Xiaomi posiada po kilka różnych odmian urządzeń w praktycznie każdej swojej sekcji. Nie inaczej jest w dziale z projektorami. Mi Smart Projector 2 debiutuje w Europie. Wyceniono go na 599€. Model wygląda na “przebrandowaną” wersję Mi Smart Compact Projector 2 (przeznaczonego na rynek chiński). Czym dysponuje ten rzutnik? Jest m.in. wbudowany Asystent Google, Chromecast i Android TV.

Xiaomi Mi Smart Projector 2

Mi Smart Projector 2 z Dolby Audio

Pół roku temu na moim blogu pojawił się Xiaomi Mi Smart Projector 2 Pro. Tańszy wariant (bez Pro w nazwie) jest oczywiście słabszy, ale posiada wystarczające dla wielu możliwości. Wizualnie rodzinka modeli jest spójna. Podstawowy wariant wygląda jak pionowo postawiony Pro. Konstrukcja jest bardzo podobna i nieprzypadkowa. Oba od frontu mają nagłośnienie, które zasłoniętą typową dla głośników materiałową siateczką.

Obecnie większość rzutników stara się integrować swoje możliwości z systemem audio i coraz częściej jest to poziom wystarczający do przyjemnego odbioru dźwięków. Mi Smart Projector 2 obeicuje Dolby Audio. 2x po 5W to może nie jakiś szczyt efektów, ale całość mamy w stosunkowo kompaktowej formie. Bardzo cieszy fakt, że protokół Bluetooth 5.0 można tu wykorzystać do strumieniowania muzyki, więc moduł może służyć też jako głośnik (bez angażowania projekcji obrazu).

Mi Smart Projector 2 elementem AIoT

Teraz trochę konkretnych specyfikacji projektora od Xiaomi. Przede wszystkim sprawdźmy przekątne jakie możemy uzyskać z LEdowego, czterokanałowego źródła. Chiński producent podaje zakres między 60 a 120 stopni. Maksymalna jasność to 500 ANSI lumenów, więc raczej lepiej oglądać treści przy większym zaciemnieniu. W opisie podano, że sprzęt jest w stanie wyświetlić 154% Rec 709 w rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Wspomniano tez coś o wsparciu HDR10. Jest oczywiście korekcja trapezowa, autofocus i inne niezbędne standardy do wygodnego korzystania z rzutu w ratio 1.2:1. Łatwiej będzie ustawić sprzęt przed ścianą.

Na pokładzie jest Android TV 9.0 (ze specjalną nakładką systemową), czyli platforma smart TV, 2 GB RAM i 16 GB na dane w eMMC. Do tego opcje sterowania głosowego przez wbudowanego Asystenta Google (przez pilot?), szansa na strumieniowanie treści przez Chromecast i kilka złącz dla zewnętrznych źródeł. Producent promuje też Mi Smart Projector 2 jako element AIoT ( Artificial Intelligence of Things), co pewnie ułatwi budowanie smart ekosystemu. Całkiem nie źle to wygląda.

źródło: xiaomi