HomePod AirPlay 2 multi-room

W końcu HomePod otrzyma to, na co wszyscy jego posiadacze czekali – opcję AirPlay 2 z multi-room. Smart głośniki dodają nowe możliwości w użytkowaniu sprzętu audio, ale nie mogą ograniczać się, przegrywając konkurencję z tymi „zwykłymi”. Bezprzewodowe systemy audio nie po to są wireless, by nie dać w tej kwestii pełni potencjału. Apple wraz z systemem iOS 11.4 usprawni swój produkt o bardzo ważne funkcje.

O protokole AirPlay 2 i jego nowych właściwościach wiadomo już od czerwca 2017 roku. Dziwiłem się trochę, że wraz z premierą inteligentnego głośnika HomePod, który miał być odpowiedzią na Amazon Echo, Google Home, czy nowych produktów Sonosa, nie było opcji parowania głośnika w zestawy grające. Już samo rozszerzenie o drugi model, by dostarczyć stereo, powinno być dostępne na starcie. Tymczasem wszystko to wchodzi praktycznie pół roku po debiucie HomePoda.

HomePod AirPlay 2 multi-room

Na szczęście, co się odwlecze to nie uciecze. Apple wraz z aktualizacją iOS 11.4 oferuje multi-roomową łączność i bardziej zaawansowane opcje parowania z iPhonem, iPadem i HomePodem. Właśnie multi-room jest największą różnicą AirPlay 2 względem pierwszej jego generacji. Od teraz urządzenia z iOS będą w stanie strumieniować muzykę z wieloma odbiornikami na raz, m.in. z Apple TV. Takie możliwości są już od dawna w wielu konkurencyjnych wyrobach, np. przez Google Cast, czy na platformie Sonos. Multi-cast był dostępny na Macach, ale AirPlay 2 oczekiwaliśmy na bardziej przenośnych urządzeniach, gdzie ich obsługa ma zdecydowanie większy sens. Nie wspominając już nawet o HomePodzie…

Jest teraz powód do zakupu dwóch smart głośników HomePod, które przez AirPlay 2 będę grały muzykę w stereo (każdy z nich będzie obsługiwał oddzielny kanał). Oczywiście wszystko z technologiami przestrzennego wypełniania pomieszczenia. W iOS 11.4 w centrum kontroli będziemy mogli na smartfonach i tabletach Apple wybierać różne posiadane urządzenia, więc możliwe jest przesyłanie treści (piosenek, czy podcastów) na różnych głośnikach. Można je grupować w systemy lub przenosić odgrywane materiały na poszczególne jednostki, np. w trakcie przemieszczania się po domu (audio będzie grane w wybranym pomieszczeniu, a wyłączyć można je w tym, z którego wyszliśmy).

HomePod AirPlay 2 multi-room

Nie zapominajmy o Siri. Asystentka głosowa Apple pomoże w kontroli i przenoszeniu treści do źródeł poprzez komendy. Możemy poprosić o granie muzyki w konkretnych pokojach (wcześniej je nazywając), czy wydać polecenie przeskoku z HomePoda na Apple TV. Należy tylko wszystko umiejętnie i prawidłowo ze sobą skonfigurować. Dodam jeszcze, że z AirPlay 2 chcą korzystać producenci sprzętu third-party, więc wkrótce będzie można połączyć siły różnych marek i stworzyć multi-room z głośnikami Amazona, Google, Sonosa i innych (na liście Apple jest sporo producentów, m.in. Bang & Olufsen, Bose, Bowers & Wilkins, jak i Denon). Nie wykluczone, że na WWDC 2018 (już 4 czerwca) Apple zademonstruje tańsze i mniejsze smart głośniki, więc AirPlay 2 musi być już dostępny. Obie te rzeczy mogą podnieść sprzedaż, która nie jest rewelacyjna. Nie jest zła, ale nie na miarę osiągnięć giganta z Cupertino.

źródło: Apple