Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań. Będę stąd też przekierowywał do testów urządzeń i modułów, które przeprowadzałem w danym tygodniu.

1. Debiutuje Z-Wave Long Range

Aż dopiero po 18 miesiącach od przedstawienia nowej generacji protokołu Z-Wave dla smart domów widzimy pierwszy inteligentny moduł, który z niego skorzysta. Ecolink 700 Series Garage Door Controller posłuży do sterowania bramą garażową przy użyciu Z-Wave Long Range. Bezprzewodowy zasięg jest tu nawet 4-krotnie większy, więc pozwoli pokryć większą przestrzeń budynku bez potrzeby stosowania wzmacniaczy. W optymalnych warunkach odległości między urządzeniami mogą wynieść nawet 400 metrów (wszystko zależy od przeszkód po drodze).

Czytaj więcej o: Z-Wave Long Range


2. Nowe smart rolety IKEA (premiera tygodnia)

IKEA PRAKTLYSING i TREDANSEN smart rolety TradfriPlatforma IKEA TRÅDFRI nie ma może jeszcze jakiejś imponującej oferty, ale znana marka pozwoli dość szybko dogonić producentów o znacznie szerszym smart asortymencie. Od kilku lat szwedzki gigant sukcesywnie rozszerza katalog inteligentnych urządzeń, a część z sekcji wygląda tu nawet lepiej od rywali. Najnowsze propozycje to kolejne już po KADRILJ i FYRTUR smart rolety. PRAKTLYSING i TREDANSEN są plisowane. Pierwsze filtrują, a drugie w pełni zaciemniają pomieszczenie. Największymi zaletami obok pilota jest zdalna kontrola przy użyciu komend i akcji w agregatach HomeKit, Alexa i Hej Google. Potrzebny będzie jednak mostek IKEA.

Czytaj więcej o: IKEA PRAKTLYSING i TREDANSEN


3. Kolejne opóźnienie Matter

Niebawem minie rok od przekształcenia projektu CHiP w Matter. Ten nowy standard unifikacji rozwiązań dla inteligentnego domu kolejny raz ma opóźnienie. Miał zadebiutować w połowie roku, ale niestety (albo stety jeśli ma to wpłynąć na jakość całości) start przeniesiono na jesień 2022. Informacja została przekazana przez Connectivity Standards Alliance (CSA). Potrzeba jeszcze około pół roku na dopracowanie SDK (software development kit), by producenci mogli poprawnie wdrażać swoje moduły w przyszłym ekosystemie. To już trzecia obsuwa. Pierwsza obejmowała jeszcze czas CHiPa. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Czytaj więcej o: Matter


4. Polk MagniFi Mini AX z Dolby Atmos i DTS:X

Polk MagniFi Mini AX z Dolby Atmos i DTS:X mały soundbardPolk ma nową generację swojego najbardziej kompaktowego soundbara. MagniFi Mini AX to następca modelu MagniFi Mini. Największym updgradem (oprócz liftingu desingu) jest dodanie wsparcia przestrzennego formatu Dolby Atmos i DTS:X. Wirtualne surround będzie wspomagane bezprzewodowym subwooferem. Pod tym względem sprzęt jest lepszy od bezpośredniego rywala – Sonosa Beam drugiej generacji. Do tego tańszy. Można tu dokupić satelitki, by uzyskać pełne 5.1.

Czytaj więcej o: Polk MagniFi Mini AX


5. iRobot Genius 4.0 z Siri

iRobot ma już czwartą większą odsłonę swojej platformy dla robotów sprzątających. Pół roku temu prezentowane były nowości 3.0. Czas na update iRobot Genius 4.0. Chyba najatrakcyjniejsze (przynajmniej dla fanów marki Apple) będzie dodanie do obsługi kompatybilnych modeli Roomba i Braava obsługi przy użyciu asystentki głosowej Siri. Odbędzie się to przez integrację Siri Shortcuts z apką iRobot Home. Umożliwi to budowanie konkretnych poleceń.

Modele Roomba i3 otrzymają możliwość tworzenia Smart Map w ramach Imprint Smart Mapping, czyli tworzenia konkretnych stref sprzątania (w integracji z komendami głosowymi). Dostępne będą tu także rutyny bazujące na automatyzacji i harmonogramach. Więcej kontroli Imprint zyskaują też posiadacze starszych robotów: s9/s9+, j7/j7+, i7/i7+ oraz Braava jet m6. Pojawi się opcja Child & Pet Lock, czyli zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem urządzeń przez dzieci lub zwierzęta. Do Not Disturb uniemożliwi aktywację sprzętu w wyznaczonych porach.

Seria j7 ominie ręczniki i ubrania leżące na odkurzanej podłodze. To kolejne z obiektów, które sprzęt rozpozna (kupki naszych pupilów to jedne z nich). Większość nowości ma trafić do robotów jeszcze w trzecim kwartale roku.