smart home 42 oneplus tv
Zobacz też: smart home tygodnia #42

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.


1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. IKEA Vindstyrka – czujnik powietrza (z okładki)

smart home 43 IKEA VINDSTYRKAIKEA znów ma coś nowego w swojej ofercie produktów z kategorii smart. Przyznam, że spodziewałem się stałej rozbudowy modułów szwedzkiej marki, ale nie w takiej częstotliwości. Najnowszą propozycją jest tu Vindstyrka – niewielki gadżet do monitorowania jakości powietrza. Na rynku znajdziemy mnóstwo inteligentnych sensorów o podobnych właściwościach, ale IKEA chce mieć swój własny. Urządzenie wykrywa zanieczyszczenia do 2.5 mikrometrów, analizuje wilgotność, temperaturę oraz obecność różnych gazów o niekorzystnych właściwościach.

W połączeniu z hubem Dirigera powinniśmy zyskać dodatkowe funkcje, m.in. podgląd danych z poziomu smartfona. Nie zabraknie współpracy z oczyszczaczem Starkvind . Przy wykryciu złych warunków automatycznie go uruchomi. Hub jest kompatybilny z Matter, więc sądzę, że aktywacja innych smart urządzeń też powinna być możliwa. IKEA Vindstyrka ma trafić do sprzedaży w kwietniu. Jeszcze nie podano ceny.

źródło: ikea.com


3. Co z tym HomePodem Mini 2?

Apple HomePod MiniW ostatnich tygodniach równie głośno zarówno o większym, ja i mniejszym HomePodzie. Ten pierwszy został niedawno przez Apple odświeżony (zyskał m.in. czujniki temperatury i wilgotności – jak wariant Mini). Ten drugi stał się tematem przecieków wskazujących na brak drugiej generacji w najbliższym czasie. Teraz ten temat powrócił przy okazji przekazów Kuo – popularnego analityka rynku technologii. Według niego nowy model HomePoda Mini miałby zadebiutować w przyszłym roku. W zasadzie to informacja ta jest dość ogólna i równie dobrze może łączyć się z tematem braku większych perspektyw na HomePoda Mini 2 w najbliższym czasie. W końcu mamy początek 2023 roku, więc do ewentualnej premiery nadal daleko. Nic ta „rewelacja” w temacie nie zmienia.

Czytaj więcej o: HomePod 2


4. Philips Kokoon – słuchawki do spania (smart sypialnia)

wearables tygodnia 48 philips kokoonPhilips wszedł we współpracę z Kokoon, by wypromować technologie pomagające w zasypianiu. O słuchawkach od Kokoon pisałem na blogu kilka razy. Teraz brand pojawia się przy okazji aktualizacji oferty urządzeń holenderskiej firmy. Hearables w modelu N7808 mają odseparować nas od hałasów i zapewnić kojące dźwięki, m.in. biały szum. Urządzenie ma być przy tym komfortowe w użytku, co jak wiadomo, podczas wypoczynku ma niebagatelne znaczenie. Większość niezbędnej elektroniki zmieszczono w module na tyle głowy. Czujniki mają śledzić sen i uruchamiać audio w razie wykrycia stanu sugerujące wybudzanie. Przez aplikację Kokoon można też uruchomić muzykę z popularnych serwisów streamingowych (m.in. Spotify, czy Apple Music), ale też relaksujące materiały od Calm i Headspace. Na smartfonie znajdziemy też dane z sensorów (jest czujnik tętna) i sugestie dot. wypoczynku. O cenie i dostępności na razie nie wspomniano.


5. TP-Link Tapo RV10 – budżetowy smart odkurzacz

Kiedyś, ale dawno temu, autonomiczne odkurzacze kojarzyły się wyłącznie z Roombami. Dzisiaj takich robotów (lub nawet lepszych) jest całe mnóstwo, a wyścig między producentami robi się bardziej zacięty. Pośród producentów ze smart odkurzaczem w ofercie znajdziemy też TP-Link. Jak się pewnie domyślacie, pod oznaczeniami linii Tapo. Firma zwiastowała nowe roboty sprzątające już na styczniowych CES. Teraz urządzenia są gotowe do sprzedaży na wybranych rynkach. Marka proponuje dwie nowe odmiany. Tapo RV10 to wariant bogatszy, wyposażony dodatkowo w mopa.

W RV10 Lite jest mniej uniwersalny (bez mopa), ale tańszy o 20$ (tylko). Model główny wyceniono na 250$. To sekcja budżetowa, więc nie spodziewajcie się zbyt wiele. Robot porusza się zygzakiem, ma cztery poziomy ssania i ciąg 2000 Pa. Oczywiście jest obsługiwanie z poziomu aplikacji na iOS oraz Androida, w tym komendy Asystenta Google lub Alexy.


6. Health and Wellness Working Group – taki Matter dla wearables

Connectivity Standards Alliance (CSA) zapowiada kolejny standard. Health and Wellness Working Group to kolejny projekt zrzeszający wielkie firmy w celu ujednolicenia pewnych rozwiązań. Dzięki konsolidacji wysiłków ma powstać coś w rodzaju Matter, ale dla urządzeń skupionych wokół zdrowia. Protokół ma pozwolić na łatwiejsza komunikację i wymianę danych z wearables i innych urządzeń monitorujących aktywność. We wszystkim uczestniczyć ma Google, Amazon, czy Apple. Celem jest przyspieszenie rozwoju branży, dokładnie tak samo, jak w przypadku Matter, które wystartowało kilka tygodni temu, a właśnie nabiera rozpędu. Moduły IoT oraz trackery zdrowia i ruchu mają podnieść jakość działań, a to finalnie wpłynąć również na inteligentne analizy zdrowia w domowych warunkach.


7. MINISFORUM Mars MC650 – mini PC z kamerką

Większość z nas stawia na domowe komputery w formie laptopów. Mają wystarczającą moc, a przy okazji sporo innych zalet: są mobilne, lżejsze i wszechstronniejsze (np. dzięki dotykowym ekranom). Stacjonarne jednostki wciąż są popularne. Zwykle znacznie mocniejsze, co ma znaczenie przy gamingu, projektowaniu i przetwarzaniu multimediów. Można też znaleźć mniejsze jednostki, których przeznaczenie jest nieco inne. Chińskie MINISFORUM przygotowało nietypowy model tego ostatniego. Mars MC560 posiada wbudowaną kamerkę i głośniczki, więc pozwoli na prowadzenie videokonferencji. Model został wyceniony na 399$ za wariant startowy. Ma zadebiutować w marcu.

Czym jeszcze dysponuje? Oto najważniejsze specyfikacje:

  • procesor AMD Ryzen 5 5625U z Radeon RX Vega 7 (wyjście na dwa monitory 4K)
  • 16/32 GB RAM i 512 GB na dane (SSD)
  • audio: wbudowane głośniki stereo i port 3.5 mm
  • kamerka 2.5K z polem widzenia 93.8 stopnia i 10-stopniowej zmianie ułożenia
  • podwójny mikrofon do lepszego przekazywania dźwięku
  • przekaz video z 2.5K w 30 fps (słabiej od lepszych kamerek webowych)
  • łączność: WiFi 6E, Bluetooth 5.2
  • porty: HDMI 2.0, USB 3.2 Gen 1 Type-C z DisplayPort, USB 3.2 Gen 2 Type-A, Gigbitowy Ethernet

8. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+