Ostatnie ulepszenia iPada Air uczyniono około półtora roku temu. Apple odświeżyło czwartą generację tabletu z iPadOS. Jego nowa stylistyka przypomina iPada Pro, ale w szerszej kolorystycznie palecie barw. Są też ulepszenia wewnątrz, np. chip A14 Bionic. iPad Air 4 przeszedł jedną z większych zmian wyglądu od samego początku istnienia.

iPad Air 4 w stylu iPada Pro

iPad Air 4 w stylu iPada Pro

Pierwsze spojrzenie na iPada Air czwartej generacji może coś nam przypominać. Seria Air upodobniła się do tej w Pro. Czyżby dla flagowych jednostek też szykowała się jakaś zmiana? Nietypowo wygląda oferta kolorystyczna urządzeń. Rzadko kiedy Apple proponuje tyle wariantów i to jeszcze w takich konkretnie barwach. W sumie widzę aż pięć opcji. Są te klasyczne, ale jest też kilka mniej typowych. Wszystkie jednak w jasnym, chyba matowym materiale. Do wyboru wersje: silver, space gray, rose gold, green i sky blue, czyli srebrna, szara, różowawy złoty, zieleń i niebieski.

Krawędzie tabletu są dość ostre, ale tylko w ogólnym postrzeganiu bryły. Nawiązują estetyką do iPadów Pro. Współpracują też z etui zintegrowanym z klawiaturą oraz rysikiem Pencil drugiej generacji. To wszystko powoduje, że zacierają się nieco granicę między Air a Pro lub ten drugi przejdzie wkrótce naprawdę spore zmiany. iPad Air (2020) otrzymał ekran Retina 10.9 cala (2360 x 1640). Zmniejszyła się nieco ramka, więc teraz tylko podstawowy iPad i iPad mini posiadają dawniejszy wygląd. Nie ma już przycisku Home. Czytnik palca Touch ID przeniesiono do przycisku Power na boku (górze) urządzenia.

iPad Air 4 z chipem A14 Bionic

Apple zastosowało w iPadzie Air 4 najnowszy chip A14 Bionic, którego dotąd w iPadach nie było. To najmocniejszy procesor producenta, więc pewnie o wydajność nie będziemy się martwić. Został wykonany w technologii 5 nm. Będzie o 40% szybszy od chipa z 7 nm. Do tego przyspieszy też grafika. Algorytmy uczenia maszynowego będą 10x wydajniejsze. Konkretnie o 30%. Smart Connector pozwoli podpiąć klawiaturkę Magic Keyboard, natomiast zamiast portu Lightning jest USB-C. Przeprojektowano głośniczki. Dźwięk stereo uzyskamy również w orientacji horyzontalnej. Kamerkę wyciągnięto z iPada Pro. To 12 megapikseli z f/1.8. Z przodu 7 mega do połączeń Face Time lub selfie (jeśli lubicie je robić tabletem).

Co jeszcze? iPad Air 4 posiada Wi-Fi 6, a modem 4G LTE ma być o 60% szybszy. Baterię podładujemy z 20W. Oczywiście na pokładzie będzie najnowszy iOS 14 (iPadOS), który debiutuje oficjalnie jako aktualizacja już jutro. System Apple będzie oferował najnowsze funkcje iPadOS 14. Ceny? Za podstawowy model z 64 GB pamięci Apple chce 599$. Za opcję z LTE – 729$. Za dodatkowe 150$ kupimy model z 256 GB. Premiera w październiku.

źródło: apple.com