smart home 53 bang and olufsen beosound a5
Zobacz też: smart home tygodnia #53

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • przetestowałem Google Home w wersji na Wear OS
  • Amazon z kolejnymi urządzeniami dla standardu Matter
  • Netatmo ma kolejne urządzenia zgodne z Google Home
  • Neato odpada z rywalizacji na smart roboty sprzątające
  • Abode (system zabezpieczeń dostępny raczej głównie w USA/UK) przygotował integrację z Google  Nest. Synchronizacja Google Home i aplikacji Abode pozwoli włączyć kamery Nest Cam czy termostaty Nest w sieć zabezpieczeń tego serwisu.
  • Tile i Life360 przygotowały mocowania lokalizatora do obroży kota

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home mojego bloga. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Tile for Cats, czyli domowy lokalizator dla kocura

wearables 58 tile for cats
Tile fo Cats (foto: prnewswire.com)

Myślę, że Tile wciąż jest liderem segmentu kompaktowych lokalizatorów, mimo, że swoje propozycje wprowadziło Apple i Samsung. Pozostając przy kotach, marka wspólnie z Life360 przygotowała nową wariację swojego trackera właśnie dla tych czworonogów. Tile for Cats to zestaw składający się z modelu Tile Sticker oraz silikonowego mocowania do obroży. Moduł został wyceniony na 40$. Co prawda system z Bluetooth działa w zasięgu „tylko” ok. 75 metrów, ale czasem wystarczy i to, by odszukać go w mieszkaniu.

Posiadacze kotów dobrze wiedzą, że ich ulubieńcy potrafią znaleźć naprawdę niezłą kryjówkę i nie reagować nawet na ulubione przysmaki (jak na złość). Bateria w Tile wytrzyma do trzech lat. Ma też wsparcie asystentów Siri, Alexy i Asystenta Google, więc poszukiwania można zacząć od komendy głosowej. Gadżecik po aktywacji będzie wydawać dźwięki, więc lokalizowanie ułatwią sygnał audio. Kotom wychodzącym polecam zakupić droższy i lepiej wyposażony w lokalizowanie system odszukiwania.


3. Kolejne Netatmo zgodne z Google Home

Netatmo Inteligentny Czujnik Tlenku Węgla HomeKit
Netatmo Inteligentny Czujnik Tlenku Węgla (foto: netatmo.com)

Francuskie Netatmo (miałem kiedyś okazję testować kilka ich smart urządzeń) ogłosiło listę kolejnych urządzeń kompatybilnych z platformą Google Home. Konkretnie są to dwa modele: Inteligentny Czujnik Dymu oraz Inteligentny Czujnik Tlenku Węgla.

Co da zgodność z systemem Google? Przede wszystkim umożliwi sterowanie wybranymi funkcjami przy użyciu komend głosowych Asystenta Google. Co prawda, komend nie ma zbyt wielu, bo dotyczą głównie aktywacji alarmu próbnego lub deaktywacji tego fałszywego, ale w razie faktycznego zagrożenia pomocnik powiadomi użytkownika o sytuacji przez platformę Google.

Oba nowe urządzenia Netatmo dołączają do dwóch pozostałych platform o podobnych możliwościach – Alexy od Amazona i Apple Dom (z Siri).


4. Roboty Neato nie dały rady

Neato D10
Neato D10 z LaserSmart LiDAR (foto: Neato)

Dość często zwracam na blogu uwagę na konkurencyjne do iRobotów modele autonomicznych odkurzaczy i robotów sprzątających, wskazując, że podgryzają lub nawet wyprzedzają lidera segmentu. Konkurencja w tym dziale jest jednak na tyle duża, że część z tych marek nie jest w stanie podołać rywalizacji. Taki los spotkał firmę Neato Robotics. Producent przekazał serwisowi TechHive, że nie osiągnął wyznaczonych celów ekonomicznych i sprzedażowych. Całe szczęście, że Vorwerk Group (grupa nadrzędna Neato) obiecało wsparcie chmurowe i serwisowe aktualnych urządzeń przez przynajmniej pięć najbliższych lat. Oczywiście decyzja jest też związana ze zwolnieniami pracowników.

Może na koniec przypomnę jeszcze, że Neato powstało w 2005 roku i dość szybko stało się konkurentem Roomby. Przez ten czas roboty marki wdrażały ważne standardy, m.in. łączność Wi-Fi, czy mapowanie przestrzeni przy użyciu technologii LiDAR.

No cóż… podczas zakupów będziemy mieli jedną opcję do wyboru mniej, ale szczerze mówiąc, różnorodnych modeli jest dziś tak wiele, że pewnie mało kto będzie płakał (nie licząc aktualnych użytkowników – o ile byli zadowoleni z usług robotów Neato). Zamknięcie produkcji robotów Neato ma jednak jeszcze inny wymiar. Media słusznie zauważyły złą dla iRobot wiadomość związaną z ubytkiem rywala. Chodzi o ostatnie przejęcie iRobot przez Amazona. Zarówno w USA, ale i Europie, zauważono zagrożenie związane z monopolizacją rynku. Osobiście jest przeciwny monopolom, ale z drugiej strony, są marki, które wypracowały sobie przewagę, inwestują w rozwój, są pionierami i źle by było ograniczać im strategię działania. Jest jedna druga strona medalu. Zastrzyk pieniędzmi Amazona to już faktycznie pewne zagrożenie dla konkurencyjności, bo amerykański gigant wykorzysta środki z innych funduszy, niekoniecznie wypracowywanych przez iRobot. To już nie ma nic wspólnego z wypracowywaniem przewagi. Z trzeciej strony, Neato Robotics też było kiedyś przejęte przez Vorwerk Group, choć nie wiem, jak wyglądały wtedy kwestie inwestycji.


5. Amazon rozszerza wsparcie dla Matter, jest też iOS

Zapowiadałem już, że o Matter będzie coś ciekawego w każdym przeglądzie nowości i od kilku tygodni faktycznie tak się dzieje. Standard uruchomiono w pierwszym kwartale tego roku i od tej pory kolejni partnerzy platformy ogłaszają swój udział w projekcie. Mam na myśli kompatybilność z siecią, dzięki której integracja z innymi serwisami smart home jest i szybsza i łatwiejsza. Amazon ma już zgodne z Matter urządzenia, czas na kolejne.

Amerykański gigant uwzględnił teraz starsze smart głośniki z linii Echo. Mowa o Aleksie dostępnej w drugiej generacji Echo, Echo Dot i Echo Plus. Staną się one kontrolerami Matter, więc pozwolą na budowanie sieci w najnowszym standardzie. Przy okazji ogłoszono też update dla Echo czwartej generacji. Aktualizacja pozwoli wykorzystać urządzenie jako router (węzeł) z protokołem Thread. Pozwoli dodawać kompatybilne z nim urządzenia.

Od teraz użytkownicy sprzętu Amazona nie będą ograniczenia do konfigurowania Matter wyłącznie na smartfonach z Androidami. Dołącza iPhone. Przypomnę szybko, że Amazon obiecał na ten rok wsparcie Matter przez Wi-Fi dla 30 urządzeń Echo (i Eero), więc powoli spełnia zapowiedź.


6. Eve z updatem Matter over Thread

Pozostając jeszcze chwilkę przy Matter (kibicuję platformie z uwagi na szansę popularyzacji inteligentnych sieci dla smart domów). Eve ma kolejny news dla swoich fanów. Klienci tej marki byli już informowani o rozwoju w ramach nowego standardu. Zresztą część oferty producenta pozwala już dzięki niemu na połączenie z obcymi systemami (nie tylko HomeKitem od Apple). Najnowsza aktualizacja w ramach Matter over Thread dostarczy opcję kontroli urządzeń Eve przez Alexę. Jeszcze w maju firma ułatwi ustawienia i konfigurację przez software Amazona (aplikację Alexa) takich modułów jak: Eve Door & Window, Eve Energy czy Eve Motion. Eve powitało Amazona jako partnera w ramach Matter. O to zresztą w tym wszystkim chodziło, gdy wielkie marki świata technologii ogłaszały współpracę w ramach Matter.


7. May the 4th i promki Amazona

Już na sam koniec zestawienia smartdomowych wieści mała ciekawostka. Dzisiaj rano, jadąc do pracy, podczas przełączania stacji radiowych, słyszałem kilkukrotnie o dniu Gwiezdnych Wojen. May the 4th (od may the force) nie jest u nas „świętowany”, ale w USA to atrakcyjna, popkulturowa data. Wiele firm i marek lub odnosić się do wydarzenia, bo ma ono moc (aj, udało mi się nawiązać do kultowej frazy 😀 ). Amazon ma dla fanów Star Wars zniżki na różne akcesoria, zabawki i elektronikę związaną z serią filmów i seriali z uniwersum Jedi.

Trochę szkoda, że raczej żadna nie obowiązuje w naszym sklepie Amazona (obecnego na polskim rynku). Może uda Wam się jednak nabyć coś w promocji. W amerykańskim serwisie są m.in. efektowne stacje do smart głośników Echo Dot. W załączonym tweecie hełm Darta Vadera, ale po kliknięciu w link znajdziecie też model Stormtroopera i Mandaloriana.

źródło okładki: Amazon


8. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub