smarthome tygodnia 50 irobot roomba i1
Zobacz też: smart home tygodnia #50

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.


1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home mojego bloga. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Koniec Asystenta Google na smart ekranach third-party

Lenovo Smart DisplayPierwsze smart ekrany z Asystentem Google wcale nie należały do urządzeń Google. Zanim zadebiutowały Nesty tej kategorii, w sprzedaży dostępne były już takie urządzenia od partnerów third-party amerykańskiego giganta. Lenovo Smart Display i JBL Live View były jednymi z pierwszych Smart Displayów na rynku. Oferowały wizualne odpowiedzi asystenta już w 2018 roku. Po pięciu latach Asysten Google przestanie wspierać te stacje.

Google poinformowało, że nie będzie już wydawać aktualizacji software’u dla: Lenovo Smart Display (7″, 8″ oraz 10″), JBL Link View i LG Xboom AI ThinQ WK9 Smart Display. Na początek ucierpią połączenia Google Duo, których jakość może po prostu spaść. Od 2019 roku żaden producent nie odświeżył swojego smart ekranu. W sprzedaży nie pojawiły się nowe generacje. Google skoncentruje zatem uwagę na własnych Google Home Hub/Nest Hub, w których jakiś czas temu Androida zastąpiono Fuchsia OS.

Smart ekrany Google będą otrzymywać update’y. Nest Huby będą prawdopodobnie jedynymi urządzeniami z asystentem z wizualnym wsparciem. Pytanie, czy sekcja ta sobie po prostu nie radzi, czy nadchodzą zmiany i przekierowanie uwagi na tabletowe odpowiedniki. Mówi się, że Apple planuje HomePoda z dokiem dla iPada. Podobne rozwiązania z softem Google są dostępne w ramach tabletowych Androidów.


3. Koniec wsparcia dla Nest Secure i Dropcam

Mam kolejne złe info dla amatorów Internetu Rzeczy. Nie tylko Asystent Google straci niedługo częściowe wsparcie. Są też inne usługi, które Google planuje wycofać. Nest ogłosił, że kończy wsparcie trzech rozwiązań związanych z bezpieczeństwem smart home: Nest Secure, Dropcam oraz Works with Nest. Od 8 kwietnia 2024 roku dwie pierwsze z wymienionych usług nie będą dostępne w aplikacji. W Nest Aware jest oferta dla kamerek Nest Cam i zniżka 50% na ich zakup dla subskrybentów poprzedniej usługi.

WeMo Nest
Przykładowe urządzenia Wemo z Works with Nest

Program “Works with Nest”, czyli certyfikacja kompatybilności urządzeń i aplikacji ze sprzętem Nest, zostanie zamknięta 29 września 2023 roku. Tam gdzie będzie to możliwe Google planuje zamienniki integracji między modułami działającymi wcześniej na połączeniu Works with Nest. Cóż, nie pierwszy i pewnie nie ostatni soft Google, który zostanie przerwany. Wyczuwam, że urządzeń korzystających z powyższych usług jest coraz mniej, a powoli Google będzie się skupiać na Matter.


4. Kodak Flik HD10 Smart Projector

Kiedyś projektor to był rarytas, dzisiaj nawet Kodak ma swój rzutnik. Co prawda, nie dokładnie ten sam Kodak, który dekadę temu ogłosił bankructwo, ale jednak korzystający z licencji dawnej marki. Flik HD10 Smart Projector to ciekawej konstrukcji model w budżetowym wydaniu. Z wyświetlaniem obrazu w Full HD (natywne 1080p), z systemem Android TV, przekątną nawet do 150 cali, kontrastem 2000:1, automatyczną korekcją keystone i manualnie ustawianą ostrością. Jasność słaba, bo tylko 200 ANSI lumenów, więc potrzebujący zaciemnienia. Jest też zestaw portów i standardów łączności: Chromecast, AirPlay, Bluetooth 5.0 oraz HDMI i USB. Jest nawet zintegrowane audio (dwa głośniczki 5W). Sprzedaż ruszy dopiero pod koniec tego kwartału i to nie wszędzie. Cena Kodak Flik HD10: 270$.


5. Nooku – smart monitoring powietrza (crowdfunding)

Inteligentnych systemów do monitorowania jakości powietrza jest na rynku całkiem sporo, ale widocznie jest miejsce na kolejne. Na Kickstarterze znalazłem ciekawy system składający się z kilku modułów. Wszystko dla podniesienia jakości analiz i wsparciu sugestii w dbaniu o warunki panujące we wnętrzu. Nooku analizuje wilgotność, temperaturę, VOC, NOx (tlenki azotu) i CO2. Dokładność dotyczy cząsteczek PM1-10. Modułowość podnosi precyzję odczytów, AI skuteczność analiz trendów, a aplikacja jest alternatywą dla wyświetlacza w stacji. Podoba mi się integracja z platformami Amazon Alexa i Google Home, bo pozwala na wykorzystanie pomiarów w scenach, które mogą zautomatyzować proces dbania o jakość wnętrza.

Znalezione na Kickstarter


6. Feel Good Mat – relaksacyjny smart kocyk (crowdfunding)

Smart dom widział już mnóstwo nietypowych „inteligentnych” rozwiązań. Nie wszystkie brzmiały poważnie. Zerknijcie na projekt  Feel Good Mat, czyli kocyka (maty) do relaksacji. Twórcy wbudowali w niego moduły wibracyjne i dźwiękowe, które mają służyć do „imersyjnej terapii wibracyjnej”. Oczywiście w połączeniu z aplikacją i przewodnikiem, który wspomoże w luzowaniu. Haptyka ma docierać do mózg przez imitację dotyku. OK 😉

Znalezione na Kickstarterze


7. Nowości IoT od Xiaomi (Indie)

Jeszcze dzisiaj w Indiach Xiaomi szykuje event Smarter Living, na którym przedstawi sporo nowości dla inteligentnego domu. Część pewnie będzie przeznaczona jedynie na teren Indii, ale może zobaczymy jakieś ciekawe zapowiedzi, które później dotrą i do naszego regionu. Wydarzenie dopiero za kilka godzin, więc wieczorem zaktualizuję wpis. Przecieki wskazują, że wśród urządzeń znajdą się: oczyszczacz Air Purifier, Air Fryer, nowy Robot Vacuum Mop, elektryczna golarka, głośnik lub smart ekran z Asystentem Google (a co ze wspomnianym wsparciem od Google?), a nawet smart TV.


8. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+