smart home tygodnia 3 eufy 4g starlight camera
Zobacz też: smart home tygodnia #3

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. HomePod z FaceID i Apple TV?

Amazon Echo Show 10 obrotowy ekran do wideopołączeń
Amazon Echo Show 10 z obrotowym ekranem i podążającą za sylwetką kamerką.

Apple nie jest jeszcze jakimś znaczącym graczem w segmencie inteligentnych domów, ale ma swoją platformę, smart głośniki, będzie częścią standardu Matter, integruje się z protokołem Thread i tym samym stara się pretendować do grona ważnych marek powiązanych ze smart home. Mark Gurman z Bloomberga przekazał w swoich ostatnim newsletterze („Power On”), że gigant z Cupertino planuje wprowadzić do oferty udoskonalonego HomePoda. Według niego sprzęt ma zyskać kamerkę FaceTime i wsparcie Apple TV. Oznacza to, że prawdopodobnie chodzi o wariant typu Smart Display, czyli smart ekran (połączenie głośnika z wyświetlaczem). Byłby to rywal dla serii Amazon Echo Show (na obrazku) oraz Nest Hub od Google.


2. W czerwcu tańszy soundbar Sonos

Sonos ma już w katalogu głośników soundbar i to niezłe (i intelignetny). Seria Beam ma nawet dwie generacje, a Arc to jeszcze droższy flagowiec. Serwis The Verge przekonuje, że na czerwiec marka szykuje tańszą „belkę” za 250$. Byłby to przy okazji jeden z przystępniejszych cenowo modułów audio w ofercie tego producenta. Nie będzie dysponować Dolby Atmos, jak mocniejsze jednostki, ale uda się go sparować z innymi głośnikami Sonos, np. One. Pozwoli to zbudować jakieś połączenia przestrzenne.


3. Pupee Board – kuweta dla psa (crowdfunding)

Przewagą posiadania w domu kota nad psem jest brak konieczności wyprowadzania go na spacer (o ile to dla miłośnika czworonogów w ogóle problem). Każdy psiarz zazdrości jednak kociarzom, że ich pupile załatwiają się do kuwety. A gdyby tak i pieski miały swój domowy wychodek? Pupee Board to właśnie takie rozwiązanie. Oczywiście smart, czyli z aplikacją. Ma antybakteryjny i przeciwzapachowy system, automatyczne czyszczenie i monitoring odczytów (do tego właśnie apka). Wydaje się, że propozycja została skierowana głównie dla młodych piesków, które w pierwszej fazie życia nie kontrolują jeszcze swoich potrzeb fizjologicznych i trzeba po nich zmywać podłogi. Z tym drugim też jednak sobie poradzi, ale nie wiem, czy taki widok będzie przyjemny dla domowników. Pamiętajcie, że spacery z psami to nie tylko toaleta. Potrzebują się wybiegać, coś wyniuchać, spotkać się z innymi psami 🙂

  • Cena w crowdfundingu: od 299$ (-35% finalnej ceny)
  • Premiera: wrzesień 2022
  • Wyróżnienie za: kompaktową toaletkę dla czworonoga
  • Czytaj więcej na: Indiegogo


4. Wyze z modułem do garażu

W poprzednim przeglądzie pisałem o nowym smart zamku Wyze, a amerykańska marka już ma kolejną propozycję. Tym razem inteligentny moduł do bram garażowych, który korzysta z pomocy kamerek i rozwiązań widzenia komputerowego Sztucznej Inteligencji. Wyze Garage Door Controller kosztuje niecałe 40$ i współpracuje z Wyze Cam v3. Będzie działała jako czujnik. Oczywiście uda się stworzyć zdalne otwieranie i zamykanie oraz automatykę. 2 w 1 – monitoring i smart sceny. Kompatybilność z systemami garażowymi sprawdzicie na stronie Wyze.


5. Interaktywne smart lustro fitness od FITURE

smart home tygodnia 4 FITURESmart dom to nie tylko platformy do automatyzacji akcji. To również nowoczesne rozwiązania rozbudowujące możliwości naszego wnętrza. Ostatnio modne stają się domowe siłownie, ale nie każdy ma miejsce na te wszystkie maszyny. Zastępują je interaktywne kursy. W ostatnich latach powstało kilka platform z bogatymi bazami ćwiczeń, lekcji i treningów (również z wirtualnymi trenerami). FITURE Interactive Fitness Mirror to bardziej zaawansowana wersja takiego systemu. Inteligentne lustro z czujnikami, które obserwuje nasze ćwiczenia, pomaga w poprawnej aktywności i monitoruje tętno. Jest reaktywne. Zostało wycenione na niecałe 1500$ (+ subskrypcja). Tyle trzeba zapłacić za osobistego trenera w lustrzanym odbiciu (w bibliotece ponad 1000 różnych ćwiczeń).


6. Sony z kompaktowym rzutnikiem laserowymi

Laserowe projektory są coraz popularniejsze, ale wciąż drogie (i sporawe). Sony przygotowało modele SXRD, które powinny zrewolucjonizować rynek. W końcu klasa premium będzie konkurencyjna wobec telewizorów, co może przyciągnąć fanów kina do powiększania ekranu drogą rzutu. Sony VPL-XW5000ES będzie posiadał natywne 4K, kompaktowe wymiary (ponoć najmniejsze domowe tej grupy na świecie) i przystępną cenę (jak na ten segment). Za niecałe 6000 euro otrzymamy odpowiedniej klasy odwzorowanie kolorów, prawdziwą czerń, HDR i oczywiście sporą przekątną obrazu. Gaming? Japoński producent mówi o jakości 2K w 120Hz i 13 ms lagiem. W skrócie: możliwie przystępny cenowo projektor laserowy z natywnym 4K na rynku.


7. Alexa powiadomi o osobach i paczkach

Amazon Echo Show 8 (2021)Amazon stale rozbudowuje zakres możliwości swojej asystentki głosowej. Skille Alexy są chyba najliczniejszymi pośród wszystkich wirtualnych pomocników na rynku. Do ich zasobów dojdzie kolejny ciekawy. Alexa w powiązaniu ze wspieranymi kamerkami ma informować o wykrywanych w kadrze osobach oraz paczkach. Aktywacja tego trybu przekaże te wieści w postaci powiadomienia w apce na smartfon, wiadomości głosowej przez smart głośnik Echo lub podglądu na smart ekranie (Echo Show lub tabletach Fire). Co więcej, system zadziała też z rutynami, więc w reakcji ustawimy inne urządzenia, np. lampy doświetlające, alarmy itd. Opcja ma funkcjonować nie tylko z kamerkami Ring (od Amazon), ale też Abode i Google (wybranymi modelami Nest Cam i dzwonkami Nest Doorbell).