smart home tygodnia 8 iRobot Roomba serii i5
Zobacz też: smart home tygodnia #8

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.

Mój Smart Dom 2022


2. iRobot OS zamiast iRobot Genius Home Intelligence

iRobot wie, że konkurencja rośnie, sprzęt rywali zaczyna doganiać (czasem przeganiać) możliwości Roomby, więc dużo ważniejszy może okazać się rozwój oprogramowania, algorytmów i potencjału Sztucznej Inteligencji. Kilka lat temu wystartowano z platformą iRobot Genius Home Intelligence, która ma już cztery większe wydania i wykorzystuje wsparcie AI. Niebawem zastąpi ją nowy software – iRobot OS. Ma lepiej i głębiej dopasowywać się do naszych potrzeb, czyli inteligentniej sprzątać nasze mieszkania. Już teraz Roomby i Braavy rozumieją sporo, rozpoznają coraz więcej obiektów i omijają coraz więcej przeszkód, ale wraz z nowym przetwarzaniem chmurowym i podejściem kontekstowym, iRobot liczy na jeszcze lepsze efekty.

Całość ma finalnie odróżnić możliwości sprzętu iRobot od reszty konkurencji (chyba w stylu ekosystemu Apple). W planach jest uruchomienie iRobot OS także na innych urządzeniach, np. oczyszczacza powietrza Aeris, które firma przejęła. Chodzi zapewne o bardziej inteligentną wymianę danych pomiędzy smart sprzętem. Kiedy nowy OS zastąpi Geniusa? Pewnie stopniowo zacznie od flagowców. Zapewne nie wszystkie modele otrzymają komplet funkcji, jak to jest też w przypadku aktualnej platformy.


3. Popur X5 – inteligentna kuweta (crowdfunding)

Jak zwykle coś z crowdfundingowych platform (i to niejednego). Może nic nowatorskiego, bo zautomatyzowane kuwety pojawiają się na rynku już od kilku lat, ale Popur X5 ma być jednym z bardziej zaawansowanych modeli. Twój kot będzie zadowolony, żartuję, pozostanie niezruszony. Wys*a się i nic nie zauważy 😂 Ważniejszy ma być twój komfort. Kuweta działa samodzielnie, dba o zapach, cicho pracuje, jest łatwa w higienie, no i najważniejsze – „zawartość” wyrzucimy dopiero po 21 dniach. Być może jest większa od tradycyjnej kuwety (i sporo droższa), ale wygoda kosztuje 😉 Byłbym zapomniał! Naturalnie, że z aplikacją na smartfon. Do zdalnego sterowania, powiadomień, a nawet z opcją sterowania głosowego.

  • Cena w crowdfundingu: od 279$ (-44% z planowanych 499$)
  • Premiera: październik 2022
  • Wyróżnienie za: pełną automatyzację
  • znalezione na Kickstarterze


4. Macco – kompaktowa zmywarka (crowdfunding)

Staram się w przeglądzie tygodniowych nowinek ze świata smart home dobierać pozycje o inteligentnych właściwościach, ale nie zawsze nasz dom zyskuje wyłącznie po wzbogaceniu sprzętu o aplikację lub łączność z Internetem Rzeczy. Czasem wystarczy, by RTV/AGD było inne. Odmienne od większości standardów dostępnych w sprzedaży. Macco to kompaktowa zmywarka do naczyń. To sprzęt o stosunkowo niewielkich gabarytach (w teorii mobilnych), ale skrywających kilka wartych uwagi cech. Zainteresują się nim posiadacze skromniejszych przestrzeni w kuchni.

Nie wymaga instalacji (co ważne, bo ułatwia jej umiejscowienie), zmywa i suszy przy 70°C, nie potrzebuje pełnego wypełnienia (w sensie czekania na kolejne naczynia), ma większą od standardów pojemność (7.5 l vs typowe 5l) i posiada tryb mycia warzyw i owoców (w 18 minut).

  • Cena w crowdfundingu: od 239$ (-38% finalnej ceny)
  • Premiera: lipiec 2022
  • Wyróżnienie za: tryb mycia warzyw i owoców
  • znalezione na Kickstarterze


5. Luba – smart kosiarka (crowdfunding)

Powoli przyzwyczajamy się do autonomicznych robotów sprzątających domowe podłogi, ale podobny trend czeka też nasze trawniki. Już od kilku lat w ogrodach pracują samodzielne kosiarki. W tym segmencie również trwa „wyścig zbrojeń”. Luba jest jedną z nielicznych propozycji smart kosiarek, które nie wymagają instalacji specjalnych przewodów (ograniczników) potrzebnych do zbudowania zakresu poruszania się urządzenia. Twórcy zaznaczają, że maszyna wykorzystuje ponad 80 patentów, posiada inteligentną nawigację, działa w wyznaczonych strefach (określanych wirtualnie z poziomu aplikacji), kosi do 5000㎡, omija przeszkody, no i oczywiście wraca do bazy, w której się ładuje. Powinna poradzić sobie z przeróżnymi typami darni, a także podjazdami do 75% (posiada AWD, czyli napęd na wszystkie koła).

  • Cena w crowdfundingu: od 279$ (-44% z planowanych 499$)
  • Premiera: październik 2022
  • Wyróżnienie za: pełną automatyzację
  • znalezione na Kickstarterze


6. Smartfon drugim ekranem YouTube dla TV

YouTube to prawdopodobnie jedna z popularniejszych aplikacji na naszych smart telewizorach. Ja bardzo często używam jej w tandemie ze smartfonem, bo tak łatwiej i szybciej uruchomić treści na większym ekranie (oczywiście, gdy są we wspólnej sieci). Zresztą, chyba każdy z nas siedząc przed TV i tak ma w ręku telefon… Takie czasy, więc dobrze wykorzystać ich współpracę. Google zaktualizowało apkę na telefon o lepszą synchronizację obu ekranów.

Wcześniej, by uzyskać jakieś detale o filmie wyświetlanym na TV trzeba go było wcześnie castować (uruchomić tryb wyświetlania na większym ekranie). Teraz cały proces będzie łatwiejszy, a smartfon stanie się niejako drugim panelem dla telewizora. W trakcie oglądania materiałów na TV smartfon posłuży m.in. do pisania komentarzy pod video lub robienia zakupów bez przerywania filmiku. Nie będzie potrzeby castingu. Wystarczy wykonać „connect” (urządzenia muszą być po prostu zalogowane do tego samego konta). Sprzęt nie ma znaczenia, choć powinien chyba dysponować aplikacją, Google TV lub Android TV. Wszystko jest po stronie softu. Aha, Google TV pojawiło się w końcu na iOS.


7. Roborock Q7 Max+ (test tygodnia)

Roborock Q7 Max PlusApropos robotów, Mój Smart Dom ma nowego członka rodziny. W inteligentnej sieci pojawił się robot sprzątający Roborock Q7 Max+. Sprzęt AGD ze średniej półki, ale tej wyższej. Chiński producent, który dość mocno zaczyna naciskać iRobota – przynajmniej zakresem oferty – zdecydował się na wprowadzenie nieco przystępniejszej serii modeli, w której topowa wersja dysponuje opcjonalną stacją dokującą z odsysaniem kurzów ze zbiorniczka robota. Urządzenie jest u mnie pierwszy tydzień, więc pierwszy artykuł jest wprowadzający. Za około dwa tygodnie głębsze wrażania i bardziej szczegółowa ocena.

Zobacz mój pierwszy kontakt z Roborock Q7 Max+