
Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.
1. Nowe logo serii Mój Smart Dom
Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.
2. Sonos Era 300 i Era 100 – nowe smart głośniki
O nowych głośnikach Sonosa mówiło się głośno już od kilku miesięcy. W końcu zadebiutowały. Era 100 (1349 zł) i Era 300 (2399 zł) to rozwinięcia lub następcy poprzednich generacji. Producent zachwala, że powstawały we współpracy z artystami muzycznymi oraz inżynierami dźwięku, więc powinny zadowolić brzmieniem (taki informacje działają też marketingowo). Na wstępie podkreśliłbym dwie istotne kwestie: nowy sprzęt został zaprojektowany z myślą o żywotności (z perspektywą długiego wsparcia serwisowego) oraz energooszczędności.
Era 300 i Era 100 to modele grupy skupione na muzyce (Sonos ma jeszcze ciekawe soundbary i głośniki mobilne). Ten drugi wygląda znajomo, bo to zupgrade’owany Sonos One. Z kolei Era 300 będzie pierwszym grającym przestrzennie (o Spatial Audio szerzej później). Jak zwykle jest opcja budowania multi-roomu, stereo z dwóch głośników, czy szansa na włączenie głośników w zestawy kina domowego (z modelami Arc, Beam i Sub).
Era 300 ma zupełnie nowy dla Sonosów Design. Jest to związane m.in. ze wsparciem Spatial Audio i lepszym basem. Na koniec jeszcze najważniejsze, przynajmniej dla mnie – inteligentne protokoły i standardy:
- ulepszony interfejs dla Sonos Voice Control, apki Sonos, Apple AirPlay 2 i Bluetooth
- strumieniowanie przez Wi-Fi/Bluetooth (+ wyjścia liniowe)
- Truplay z mikrofonami do optymalizowania dźwięku pod akustykę pomieszczenia
3. Sonos ze Spatial Audio w Apple Music

tu Wrócę jeszcze do obiecanego Spatial Audio, czyli formatu przestrzennego stereo (wciąż świeżego standardu, który dociera do kolejny serwisów streamingowych i stale poszerza biblioteki kolejnymi utworami). Już 28 marca głośniki Sonos odtworzą tego typu pliki w ramach serwisu Apple Music. Co więcej, wcale nie będzie nam do tego potrzebny najnowszy model Era 300. Kompatybilne pliki odpaliły też na belkach Arc i drugiej generacji Beamów. Pozostałe modele niestety nie są wspierane.
Nie będziemy też zmuszeni do zakupu HomePoda od Apple, by posłuchać przestrzennego audio w Apple Music, o ile korzystacie z tej platformy, bo przestrzenne stereo (ja to tak określam) było w Sonosach dostępne już wcześniej w Amazon Music Unlimited. Ciekawi mnie, czy inne marki oferujące odpowiednie głośniki, również otrzymają opcję uruchamiania Spatial Audio z Apple Music?
4. Roborock H1 – smart pralka
Roborock znam głównie ze smart robotów sprzątających i odkurzaczy. W Chinach producent zaoferuje też inteligentną pralkę. H1 to właściwie pralko-suszarka. W zasobach aż 25 trybów prania i suszenia z opcjami ochrony delikatnych materiałów. Zajmą się tym smart algorytmy. AGD rozpozna, kiedy odzież jest sucha, by niepotrzebnie nie niszczyć ubrań. Oczywiście w zestawie aplikacja na smartfon. Roborock wycenił H1 na 7299 juanów, czyli ok. 1050$ (bez ceł i podatków).
5. EZVIZ DB2 – smart dzwonek do drzwi
Marka EZVIZ pozycjonuje się na przystępną cenowo. Buduje platformę i ekosystem inteligentnych urządzeń w bardziej budżetowej sekcji, co przyciąga wzrok do kolejnych produktów. Jednym z nowszych (szczególnie na naszym rynku) jest inteligentny dzwonek do drzwi. Model DB2 ma większość niezbędnych standardów i akceptowalną cenę (poniżej 600 zł). Model ma wbudowaną baterię, która ma pozwolić na prawie 3 miesiące funkcjonowania. Jest też aplikacja. Z poziomu smartfona sprawdzimy, kto pojawił się przed drzwiami, a nawet wymienimy z nim zdanie. Obraz i kąt widzenia fajny, bo 2K ze 176°. Gorzej z łącznością, bo jest tylko Wi-Fi 4. Jest podczerwień do nocnego widzenia, czy odróżnianie sylwetek ludzi w kadrze. Nie widzę nic o współpracy z popularnymi platformami smart home.
#EZVIZUpgrade
EZVIZ DB2-B & DB2-B Pro are coming! 🎁
2K/2K+ video clarity combined with an ultra-wide field of view ✨
Enhanced Wi-Fi connection and weatherproof design ☔
5200mAh rechargeable battery supports up to 115 days of runtime 🔋
Learn more: https://t.co/CIQvqHZCS7 pic.twitter.com/MIlE0blKfV— EZVIZ (@EZVIZ_Global) January 18, 2023
6. tvOS 16.3.3 ratuje Siri Remote
Apple udostępniło nową wersję systemu dla Apple TV. Nie jest to jakaś rozwinięta aktualizacja, ale poprawia jeden ważny błąd, który dręczył niektórych użytkowników pilota Siri Remote. tvOS 16.3.3 dla modeli przystawki telewizyjnej Apple czwartej generacji (oraz modeli 4K wszystkich trzech generacji) zawiera ogólne poprawki wydajności i stabilności, ale rozwiązuje też błąd z działaniem wspomnianego pilota. Mowa o problemach z komunikacją urządzeń między sobą.

Najwięcej uwag mieli tutaj klienci Apple TV 4K trzeciej generacji. Pilot potrafił się łączyć z przystawką na kilka sekund i później przestawał odpowiadać. Wiele osób przeskakiwało wtedy na aplikację na iPhonie, ale dotykowy ekran to nie to samo, co dedykowany pilocik. Jestem ciekaw, czy nowe oprogramowanie faktycznie poradziło sobie z błędami.
7. Bang & Olufsen Beoplay A9 i Beosound 2 (nowe generacje)
Lubiany przeze mnie Bang & Olufsen ma kolejne generacje swoich najpopularniejszych głośników: Beoplay A9 oraz Beosond 2. Oba modele zachowały swój efektowny i minimalistyczny design, ale zyskało wewnętrzny upgrade. Przede wszystkim wystarczającą moc, by przez lata radzić sobie z kolejnymi aktualizacjami software’u.
Okrągły Beoplay A9 ma już piątą, a stożkowany Beosound 2 trzecią odsłonę. Oba zyskały wsparcie platformy Mozart (m.in. wspomnianych wyżej aktualizacji). Jeśli dysponujecie wystarczającymi zasobami pieniężnymi to dwa moduły połączycie w stereo, by wzmocnić efekty. Oba oferują obsługę przy pomocy Asystenta Google. Myślę, że nie zabraknie też opcji multi-roomowych sieci. Ceny, jak to w przypadku B&O, wysokie – odpowiednio 3299€ i 2999€.
8. Ring Battery Video Doorbell Plus
Ring (należący do Amazona) dorzucił do i tak już bogatej rodzinki inteligentnych dzwonków do drzwi kolejny model. Bezprzewodowy (na baterię) Ring Battery Doorbell Plus ma większe pole widzenia w obu osiach. Zarówno horyzontalnie, jak i wertykalnie, proponuje 150 stopni. Do tego video z większą rozdzielczością 1536p. Przekaz udostępni więcej detali i szerszy kadr. Najwięcej korzyści będą mieli obywatele krajów, w których kurierzy zostawiają paczki pod wejściem do mieszkania. Mimo bateryjnego zasilania jest większość najważniejszych funkcji pozostałych Ringów: Motion Detection, Privacy Zones, Quick Replies, a także Live View. Mowa jest też o szyfrowaniu end-to-end. Wciąż opcjonalnie subskrypcja z dodatkowymi notyfikacjami, np. Package Alerts. W przedsprzedaży model kosztuje 180$. Premiera w kwietniu, przynajmniej w USA i UK.
9. Kącik ostatnich testów i poradników
Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:
Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub
Router D-Link R15 z siecią mesh
W tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.
Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.
Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI
Roborock Q7 Max+ też mopuje
Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.
W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.