smart home tygodnia 41 marshall middleton
Zobacz też: smart home tygodnia #41

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.


1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Kamerka SimpliSafe ze wsparciem strażnika głosowego

W segmencie smart kamerek do monitoringu wnętrza jest na tyle tłoczno, że producenci szukają nowych rozwiązań, które przyciągną klientów do ich urządzeń. W ostatnim czasie najwięcej dzieje się tu po stronie software’owej, ale i ulepszenia hardware’owe są ważne. SimpliSafe w swoim nowym modelu stawia na rozwinięcie usług. Model Smart Alarm Wireless Indoor Security Camera (nie przydługa trochę ta nazwa?) posiada wsparcie zdalnego strażnika. Po wykryciu włamania osoba z działu obserwacji i interwencji będzie mogła odstraszać komunikatami audio. W sumie powinny być skuteczniejsze od nagrań wirtualnego asystenta. Właściwie to sami możemy zastosować podobne działania we własnym zakresie. Strażnicy SimpliSafe mogą być jednak skuteczniejsi, bo wiedzą jak prawidłowo zareagować i w jaki sposób przestraszyć złodziejaszków.

Live guard protection wciąż jest w fazie beta i to na wybranych rynkach, ale pokazuje, co jeszcze można wdrożyć we współczesnych systemach alarmowych. Domyślam się, że nie jest to żadna nowość i podobne funkcjonalności oferują inne profesjonalne firmy do monitoringu posiadłości (ale chyba też i Ring ma coś takiego). Tu różnicą jest ogólnodostępna kamerka w wersji typowo konsumenckiej (nie przez usługi firm chroniących). Smart Alarm potrzebuje też komunikacji ze stacją bazową SimpliSafe oraz subskrypcji Interactive Monitoring. Oddzielną kwestią pozostają kwestie prywatności. W końcu zezwalamy na dostęp do obserwacji naszego domu (w przypadku reakcji na ruch po uzbrojeniu). Nowa usługa SimpliSafe ma wejść do użytku pod koniec roku (pewnie na głównych rynkach firmy). Nie podano ceny.


3. Sonos z Alexą dla 27 kolejnych krajów (jest Polska)

Sonos Roam
Sonos Roam, foto: sonos.com

Sonos rozszerza sterowanie głosowe przy pomocy Alexy w 27 kolejnych krajach. Asystentka Amazona w opcji „Alexa International Version” dotrze m.in. do Polski. Mowa oczywiście o dostępie przy pomocy pięciu najpopularniejszych języków: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego i hiszpańskiego, więc nie liczcie na nasz język. Nie było go do tej pory, więc ciężko liczyć na cud przy Sonosach.

Marka obiecuje kontrolę modeli Sonos Roam, Move, Arc, Beam, Five i One. Oprócz sterowania odtwarzaczem i playlistami, Alexa przez Sonosy pozwoli też na zapytania. Przypomnę jeszcze, że producent oferuje też własny system asysty Sonos Voice Control. Na razie jednak nie jest dostępny globalnie.


4. Smart telewizor OnePlus TV 65 Q2 Pro

OnePlus przedstawił w tym tygodniu sporo nowych urządzeń na poszczególne rynki. W Indiach pokazano nowy smart TV (nie pierwszy w ofercie chińskiego producenta, którego kojarzymy przecież głównie ze smartfonów). OnePlus TV 65 Q2 Pro oferuje sporo atrakcyjnych technologii. Na pokładzie znajduje się większość standardów, których oczekujemy od obecnych generacji inteligentnych telewizorów:

  • ekran OLED o przekątnej 65″, 4K, 120Hz i 1200 nitów (szczytowej jasności)
  • wsparcie Dolby Vision, HDR10+ i HDR10 + odwzorowanie DCI-P3 (97%)
  • 3 GB RAM i 32 GB na dane (aplikacje, gry i serwisy)
  • audio: 2.1 70W z Dolby Atmos (soundbar pod ekranem)
  • 3x HDMI 2.1, Ethernet RJ45, 2x USB 2.0, Wi-Fi i Bluetooth
  • wbudowany Chromcast, NFC Cast i MultiCast 2.0
  • system: Google TV (na Androidzie 11) z nakładką OxygenPlay 2.0
  • kompatybilność z Asystentem Google i Alexą od Amazona
  • cena OnePlus TV 65 Q2 Pro: 99990 rupii


5. Hot Wheels: Rift Rally – dom trasą dla ścigałek AR

Zastanawiałem się, czy nowy zestaw od Hot Wheels włączyć w przegląd smartdomowych nowości i zdecydowałem, że warto go tu przedstawić. Świat odkrywa technologie Rzeczywistości Rozszerzonej już od kilku ładnych lat, ale AR jest kojarzona głównie z aplikacjami na telefonu lub powoli również okulary lub gogle. Rozwiązania te można wykorzystać na wiele innych sposobów. Hot Wheels: Rift Rally to przykład pomysłowego, choć wcale nie nowego już modelu zabawy z wykorzystaniem kamerki oraz wirtualnych warstw nakładanych na rzeczywiste otoczenie.

Zdalnie sterowanymi samochodzikami można ścigać się na domowych trasach. Wystarczy rozstawić trasę i śledzić drogę przez ekran iPhone’a lub telewizora (PS4/PS5). Coś wam to mówi? Podobną koncepcję oferował już w 2020 roku Mario Kart Live: Home Circuit. W zestawie za 130$ jest tylko jeden „resorak” i dwa tryby jazdy (Kampania i Popisy kaskaderskie). Oczywistym jest, że najwięcej frajdy dadzą wyścigi wieloosobowe. Zabawa kooperacyjna jest możliwa tylko przez PlayStation. iOS pozwala na bezpośrednie starcia.


6. Sonos planuje nowe modele – Era 300 i Era 100

Sonos szykuje kolejne nowości. Rok 2023 ma zaowocować głośnikami rywalizującymi m.in. z HomePodami i Nestami. Era 300 i Era 100 odświeżą katalog modeli i zaoferują konkretne rozwiązania. Ten pierwszy ma dysponować przestrzennym spatial audio oraz Dolby Atmos. Oba planowane Sonosy będą odróżniać się też stylistycznie od obecnej rodziny głośników amerykańskiej marki. Mówi się też o mikrofonach nasłuchowych, które zapewne posłużą też do dostosowania dźwięku do pomieszczenia. Szykowana jest też nowa generacja przenośnego Move. W najbliższych latach producent chce pokazać modele w czterech nowych kategoriach. Jedna z nich ma zadebiutować jeszcze w tym roku. Informacje wyciekły z dokumentacji firm zajmujących się akcesoriami do sprzętu audio.

źródło: theverge


7. Apple TV, Apple Music, AirPlay i HomeKit w webOS Hub

Aplikacje i serwisy Apple były już dostępne na telewizorach LG z systemem webOS, ale w modelach producentów, które wykorzystują tę platformę nie było takich możliwości. Teraz usługi amerykańskiego giganta trafiają do smart TV third-party z webOS Hub. Aktualizacja pozwoli udostępnić Apple TV, Apple Music, protokół AirPlay i HomeKit aż 200 markom (m.in. Aiwa, Hyundai czy Konka). Elementy ekosystemu Apple mogą dzięki temu zyskać nowych użytkowników (lub urządzenia wymienionych producentów – nowych klientów). W sumie ponad 100 krajów i sporo budżetowych modeli.

Apple TV LG webOS Hub

Są oczywiście minimalne wymagania sprzętowe. Mowa o telewizorach z ekranami OLED i 4K z webOS Hub 2.0, który trafił na rynek w zeszłym roku. Tylko to zagwarantuje łączność z AirPlay i HomeKit.


8. Turbina Shine w Europie

Temat wiatraków generujących prąd jest teraz w Polsce dość głośny (zmieniają się przepisy odnośnie ich lokalizacji), więc z turbiną Shine jesteśmy na czasie. Projekt w crowdfundingu startował w czerwcu 2021 roku, ale nie uwzględniał wtedy wysyłki urządzenia do krajów Unii Europejskiej. Twórcy projektu udostępnili w końcu taką opcję, a to okazja to krótkiego przyjrzenia się gadżetowi. Po pierwsze, jest przenośny i teoretycznie zmieści się do plecaka. Ma 1.5 kg, składane skrzydełka i stojak. Sprawdzi się w podróży, ale i w domu, o ile będzie w miarę wietrznie.

Po drugie, w swoim szczycie może wygenerować moc 40W (13m/s), ale przeciętnie uzyskamy raczej 10W (7m/s). W tym pierwszym przypadku mowa już o dość silnym wietrze, w którym może być ciężko wytrzymać. Proces szybkości ładowania będzie miał mniejsze znaczenie, gdy po prostu podładujemy bank energii o pojemności 12000 mAh i wykorzystamy go później. W tym okresie kampanii gadżet oferowany jest w o 25% niższej cenie (niecałe 1850 zł bez VAT), natomiast finalnie wyniesie niecałe 2500 zł (bez VAT). Wysyłka ma wystartować w marcu.

Znalezione na: Indiegogo


9. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+