Withings (a przez krótki czas jako Nokia) oferuje smart wagi już od kilku lat. Ma ich w ofercie kilka. Mniej i bardziej zaawansowane. Te najinteligentniejsze wyposażono w dodatkowy czujnik pracy serca, więc ich zakres możliwości jest sporo szerszy. Właśnie pojawiła się nowa aktualizacja dla modelu Body Cardio, dzięki której sprawdzimy wiek naszego układu krążenia. Vascular Age oceni w ten sposób jego stan i ułatwi monitorowanie przez odniesienie do wzorców.

Withings Body Cardio

Vascular Age dla Body Cardio

Inteligentna waga Withings Body Cardio ma już kilka lat, ale nic nie stało na przeszkodzie, by dorzucić jej nowe funkcje. Update obejmuje po prostu dodatkowy indeks, wykorzystujący już oferowany system czujników. Vascular Age będzie śledzić pracę serca, a wraz z czasem określać aktualny wiek naszego układu sercowo-naczyniowego. W profilu aplikacji określamy rzeczywisty wiek, natomiast odczyty będą starały się wskazywać ten związany z organizmem. Ma to motywować nas do odpowiedniej aktywności, ale też ostrzegać przed nieadekwatnymi do wieku wynikami.

To oczywiście przybliżone szacunki. Waga wskaże na ekraniku (lub w aplikacji Withings Health Mate) komunikat zgodności z realnym wiekiem. Optymalny, normalny lub nieoptymalny. Możliwe, że przekaz ma nas w razie czego nie straszyć. Trzeba pamiętać, że nie jest to narzędzie medyczne, więc zrozumiały jest dość ogólny format przekazu. Withings informuje jednak, że ich waga może wskazać wczesne sygnały związane z jakimś schorzeniem, by odpowiednio wcześnie je zbadać u lekarza specjalisty. Body Cardio nie wskaże konkretów, ale może zwrócić uwagę na nietypowe (szczególnie dla wieku) pomiary.

Body Cardio z Pulse Wave Velocity

Body Cardio to jedna z kilku smart wag Withings, ale jedyna z sensorami „Pulse Wave Velocity” (PWV). Sprawdziłem, w jaki sposób ten indeks jest przeliczany. Stając na wadze (oprócz oceny masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej, kostnej itd.) możemy zmierzyć czas w jakim krew dociera od aorty serca do stóp. „Pulse Transit Time” określi w ten sposób giętkość ścian aorty, czyli jej wydolność. Tą można określić wiekowo, przynajmniej wg wzorców. Dość ważne jest, by pomiary były wykonywane w odpowiednich warunkach (m.in. w określonej temperaturze 22-23 stopni C) i w powtarzalnych godzinach. Nawet czas po posiłku ma znaczenie, więc by odczyty były miarodajne powinniśmy się stosować do wytycznych.

Withings zbiera informacje (myślę, że anonimowo) z wag już od 2016 roku. Producent przekazuje, że odczytów ma już ponad 80 milionów, a to pozwala na ich skatalogowanie i wykorzystanie w ramach big data. Pomiary PWV mają zatem wystarczająco ciekawy punkt odniesienia. Jakiś czas temu, gdy to Nokia była w posiadaniu marki Withings, analizy te w wadze Body Cardio wyłączono (na wybranych rynkach). Chciałem to podkreślić, by pokazać, że nie wszędzie było pozwolenie na stosowanie takich analiz.

źródło: withings