Nie trzeba chodzić na siłownię, by ćwiczyć z trenerem i odbywać regularny trening. Wcale nie mam tu na myśli ruchu pod obserwacją przez kamerkę, czy stosowanie wytycznych na maszynach w domowej siłce. Dzisiaj swoje wsparcie dają trenerzy wirtualni, np. w smartwatchach z czujnikami, zsynchronizowanych materiałach video z trackerami fitness, czy wagach do konsol – jak Wii Fit Plus. BodyBuddy to inteligentne hantle, w których też zmieszczono sensory, a nad wszystkim czuwa oprogramowanie z algorytmami Sztucznej Inteligencji.

BodyBuddy

BodyBuddy to kolejny przedmiot do ćwiczeń, któremu dodano smart funkcje. Na blogu prezentowałem takich przykładów sporo. Właściwie to bez problemu stworzymy smart siłownię, eliminując rzeczywistego trenera. Oczywiście odradzałbym trening tylko przy użyciu zabawek z czujnikami, ale po odpowiednim przeszkoleniu możemy ograniczyć pracę z osobą i kontynuować nadzór z czujnikami. Najlepiej połączyć wszystko razem. Wtedy spersonalizowany trening będzie monitorowany najpełniej (bo dane z czujników oceni też coach).

Cały system działa następująco: odpowiednio skalibrowane czujniki mierzą ruch naszego ciała, czyli poprawność wykonywanych ćwiczeń i analizują trening, zapisując sesje do aplikacji na smartfon. To wszystko z dopasowaniem do indywidualnego stopnia zaawansowania, by na każdym poziomie wyciągać maksa z treningu. We wszystkim uczestniczą również wskazówki. W czasie rzeczywistym oceniany jest postęp, ale też jakość wykonywanej gimnastyki z hantlami. Wirtualny trener AI w odpowiednim momencie podpowie co robimy niepoprawnie lub odczyta aktualne statystyki.

BodyBuddy

BogyBuddy działa podobnie do wielu innych trackerów fitness. Mamy tu po prostu inny format. Niektóre naręczne gadżety fitness posiadają podobne właściwości bezpośrednio z nadgarstka. Wydaje się jednak, że odczyt ruchu w przestrzeni prosto z hantli może być nieco precyzyjniejszy. Tutaj również w analizach udział biorą odczyty tętna. Ćwiczenia połączono z materiałami video, które możemy sobie puścić na większym ekranie TV. Software oferuje też gamifikację, rywalizację ze społecznością i spersonalizowane programy treningowe. Motywowanie ma zachęcić do osiągania celów. Wbudowane czujniki umożliwią wgląd w sporo metryk dla bazy ponad 200 różnych ćwiczeń, które bezproblemowo wykonamy w domowych warunkach.

Na razie hantle prezentują swoje możliwości w crowdfundingowej kampanii na Indiegogo, gdzie poszukują wsparcia finansowego. Autorzy potrzebują większych pieniędzy, by wprowadzić projekt na rynek.

źródło: Indiegogo