smart home tygodnia 44 Emotn N1 Full HD
Zobacz też: smart home tygodnia #44

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.


1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Smart zamek Xiaomi Mijia Smart Door Lock M20 (Chiny)

Xiaomi Mijia Smart Door Lock M20 Large Screen EditionXiaomi ma tę przewagę nad konkurencją, że buduje swoją ofertę we współpracy z mnóstwem innych producentów. Linia Mijia dla inteligentnego domu działa mniej więcej na tej zasadzie. Chiński producent oferuje w jej ramach m.in. smart dzwonek do drzwi. Właśnie przedstawił jego nową generację z większym ekranem do podglądu widoku z kamerki. Mijia Smart Door Lock M20 Large Screen Edition (to pełna nazwa) przypomina poprzednika, ale ma prawie 4-calowy wyświetlacz. „Wizjer” pokazuje obraz z obiektywu z 2K i aż 180° polem widzenia. Oczywiście to samo zobaczymy na smartfonie, ale to zawsze fajnie móc zerknąć na sytuację bezpośrednio na drzwiach.

Napisałbym o nim więcej, ale nie będzie raczej dostępny poza Chinami, więc traktuję go raczej jako ciekawostkę. Generalnie w jego zasobach znajdziemy większość standardów jakich oczekujemy od tego typu gadżetu (od zapisu w chmurze, przez monitorowanie sytuacji przez wejściem, aż po tryb interkomu. Oczywiście jest też komunikacja z ekosystemem innych urządzeń smart home Mijia. Cena: 1899 juanów (ok. 1250 zł bez ceł i podatków).


3. Nowe panele dla IKEA Symfonisk Picture Frame

smart home 45 IKEA Symfonisk OMSESIDIGIKEA ma coraz więcej inteligentnych urządzeń, szczególnie bezprzewodowo grających głośników. Jeden z nich ma format ściennej dekoracji. Brakowało mu jednak szerszej oferty przednich paneli. Szwedzki producent zaproponuje teraz szerszy wybór frontów. Sonos Symfonisk Picture Frame otrzymało nowe motywy w ramach serii Ömsesidig. Są ciekawe, ale łącznie ze starymi wciąż jest ich mało. W sumie nawet nie jestem pewien, czy pojawią się w każdym regionie, w którym głośnik jest oferowany. Dobrze by było, gdyby IKEA dostarczała więcej tego typu paneli. Nie podano jeszcze ich cen, ale kolekcja aktualnych kosztuje ok. 30$ za sztukę.  źródło

Czytaj więcej o: IKEA Sonos Symfonisk Picture Frame


4. FemTek – menstrualny pierścień (crowdfunding)

W ostatnim czasie informowałem na blogu o aktywacji czujników temperatury w Galaxy Watch 5 w celach monitorowania owulacji, ale na rynku podobne funkcje oferuje kilka innych smartwatchy. Są też inteligentne pierścienie z takimi rozwiązaniami, np. Oura Ring. Na Kickstarterze znalazłem bezpośredniego konkurenta tego ostatniego. FemTek analizuje cykle menstruacyjne. Basal Body Ring pomogą monitorować ważne dla kobiet informacje. Odczyty mają być zbierane głównie przez noc. Algorytmy mają bazować na konkretnych danych, by podnieść skuteczność analiz. 

Zobacz więcej: Basal Body Ring od FemTek (Kickstarter)


5. Focush – smart asystent do pracy (crowdfunding)

Praca zdalna i ogólnie w domowych warunkach nie należy do najłatwiejszych. Motywacja do działań spada, bo we własnym mieszkaniu sporo rzeczy rozprasza. Wiem to z własnego doświadczenia. Walczę z tym, by nie rozwlekać zbytnio działań na cały dostępny dzień. Jest sporo aplikacji do poprawy produktywności, ale twórcy Focush uważają, że smartfon lepiej odłożyć, bo on też nie sprzyja pracy. Urządzenie to jest inteligentnym asystentem pracy, którego głównym zadaniem jest pilnowanie naszej uwagi i koncentracji na zadaniach. Aplikacja na telefon w zestawie jest, ale służy głównie do późniejszego przeglądu efektów. Projekt bierze udział w crowdfundingowej zbiórce. Ma trafić do pierwszych fundatorów w czerwcu. W tej fazie ceny startują od 169$ (to -23% z finalnych 219$).

Znalezione na: Kickstarterze


6. Znie Lite – generator fal (crowfundind)

Na moim blogu mogliście poczytać o mnóstwie przeróżnych rozwiązań do monitorowania snu, jego poprawy, czy pomagających zasypiać. Mimo bardzo wielu propozycji, w tym segmencie wciąż jest jeszcze coś do zaoferowania. Znie Lite to ciekawe urządzenie z generatorem konkretnych częstotliwości (Extremely Low Frequencies) przyjaznych relaksacji. Przygotowuje umysł (synchronizując mózg – 7.83Hz lub 12Hz), a więc i ciało do spania. Uspokaja i wprowadza w odpowiedni stan. Poprzez stymulacje bez użytku żadnych dodatkowych akcesoriów ma redukować stres i bezsenność. Tak przynajmniej twierdzą twórcy wynalazku. W fazie crowdfundingu gadżet wyceniono na 72$ (-27% finalnych 99$). Jeśli zbiórka się powiedzie to pierwsze sztuki trafią do klientów już w czerwcu.

Znalezione na: Kickstarterze


7. Matrix – modułowa, bezprzewodowa ładowarka (crowdfunding)

Ładowarek bezprzewodowych na rynku jest bez liku, ale co powiecie na odmianę modułową o bardziej uniwersalnym zakresie użytkowania? Matrix to w zasadzie mini ekosystem ładowania. Wspiera standard Qi i MagSafe (Apple) i ładuje z mocą 15W. Właściwie to współpracuje niemal z większością dostępnych urządzeń z odpowiednią kompatybilnością. Nie zabrakło pewnego mocowania (m.in. samochodowego i stacji na biurko) oraz przenośnego banku energii. Oczywiście wszystkie elementy łącznie będą kosztowały, ale wszystko można rozbudować z czasem. Premiera w marcu. Aktualnie trwa zbiórka na Kicksterterze.


8. DomyFan – przenośny ekran (crowdfunding)

Też rozszerzacie w domu swoje stanowisko „pracy” dodatkowym ekranem? Drugi wyświetlacz zwiększa możliwości, a czasem jest wręcz niezbędne. Może właśnie dlatego segment monitorów oferuje dziś coraz ciekawsze rozwiązania (Samsung i LG mają tu kilka nietypowych propozycji). W ostatnich latach pojawiło się też kilka startupów, które oferuję panele zwiększające nie tylko przestrzeń roboczą, ale też tryby pracy, m.in. przez dotykowe właściwości. DomyFan to przykład kolejnego. Ma ultra panoramiczne proporcje (16:7), 12.3 cala w przekątnej, multidotykową obsługę oraz rozdzielczość 1920 x 860 (IPS LCD). Od podobnych jednostek różni się wbudowanym głośnikiem stereo. Format bardzo nietypowy, ale dzięki mobilnemu charakterowi ma sporo zalet.

Oczywiście z szeregiem portów: wyjście HDMI, 2x USB 3.1 Type C (także do ładowania, transferu danych, czy peryferiów). Uda się podpiąć konsolę, smartfon, czy inny sprzęt, ale trzeba będzie poszukać kolejnego źródła zasilania. Chińska firma proponuje urządzenie na Kickstarterze. W crowdfundingu ceny startują od zniżek 50% finalnych 259$.


9. Smart telewizory Sony BRAVIA XR pod PS5

Sony przedstawiło nową linię swoich smart TV. Modele nowej serii BRAVIA XR na 2023 rok pojawiają się około dwa lata po poprzednich OLEDach i LEDach. Oczywiście przez ten czas debiutowało kilka różnych modeli, ale żadne nie proponowało zmian w Cognitive Processor XR – silniku przetwarzania sygnału obrazu. Każda klatka w czasie rzeczywistym była analizowana i to w poszczególnych obszarach, na których zwykle skupia się uwaga. W tym roku z tego rozwiązania skorzystają kolejne telewizory. Update dotyczy również trybu XR Clear Image. Sporo funkcji przygotowano pod konsole PlayStation 5: Auto HDR Tone Mapping, Auto Genre Picture oraz przeprojektowane Game Menu. Pojawią się też VRR i Motion Blur Reduction. Sony pozwoli nawet zmniejszyć przekątną, by granie w wybrane gry było przyjemniejsze.


10. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+