Spekuluje się, że na sierpniowym Unpacked 2019, czyli wydarzeniu przygotowywanym głównie dla Note’a 10, Samsung pokaże też jakąś nową generację zegarka Galaxy Watch Active. Pół roku to trochę za wcześnie, ale przecieki wskazują, że sprzęt doczeka się jakiejś aktualizacji. Dzisiaj koreański gigant proponuje aktualizację systemu Tizen dla sportowego Watcha i to nie tylko odnośnie funkcji, ale i całego interfejsu użytkownika. Warto zobaczyć, co takiego niebawem trafi na naręczne urządzenia.

Galaxy Watch Active update

Galaxy Watch Active z nowym UI

Najpierw krótkie przypomnienie. Samsung Galaxy Watch Active to model zegarka z system Tizen, który miał odświeżyć nieco kolekcję przez połączenie elegancji ze sportowymi oraz lifestyle’owymi opcjami. Przede wszystkim to odmiana lżejsza wizualnie, bo bardziej kompaktowa. Gabaryty udało się zmniejszyć przez usunięcie charakterystycznego pierścienia obrotowego – jednego z ciekawszych rozwiązań. Jego brak powodował, że UI smartwatcha bazowało jedynie na dotykowym ekranie, więc niektóre funkcjonalności były mniej wygodne. Samsung dobrze o tym wie, więc od pewnego czasu opracowywał alternatywę w postaci poprawek software’owych.

Nowy interfejs ma ułatwić korzystanie z systemu i całą jego użyteczność. Obrotowe menu było wygodne (coś podobnego zastosowano potem w Wear OS), zwłaszcza, że wyświetlacz też są okrągłe, więc jest dopasowanie. Gesty rotacyjne zastąpiono pociągnięciami na boki. Usprawniono też asystenta Bixby, pozwalając użytkownikom korzystać z niego bez dotykania smart zegarka. Wirtualny pomocnik ma w ten sposób być chętniej używany w ramach SmartThings dla inteligentnego domu, ale też pozostałych poleceń. Powinien być dzięki temu częściej użytkowany z poziomu wearable. Wciąż jest on daleko za konkurencją, ale małymi poprawkami może rozwijać swoje umiejętności. Lepsza interakcja zawsze będzie mile widziana. Samsung chce byśmy z nadgarstka uruchamiali m.in. rutyny, ale też kontrolowali jasność wyświetlacza, czy obsługiwali Spotify.

Galaxy Watch Active update

Galaxy Watch Active – więcej fitness

Pamiętajmy, że Galaxy Watch Active to smartwatch, ale głównie sportowy. Funkcje fitness są więc bardzo ważne i muszą być ulepszane. Aktywni użytkownicy lubiący monitorować pływanie otrzymają automatyczną detekcję ruchu w wodzie. Ja i tak zawsze wolę się upewnić, że dany tryb zlicza aktywność, ale jeśli gadżet będzie robił to sam wystarczająco niezawodnie to trzeba to dodać do listy udogodnień. Podobnie dzieje się przy biegu i innych typowych aktywnościach sportowych. Teraz algorytmy wychwycą też pływanie.

Nowy jest też system Heart Rate – Low Alert, informujący użytkownika o niebezpiecznie niskim tętnie dla konkretnych sytuacji. Takie strefy tętna dla ogólnego wellbeing można samodzielnie ustawiać, by czujniki powiadamiały nas o sytuacji. Usprawniono też UI Breathe Guide dla zdrowia. Apka do trenowani oddechu ma być łatwiej dostępna i prostsza w obsłudze, by chętniej się z niej korzystało. Interfejs po prostu uproszczono do maksimum. Ma być czytelniejsze i prostsze podczas podążania za przewodnikiem. Kolejną nowinką, chyba także w ramach Health & Fitness, jest tryb Goodnight Mode. Uruchomienie tego motywu ma wyłączyć zbędne powiadomienia, by nie przeszkadzały nam podczas snu i wypoczynku. Sprawdzenie najpotrzebniejszych informacji na ręku ma być tu oferowane w lekko zmodyfikowanym UI.

Galaxy Watch Active update

Kolekcja pasków Strap Studio

To nie koniec nowości związanych z Galaxy Watch Active. Samsung rozszerza kolekcję pasków dla Galaxy sportowego smartwatcha o ekskluzywne odmiany specjalnie pod te konkretne koperty. Strat Studio ma uwzględniać warianty pasków, które dobrze wyglądają, ale też wygodnie się noszą (zwłaszcza podczas aktywności). Są paski materiałowe Active Textile (z odblaskowymi detalami), gumowe Active Rubber oraz skórzane, bardziej stylowe Active Leather i Active Leather Dress. Wszystkie w kilku wariacjach kolorystycznych. Nie podano jeszcze cen pasków, ani konkretnej daty ich premiery i dostępności.

Firmware z oznaczeniem R500XXU1CSG6 ma zacząć pojawiać się w systemie Tizen już niebawem. Będzie ważył ok. 75 MB.

źródło: news.samsung.com