7. Linia Sonos Optimo z WiFi 6?

Sonos One SL
Sonos One SL

Sonos to jeden z pionierów segmentu bezprzewodowo grających głośników. Marka nadal sporo znaczy w branży audio, mimo, że konkurencja w niektórych aspektach zaczęła ją wyprzedzać. Każde przecieki na temat nowych rozwiązań przyciągają jednak uwagę mediów, klientów i rynku ogółem. Najświeższe informacje o linii „Optimo” zdradzają, że system szykuje się na standard WiFi 6/6E. Następcy Sonosa One z 2019 i Sonos Five roku mogą być modelami high-endowymi. WiFi 6/6E zwiększyłoby ich potencjał w sieciach i multi-roomie. Na razie to pierwsze wieści, więc premierę trudno przewidzieć. W USA procedura rejestracji w FCC trwa.


8. Update Google Home w Wear OS

W zegarkach z Wear OS 3 pojawiło się znacznie więcej opcji sterowania domem, niż było dostępnych wcześniej. Nowy system na smartwatche jest dostępny już kilka tygodni (niektóre modele jeszcze czekają na update), ale część z rozwiązań Google wdraża przy okazji kolejnych aktualizacji. Jedno z ostatnich Public Preview dorzuciło kilka elementów w ramach apki Google Home. Pozwala ona z poziomu nadgarstka na szybką kontrolę urządzeń podpiętych do platformy smart home amerykańskiego giganta. Moduły na ekranie widać w postaci prostej i szybkiej listy z uproszczonym panelem sterowania.


9. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+