smart home tygodnia 52 acer halo swing
Zobacz też: smart home tygodnia #52

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.


1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home mojego bloga. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Smart oświetlenie WiZ z Matter

smart home tygodnia 18 WiZ Mobile Portable Light
WiZ Mobile Portable Light (foto: WiZ)

Prawie w każdym tygodniu tego roku są jakieś ciekawe wieści na temat standardu Matter. Standardu, który miał poślizg i to kilkukrotny. Faza startowa, która oficjalnie ruszyła tej wiosny, też nie realizuje się wedle założeń twórców, ale sukcesywnie poszerza platformę. Kolejną marką, która włączyła się w sieć z pierwszym produktem jest WiZ, czyli taki tańszy odpowiednik Philips Hue (te są fajne, ale drogie, więc niefajne :P). Ich inteligentne żarówki są już kompatybilne z nowym systemem, więc uda się je sparować także z serwisem Apple Dom, Samsung SmartThings, Alexą, czy Google Home. Najnowsza aktualizacja powinna też uwzględnić inne moduły rodziny oświetlenia (lampy, czy smart gniazdka).

Jeśli dobrze zrozumiałem (ale sprawdźcie jeszcze kompatybilność) to update dotyczy urządzeń WiZ wyprodukowanych we wczesnym 2021 roku (lub nowszych). Komunikacja ma się odbywać przez Wi-Fi, a nie chmurowo, co jest korzystniejsze dla responsywności. W przypadku Apple Dom nie trzeba już będzie stosować Apple Shortcuts, by powiązać oświetlenie z resztą usług. Pamiętajcie też o jakimś kontrolerze do Matter. Przypominam, że przez ten standard dostępne powinny być raczej podstawowe funkcje, natomiast te bardziej zaawansowane znajdziemy w aplikacji WiZ. BTW: czy WiZ z Matter to też sygnał potwierdzający zbliżający się Philips Hue w tym stylu? Oby!


3. iRobot Roomba i8 (odkurza i mopuje)

iRobot dobrze zdaje sobie sprawę, że tańsi rywale z robotami z pakietem 2 w 1 nie zagrażają może technologicznie ich Roombom i Braavom, ale na pewno w jakiś sposób odbierają zainteresowanie klientów. Zresztą, high-endowe jednostki też nie są specjalnie gorsze, a często nawet lepsze! Lider segmentu robotów sprzątających dodał do swojej oferty kolejną wariację Combo, czyli sprzętu do automatycznego odkurzania, ale i mopowania. To już kolejny model tego typu. Tym razem serii i8.

iRobot Roomba Combo i8 ma jedną wadę (o ile można to tak określić). W swojej konstrukcji ma miejsce na jeden pojemnik, więc albo gruntownie sprzątnie albo „tylko” zbierze kurze przed przejechaniem na mokro. Sprzęt rozpozna samodzielnie, który pojemnik włożyliśmy i będzie gotowy do odpowiedniego trybu. Producent przekazał też, że nowe Combo są 10x mocniejsze (ssanie) i dysponują inteligentnymi rozwiązaniami platformy iRobot OS.


4. W przeciągu 5 lat połowa domów ma być smart!

Jedne technologie adaptują się szybciej, inne wolniej. Wszystko zależy od pioniera, który zainicjował proces. W przypadku smartfonów trwało to krótko, bo hype nakręciło Apple (Android też się do tego przyczynił, ale latami przez rozproszenie swojego systemu raczej hamował rozwój segmentu). W przypadku smart domów tendencja jest dużo gorsza. Upowszechnianie inteligentnych rozwiązań trwa znacznie dłużej, ale to też kwestia zapotrzebowania i kosztów (podobnie jak z okularami AR i goglami VR). W przeciągu najbliższych lat coś może jednak drgnąć w dobrą stronę.

Według szwedzkiego Berg Insight branża smart home ma przyspieszyć. Według analiz w przeciągu najbliższych pięciu lat połowa domów może być smart (pytanie: jaki stopień to już smart? 🤔). Ameryka Północna i Europa pod tym względem rośnie. W zeszłym roku uzyskała 120.5 mln smart domów. Ten pierwszy przoduje z wynikiem 39.2% gospodarstw, w których działało chociaż jedno smart urządzenie (lub jeden system). Oczywiście nie są to zbyt miarodajne informacje, bo czy ewentualnie jedna smart żarówka w mieszkaniu to już smart dom? Ciężko jednak określić, od ile modułów mówimy już o sensownej integracji.

Rynek uzyskał 12% wzrost w ujęciu rok do roku. W USA (podawana jest Ameryka Płn, ale wiadomo, że w większości chodzi o Stany, a mniej o Kanadę) wyniki mają wskazywać 88.1 mln smart domów i 58% udziałów. Jak to wygląda w Europie? W 2022 było to 63.1 mln, natomiast do końca 2027 ma to podskoczyć do 113 mln (47%). Średnia dla obu kontynentów to ok. 50%. Liczę, że Matter pomoże w popularyzacji, a Home Connectivity Alliance (HCA) uprości użytkowanie oraz konfigurację dla użytkownika końcowego. Zwiększona konkurencyjność powinna obniżać koszty, a to również wzmocni sprzedaż. IMO najważniejsze są jednak praktyczne funkcje, zachęcające do budowania smart sieci i korzystania z inteligentnych rozwiązań. Te muszą być zarówno smart, ale i przydatne w codziennym użytku.


5. Mobile Pixels Trio i Trio Max (crowdfunding)

Komputery stacjonarne na biurkach coraz częściej rozszerzają przestrzeń roboczą o kolejne ekrany. Laptopy też posiadają moc i porty, by skorzystać z wyjścia na zewnętrzne monitory. Co powiecie na konstrukcję rozwijającej treści lapka na dodatkowych dwóch panelach?

Mobile kojarzymy z wygodą przenośnego wydania, ale i ograniczeniami powodowanymi kompaktowym formatem. Czasem nie możemy pozwolić sobie na kompromisy nawet w terenie, a w mieszkaniu/biurze przydałby się bardziej kompaktowy sprzęt z wieloma wyświetlaczami. Z pomocą przychodzą niekonwencjonalne rozwiązania od producentów niszowych konstrukcji. Takie propozycje najczęściej znajdziemy w crowdfundingu. Oto jedna z nich:

Mobile Pixels oferowały swoje rozkładane ekrany już cztery lata temu, a teraz na Kickstarterze wprowadziły upgrade. Modele Trio i Trio Max to panele IPS LCD z Full HD do laptopów (odpowiednio 13.3 i 14.1 calowe). Pozwolą rozszerzyć przestrzeń roboczą o dwa dodatkowe wyświetlacze bez wyraźnego zwiększania przestrzeni przy transporcie elektroniki. Nowe generacje są przede wszystkim smuklejsze i dysponują wygodniejszym mechanizmem rozkładania.

  • Cena w crowdfundingu: -40%
  • Premiera: maj 2023
  • Wyróżnienie za: poprawki w mechanizmie konstrukcji
  • Znalezione na: Kicksarter

6. Catmos – smart obroża dla kota (crowdfunding)

Nie każdy inteligentny gadżet musi łączyć się/integrować z domową siecią, by uznać go za smart. Inteligentne obroże dla czworonogów to gadżety oferowane już od lat. Jedne pilnują zwierzaki (przez namierzanie GPS lub sieć Bluetooth), inne skupiają się na monitoringu zdrowia i aktywności. Jeden z kotów moich rodziców chodził ostatnio osowiały i faktycznie, badania wykazały, że coś się niestety dzieje. Czy czujniki na w obroży pozwoliłyby na szybszą reakcję z leczeniem? Catmos to model analizujący ruch, sen oraz energię kota. Odczyty napływające do aplikacji mają być interpretowane przez algorytmy na podstawie bazy danych zebranej przez twórców. Podejrzewam, że mogą być cenne dla weterynarza, który oceni zmiany w wykresach.

  • Cena w crowdfundingu: od 89$ (-25% finalnych 119$)
  • Premiera: lipiec 2023
  • Wyróżnienie za: algorytmy oceniające aktywność kota
  • Znalezione na: Kickstarter

7. INVZI MagHub 3 dla iPadów Pro (crowdfunding)

iPady (i ogółem tablety) to wygodne urządzenia do domowego użytku. Szczególnie na kanapie. Sprzęt Apple (i high-endowe odpowiedniki z Androidem) mają jednak wystarczającą moc, a także wsparcie dla peryferiów, by stosować je też bardziej stacjonarnie. Pokazywałem na blogu już kilka interesujących stacji przemieniających dotykowe ekrany w wygodniejsze jednostki do pracy. INVZI MagHub 3 to kolejna z takich propozycji. Ten hub to 8 rozwiązań w jednym. Wykorzystuje port USB-C, ma stylową konstrukcję i kilka praktycznych funkcji. Stacja dokująca ma regulowane ustawienie ekranu (trochę w stylu Surface Studio) i współpracuje też z jednostkami z Androidem.

  • Cena w crowdfundingu: od 49$ (ale w wersji bez huba)
  • Premiera: lipiec 2023
  • Wyróżnienie za: spore regulacje ustawień ekranu iPada lub tabletu z Androidem
  • Znalezione na: Kickstarter

8. Artdog S8 – autonomiczna myjka z aplikacją (crowdfunding)

Co prawda już po świętach, więc okna pewnie umyte, ale zerknijcie jeszcze na projekt Artdog S8, czyli kolejnej automatycznej myjki do mycia szyb – takiej Roomby do okien. Podobnych urządzeń w sprzedaży jest już sporo, ale to wyróżnia się m.in. kontrolą z poziomu aplikacji na smartfon. Jest też dość kompaktowa, a przy tym (ponoć) wydajniejsza i szybsza od konkurentów. Algorytmy mają inteligentnie planować trasę mycia przez rozpoznawanie kształtu powierzchni. Są też dodatkowe rozwiązania do detekcji krawędzi, więc system powinien sprawdzić się też podczas myciu parawanów do wanien.

  • Cena w crowdfundingu: od 224$ (-25% z finalnych 299$)
  • Premiera: maj 2023
  • Wyróżnienie za: kompaktową konstrukcję
  • Znalezione na: Kickstarter

9. Bang & Olufsen Beosound A5 jest retro

Bang & Olufsen potrafi w styl i to wiadomo od dekad. Duńska firma dba o jakość dźwięku, ale też estetykę swoich urządzeń. Oba elementy idą zwykle w parze. Audio jest na wysokim poziomie, a design zachwyca swoją prostotą. Nowa propozycja producenta to inspirowany radiem Beolit z lat sześćdziesiątych przenośny głośnik Beosound A5. Jest retro, ale z nowoczesnymi funkcjami. Został zaprojektowany wspólnie z GamFratesi. Do wyboru, jak zwykle chyba zresztą, dwie opcje kolorystyczne – jasna i ciemna. Wykończenie zapewne pierwsza klasa (albo lepiej ująć – wysoka półka).

smart home 53 bang and olufsen beosound a5Głośnik ma oczywiście rączkę do łatwiejszego transportu, a to z uwagi na jego mobilny charakter. Certyfikacja IP65 ma uchronić go przed pewnymi warunkami na zewnątrz (sprawdźcie jednak jakimi konkretnie). Akumulator pozwala na nawet 12 godzin ciągłej muzyki, a powierzchnia posłuży jako bezprzewodowa ładowarka dla telefonu lub zegarka. B&O przekonuje, że ich nowy wyrób jest najmocniejszym z przenośnych głośników (ale nie wiem, czy chodzi o rynek, czy ich ofertę). Sprzęt ma grać w 360 stopniach z 280W. Beosound A5 ma wewnątrz kilka przetworników, a wszystko można jeszcze włączyć w stereo przy parowaniu z drugą jednostką. Fajnym bajerem jest automatyczne łączenie między dwoma głośnikami, gdy wyczują się w pobliżu.

Nie zabraknie opcji multi-roomu oraz wsparcia protokołów bezprzewodowej łączności: AirPlay 2, Chromecast i Spotify Connect. Oczywiście cena wysoka. „Nordic Weave” (ten jaśniejszy) wyceniono na 999€, a „Dark Oak” (ciemniejszy) – 1099€.


10. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


11. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+