smart home tygodnia 4 FITURE
Zobacz też: smart home tygodnia #4

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Sonos + Matter

Oficjalny start smartdomowego Matter został przesunięty na koniec roku, ale poszczególne marki dopiero dołączają do Connectivity Standards Alliance, który przygotowuje standard. Sonos po cichutku zgłosił chęć współpracy w ramach całej grupy. Z protokołu będą korzystać wszyscy giganci, m.in. Apple, Amazon, Samsung, czy Google, więc pojawianie się kolejnych firm jest kwestią czasu. Na tym zresztą pole cały pomysł, jak z Bluetooth. Im więcej producentów wdroży wspólne zasady, tym łatwiej będzie budować sieci. Jeszcze nie wiadomo, czy Sonos wesprze Matter, ale większość z nas ma nadzieję, że ich głośniki będą jego częścią. Ulepszy to działanie sieci. Sonosy działają z Asystentem Google, Alexą, AirPlay 2, aż dziwny byłby brak Matter.

Matter project CHIP


2. Debiutuje Arlo Go 2 (premiera tygodnia)

Kamerka do smart monitoringu Arlo Go 2 została zademonstrowana pół roku temu, ale dopiero teraz trafia do szerszej sprzedaży, m.in. w Europie. Ten ulepszony wariant rejestratora video ma bogaty zakres możliwości, przede wszystkim łączności. Zapis prześle zarówno przez Wi-Fi, jak i LTE. Ma nawet moduł GPS. Jeśli nie możemy zastosować lokalnej sieci to ta GSM poratuje (o ile oczywiście sygnał jest wystarczający). Urządzenie nagrywa w jakości 1080p, ma wymienną baterię i jest w stanie działać nawet 3 miesiące na jednym ładowaniu przy użyciu LTE (8 miesięcy na Wi-Fi). Upgrade objął też dwustronne audio. Jest też doświetlenie pod tryb nocny. Nie zabraknie współpracy z Alexą, Asystentem Google oraz serwisem IFTTT.

Czytaj więcej o: Arlo Go 2


3. Już ponad 40 milionów iRobotów

Roomba i7 i Braava jet m6
Roomba i7+ i Braava jet m6 – moi nowi strażnicy porządku (cz. I)

Marka iRobot powstała już ponad 30 lat temu, ale dopiero w 2002 wprowadziła na rynek swój pierwszy model robota odkurzającego – Roombę. Dzisiaj jest uważana za lidera branży, choć po piętach depcze jej coraz więcej naśladowców. Producent sprzętu smart home pochwalił się nowym krokiem milowym w sprzedaży inteligentnych robotów. Jest ich już w użytku ponad 40 milionów. W naszym kraju już niebawem ich liczba przekroczy 700 tysięcy (1 na 60 sztuk sprzedawanych na świecie jest kupowana w Polsce). Dwa takie gadżety pracują w moim smart domu. Jakiś czas temu dzieliłem się wrażeniami „współpracy” z nimi.


4. Fitbit i Google Fit na Google Nest Hub

Google Nest Hub 2021Zbliża się Google I/O dla developerów, ale już teraz amerykański gigant zdradza pewne nowości, które zadebiutują (lub zostaną zademonstrowane) podczas kilkudniowego eventu. W sieci pojawiła się strona wsparcia sygnalizująca większy nacisk na funkcje health & fitness. Jest niemal pewne, że w trakcie wydarzenia zobaczymy pierwszy w historii amerykańskiego giganta smartwatch, a że ma to być rywal dla liderujących zegarków, musi mieć odpowiednie możliwości. Google planuje wyświetlanie odczytów aktywności z urządzeń Fitbit oraz Pixel Watcha na ekranach smart ekranów Google Nest Hub. Będą miały specjalną kartę i opcje wywołania przez Asystenta Google. Łatwiej będzie podejrzeć wyniki sportowe po powrocie z treningu bez potrzeby sięgania po smartfon. Przypomnę, że Nest Hub 2 posiada monitorowanie snu przez kamerkę ze Sleep Sensing.


5. Optoma UHD55 z asystentami głosowymi

Nie tylko telewizory tworzone są z myślą o współpracy ze smart home. Projektory też zaczynają wdrażać odpowiednie standardy, by nie być w tyle. Nowy rzutnik Optoma UHD55 został co prawda stworzony z myślą o graczach, ale nie zapomniał o fanach inteligentnych wnętrz. Sprzęt poradzi sobie z jakością 4K (60 Hz, ale w 1080p juz 240Hz), ma szczytową jasność 3600 lumenów (tryb dzienny), kontrast 1 200 000:1, wsparcie HDR i HLG oraz barwy 97% DCI-P3. Maksymalna przekątna to nawet 300 cali, opcja 3D (side-by-side) i tylko 16 milisekundowy lag (4 ms w 1080p). Niestety, ale zabrakło portu HDMI 2.1, czyli jest to bardziej projektor pod komputery niż konsole. Projektor Optoma UHD55 można obsługiwać komendami głosowymi Alexy, Asystenta Google, a jest też kanał w serwisu IFTTT dla Internetu Rzeczy. Cena: 1799$


6. Wyze Room Sensor – budżetowy czujnik

Trzeci przegląd z rzędu z marką Wyze 🙂 Inteligentny dom bez czujników wiele traci. Prawie każdy większy gracz działu smart home posiada w swojej ofercie jakiś sensor przydatny w budowaniu scen. Wyze stworzyło model z e-tuszowym ekranikiem, którego zadaniem będzie monitorowanie temperatury wewnątrz budynku. Wyze Room Sensor skontaktuje się z inteligentnym termostatem marki (Wyze Smart Wi-Fi Thermostat), by przekazywać mu swoje odczyty i automatyzować jego działanie. Oprócz temperatury wykryje też poziom wilgotności powietrza oraz ruch. Szkoda, że jest to element własnego ekosystemu i działa wyłącznie w obrębie aplikacji Wyze. Kosztuje tylko 25$. Można go kupić w trójpaku za 70$ lub ze wspomnianym wyżej termostem (146$).