Muzyki lubimy słuchać o każdej porze dnia, chociaż czasem w zależności nawet od godziny lub pory dnia, mamy ochotę na inny jej rodzaj. Tak samo bywa, gdy za oknem zmienia się pogoda. Jakoś tak jest, że nasze samopoczucie wymaga dostrojenia melodii do warunków w jakich funkcjonujemy. Najwyraźniej ma to pewien wpływ na nasze funkcjonowanie. Znów użyje popularnych ostatnio słów: jest na to aplikacja! Dokładnie tak, jest program służący do odsłuchu konkretnej muzyki w zależności od rodzaju pogody. Songza to serwis streamujący muzykę online, także w formie aplikacji mobilnej na iOS lub Androida, potrafiący inteligentnie dobierać utwory do warunków.

W zależności od tego czy pada deszcz, śnieg, a może jest gorąco lub wietrznie, serwis partnerujący w rozwiązaniu – The Weather Companypomoże w sugerowaniu konkretnych tytułów (specjalny kanał). Songza potrafi też dostosować repertuar z bazy do sytuacji takich jak odpoczynek po pracy, wieczorne posłuchanie do poduszki, czy w trakcie pracy itp. Chodzi o dostosowanie się do panującego nastroju i aktualnych aktywności. Wewnątrz aplikacji możemy nawet wybrać konkretny moment dnia lub sam dzień tygodnia. Każdy z nich będzie miał zapisane w algorytmie specyficzny rodzaj muzyki.

Pogoda ma na nas istotny wpływ, więc apka chce nam pomóc i nie dopuścić byśmy się za bardzo zdołowali, gdy jest szaro, zimno i nieprzyjemnie. Nie bez przyczyny mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Potraficie sobie wyobrazić sekcje tematyczne, dzięki którym dużo łatwiej będzie utrzymać nastrój lub nawet go poprawić? Romantyczna kolacja z automatycznym trybem z balladami i lekkimi miłosnymi utworami. Najważniejsze jest to, że nie musimy sobie sami dobierać kawałków. Czy to pora pracy, czy relaksu, a może trening na siłowni, wszystko działa automatycznie. Ja raczej wolę posłuchać utworów ze swojej biblioteki, ale nie znaczy to, iż w niektórych przypadkach program może zadziałać jak należy.

Playlisty są tworzone przez ekspertów, a dostęp do muzyki bezpłatny (niestety jeszcze na tyle niszowy, że niedostępny w polskim AppStore). Aplikacja potrafi też zapisywać nasze przyzwyczajenia i aktywuje pakiety muzyczne w zależności od miejsca w którym się znajdujemy.

źródło: AppStore, Google Playsongza.comweather.com via ubergizmo.com