Kilka lat temu testowałem na swoim blogu router i smart gniazdko od AVM. Marki, która przez ten czas mocno rozwinęła ofertę inteligentnych modułów. W ramach linii FRITZ przybyły teraz inteligentne żarówki oraz smart przycisk z e-papierowym ekranikiem do obsługi urządzeń w ekosystemie. Oczywiście uwzględniono tutaj standard DECT ULE, czyli łatwiejsze włączanie urządzeń do wygenerowanej sieci. 

Przycisk AVM FRITZ!DECT 440

Przycisk AVM FRITZ!DECT 440

Przyjrzałem się wcześniejszej ofercie platformy i dostrzegłem, że w sprzedaży był już jeden inteligentny przycisk do sterowania smart modułami FRITZ! Nowa generacja ma nad nim pewną przewagę. Ma więcej przycisków oraz ekranik, dzięki czemu powinien mieć nieco wygodniejsze zastosowanie. Najważniejszą według mnie jest możliwość sprawdzenia, do czego przypisany jest poszczególny z przycisków. Tych wokół wyświetlacza jest czwórka.

Czterem przyciskom można standardowo przypisać akcje. W zakresie jest kontrola kilku elementów ekosystemu od AVM. Większość z nich to smart gniazdka, do których podłączamy zwykle zwykłe urządzenia (przemieniając je w bardziej smart). W opisie podano współpracę z modelami FRITZ!DECT 200 i 210. E-papierowy wyświetlacz wskazuje też temperaturę poprzez wbudowany czujnik, więc może pomóc w kontrolowaniu (ręcznym) termostatu FRITZ!DECT 301. Będzie to zatem przy okazji wskaźnik warunków w pomieszczeniu. Nie zabraknie też sterowania oświetleniem.

Żarówka LED AVM FRITZ!DECT 500

Żarówka LED AVM FRITZ!DECT 500

Płynnie przejdę do smart żarówki FRITZ!DECT 500. Bo to o niej mowa przy kontrolowaniu przyciskiem 440. AVM dorzuciło do swojej oferty chyba jeden z popularniejszych obecnie elementów w dziale inteligentnych domów. Żarówka LED jest multikolorowa, czyli ma do dyspozycji zarówno barwy, jak i tradycyjne światło białe (pewnie z opcjami doboru temperatury i jasności). Poszczególne parametry można dopasować przez nową apkę FRITZ! Smart Home i z poziomu smartfona wszystkim sterować. Znajdą tu się też konfiguracje grupowania, harmonogramowania i szablonów. 

Mogę się domyślać, że w połączeniu ze smart ekranikiem kilka takich akcji można przyporządkować do każdego z czterech przycisków. Producent podkreśla też, że żarówkę FRITZ!DECT 500 szybko powiążemy z siecią przez standard DECT ULE. To zaleta. A jakieś wady? Według mnie główną jest ograniczenie działania w obrębie własnego ekosystemu, a przynajmniej oferowanie pełnego potencjału poszczególnych propozycji. Nie ma tu integracji z zewnętrznymi platformami. Dla posiadaczy sieci FRITZ! będzie to z kolei zaleta, bo rozbudują sobie smartdomowe rozwiązania. Jeśli AVM będzie regularnie rozszerzać ekosystem to z czasem będzie to coraz sensowniejszy zakup. Jeszcze podam polskie ceny:

  • smart przyciski AVM FRITZ!DECT 440 – 259 zł
  • smart żarówka AVM FRITZ!DECT 500 – 149 zł

źródło grafik: fritzbox.com.pl