Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.
Wearable rozpoznające wybuchy złości (autyzm)
hardware

Wearable rozpoznające wybuchy złości (autyzm) 

Staram się pisać na blogu o każdym typie ubieralnych urządzeń. Większość z nich to oczywiście sportowe opaski, smart zegarki, czy trackery zdrowia. Ostatnio tych ostatnich przybywa. Otrzymują coraz czulsze mierniki, a także lepsze algorytmy przewidujące lub rozpoznające przeróżne stany organizmu. To z kolei szansa na zaoferowanie pomiarów osobom naprawdę potrzebującym. Matthew Goodwin z Northeastern University chce wykorzystać sensory do przewidywań ataków złości wśród osób z autyzmem.

Wearable rozpozna objawy ataku złości

Matthew Goodwin jest naukowcem od behawiorazmu, czyli spraw związanych z oceną zachowania oraz przyczyn związanych z różnymi stanami mentalnymi. Stoi na czele projektu, dzięki któremu na minutę przed atakiem złości ubieralny moduł da znać o ewentualnym ataku. Ma to pomóc opanować sytuację, być przygotowanym lub umożliwić wcześniejsze zapobieganie sytuacji. Naręczny tracker ma monitorować ciało, a konkretnie pracę serca, potliwość, temperaturę skóry, a także ruchy rąk, które wspólnie wykazują pewne symptomy przed atakiem. Markery porównywane z wzorcami ataków umożliwią informowanie o nadchodzącym ataku.

wearable rozpoznające ataki złości autyzmu

Opiekunowie osób z autyzmem od lat starają się minimalizować ataki złości swoich podopiecznych, a z pomocą mogą przyjść im niebawem  technologie wearable. Warto dodać, że często takich sygnałów nie da się przewidzieć, są nagłe, a w dodatku osoby z autyzmem nie potrafią przekazać napadów gniewu. Dopiero w szczytowym momencie uchodzi z nich agresja i to w sposób bardzo wyraźny. Do oczywiście sprawia zagrożenie dla całego otoczenia. Gdyby tematem zajęłą się jeszcze Sztuczna Inteligencja to eksploracja bioodczytów mogłaby przewidywać zdarzenia z jeszcze dłuższym wyprzedzeniem. To właśnie potencjał ubieralnych rozwiązań, czujników oraz algorytmów.

Oczywiście naukowcy przeprowadzali badania potwierdzające skuteczność wynalazku, ale wciąż wymagają one dopracowania. Na ten moment są na poziomie 84%. To już coś! W niedalekiej przyszłości może to być rozwiązanie zmieniające jakość życia osób cierpiących na autyzm oraz ich opiekunów. Mówimy zwykle o dzieciach. To dla nich tworzone są takie moduły.

źródło: Northeastern University

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2021 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.