smart home tygodnia 38 Lenovo Project Chronos
Zobacz też: smart home tygodnia #38

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.


1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Nowa architektura HomeKit poprawiona

Kilka tygodni temu informowałem o problemach przy aktualizacji platformy HomeKit do nowej architektury, którą Apple odświeżyło w ramach iOS 16.2 i iPadOS 16.2. Powodowała spore problemy. Użytkownicy skarżyli się na niepoprawne działanie funkcji, znikanie z sieci ich urządzeń i stratę scen lub integracji między skonfigurowanymi smart modułami. Czas na drugi podejście do tematu. Gigant z Cupertino poprawił błędy i niebawem udostępni aktualizację HomeKit (wciąż będzie opcjonalna).


Informacje o nowym Apple Dom zauważył serwis AppleInsider. Widać go w becie iOS 16.3. Jest dostępna dla developerów i w publicznym programie dostępu. Zanim update trafi do konsumentów pojawi się zapewne jeszcze kilka iteracji wersji beta.


3. Apple Home Pod powraca

HomePod 2 Apple DomDość niespodziewanie Apple odświeżyło i przywróciło do sprzedaży większego ze HomePodów. Smart głośnik przestał być produkowany w 2021 roku, bo producent skupił uwagę na modelu Mini. Najnowszy wariant wygląda jak oryginał z 2018 roku, ale w środku ma spory upgrade. Zarówno jeśli chodzi o samo brzmienie (jest Spatial Audio z Apple Music), jak i inteligentne funkcje.

Dźwięk ma być wyższej jakości, a w smart sieciach sprzęt będzie pomocniejszy. Ma czujniki temperatury i wilgotności (co wykorzystamy przy automatyce z innymi smart urządzeniami), łączność UWB, a także gotowość do działania ze standardem Matter. Wciąż jest Siri, AirPlay, dopasowanie akustyki do pomieszczenia, czy rozwiązania multi-room.

Czytaj więcej o: HomePod (2023)


4. HomePod Mini z aktywacją czujnika temperatury

Apple HomePod MiniWyżej wspomniałem o czujniku temperatury w nowym HomePodzie drugiej generacji. Sensor ten od samego początku był na pokładzie mniejszej wersji smart głośnika Apple, ale nie był dotąd wykorzystywany. Przy okazji premiery nowego modelu (tego większego) udało się uruchomić działanie czujnika w HomePodzie Mini. W sieci smart home będzie bardzo pomocny, o ile mamy w domu urządzenia, które zareagują na zmiany ciepła.

W aplikacji Apple Dom można ustawić automatykę, w której rolety, termostaty lub klimatyzatory będą uruchamiać swoje działanie przy zmianie warunków wykrytych w mieszkaniu (użytkownik będzie mógł określić przy jakiej temperaturze zostanie zainicjowana reakcja). Szkoda, że miniak zaoferuje te funkcje dopiero teraz. Chyba podobnie będzie z czujnikiem wilgotności.

Czytaj więcej o: HomePod Mini


5. Robocik Loona (crowdfunding)

W zeszłym roku w jednym z przeglądów najciekawszych crowdfundingowych kampanii przedstawiałem projekt Loona. Niestety zbiórkę funduszy na Kickstarterze szybko przerwano, ale chyba uporano się z problemem, bo akcja powróciła, ale tym razem na  Indiegogo. Wszystko przy okazji prezentacji na targach CES 2023 w Las Vegas. Przypomnę zatem o gadżecie.

Smart home kojarzymy z inteligentnych modułów, sensorów i automatyki, ale dom przyszłości będzie też wyposażony w różnego rodzaju roboty. Te z filmów science fiction dopiero przed nami, ale już kilka lat temu rynek zaczęły witać proste modele w postaci „maskotek”. Loona to kolejny przykład takiej „zabawki” w stylistyce rodem z filmów Disneya. Interaktywny gadżet na czterech kółkach przekazuje emocje, ekspresję, a nawet zaciekawienie. Nie zastąpi prawdziwego czworonoga, ale będzie starać się go naśladować. Zareaguje na komendy głosowe, rozpozna twarze domowników, no i ominie przeszkody podczas zabawy. Jest też apka z naukową prostego programowania dla najmłodszych. Widzę też integrację z Home Assistant, czyli połączenie z inteligentnymi urządzeniami. Nowa premiera odbędzie się w kwietniu. Ceny startują od 359$, ale finalnie będzie to 449$.

Znalezione na: Indiegogo


6. Pilot do Google TV z ładowaniem solarnym od Exeger

Baterii w pilocie do telewizora nie wymieniamy za często, ale co powiecie na model, który nie będzie w ogóle potrzebował takiej czynności? Rok temu Samsung przedstawił pilot zasilany falami Wi-Fi i panelem słonecznym, a teraz inna marka ma dla niego swoją odpowiedź. TW Electronics wykorzystało solarne technologie Exeger. Pilot będzie czerpał energię nawet ze światła domowego dzięki specjalnym warstwom (ostatnio pisałem o nich przy okazji etui do słuchawek Urbanista Phoenix i nausznych słuchawkach Adidas RPT-02 SOL. Pilot jest przystosowany do współpracy z Google TV. Szkoda, że nie sprecyzowano, kiedy gadżet trafi na rynek, o ile w ogóle trafi.


7. Vivoo z sedesowym „laboratorium”

W jednym z poprzednich przeglądów pisałem o czujnikach Withings, które mocowane były w muszli sedesowej w celu analizy moczu. Okazuje się, że w trakcie tych samych targów w Las Vegas inna marka zaproponowała coś konkurencyjnego. System Vivoo jest sporawy i w dodatku nie wygląda zbyt komfortowo. Tester przeanalizuje co trzeba i wyśle odczyty do aplikacji na telefonie. Projekt przygotowano z myślą o domach opieki i placówkach seniorskich. Nie chcę wnikać jak dokładnie wszystko działa, ale mechanizm bazuje na wysuwanych listkach i optycznych czujnikach. Smartfon ma przetworzyć dane i wskazać m.in. poziom nawodnienia, magnezu, pH, sodu i innych. Program ma sugerować podejmowanie działań, które mogą poprawić wyniki.  


8. iPad smart ekranem?

W ofercie inteligentnych rozwiązań dla domu od Apple brakuje smart ekranu. Taki panel sprawdza się nie tylko do obsługi naszej smart sieci, ale też innych funkcji, z których często korzystamy w mieszkaniu. Często obsługujemy je z poziomu smartfona lub tabletu, a ten drugi coraz częściej oferuje specjalne tryby z uproszczonym widokiem centrum sterowania wnętrzem. Android proponuje Ambient Mode (a’la Nest Hub), a Amazon Show Mode dla Alexy. Być może i iPady będą funkcjonowały w podobnym stylu.

Google Ambient Mode
Ambient Mode w tablecie z Androidem

Według Bloomberga gigant z Cupertino opracowuje jakiś wariant rywala dla urządzeń Google i Amazon. Spekuluje się, że może to być jakiś rodzaj smart ekranu bazujący na tanim iPadzie. Tablety i smart ekrany dublują niektóre ze swoich funkcji, więc nie zdziwiłbym się, gdyby Apple postanowiło wykorzystać architekturę iPada do realizacji wyświetlacza ze specjalnym softem pod smart home. Oczywiście z opcjami FaceTime. Nie zdziwiłbym się, gdyby w ofercie marki znalazła się po prostu specjalna podstawka dla iPadów. Z rozwiązaniami podnoszącymi komfort użytkowania urządzenia w trybie smart home.


9. Galaxy Watch5 i Watch4 z updatem smart home

W końcu smartwatche sprawdzają się lepiej jako podręczne (a raczej naręczne) gadżety do szybkiego sterowania smartdomowymi funkcjami. Zarówno w Wear OS, jak i w watchOS (Apple Watch) przybywa micro narzędzi do kontroli poszczególnych urządzeń lub scen w naszym smart home. Teraz także Samsung zaktualizował część rozwiązań dla swoich Galaxy Watch i platformy SmartThings. Czwarta i piąta generacja zegarków koreańskiej marki zyska sterowanie termostatami, roletami, czy klimatyzatorami lub nawilżaczami powietrza.

Małe wyświetlacze pokażą też podgląd obrazu z monitoringu (mieszkanie i ganek z obiektywu inteligentnych dzwonków). Mowa o wsparciu modeli Ring i Nest z WebRTC. Przez smartwatch będzie można nawet porozmawiać z gościem stojącym przed naszym wejściem. Update uwzględnia też kontrolę smart telewizorów Samsunga (tych z Bluetooth). W sam raz na erę Matter, do której Samsung się odpowiednio przygotował.

Czytaj więcej o: Galaxy Watch 4 i Galaxy Watch 5


10. IKEA z lampami Pilskott

smart home tygodnia 39 IKEA PilskottIKEA ma nowe lampy. Szwedzi dobrze wiedzą, że rozwój w kierunku smart rozwiązań ma sens, więc ich oferta stale poszerza pozycje tej kategorii. Do sprzedaży weszły dwa nowe modele lamp. Seria PILSKOTT proponuje model stojący i wiszący. Oba ze sterowaniem z poziomu aplikacji IKEA Home lub pilota dla systemu Tradfri. LEDy tylko ze światłem białym, ale z dimmerem (przyciemnianiem). Obie pozycje wyceniono na 349 zł. Platforma oświetleniowa IKEA ma też żarówki GU10 i E27. Niestety nie podano, czy nowe produkty współpracują z Matter. Od tego roku bez wsparcia tego standardu ciężko będzie konkurować na rynku smart home. IKEA może celować we własny ekosystem, ale nie jest to strategia dobra na dłuższy czas. Firma musi pomyśleć o Matter.


11. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+