Targi CES śledzę od prawie dekady. Zwykle publikuję na blogu informacje o najciekawszych projektach, ale nie o wszystkim jestem w stanie napisać. W tym roku będzie inaczej. Zbiorę najciekawsze urządzenia i rozwiązania do jednego artykułu i krótko o ich wyróżnikach. Tylko o wybranych pozycjach będzie więcej (z linkiem przekierowującym, ale możecie też śledzić tag CES 2022). Nie będę się też starał tutaj zbytnio rozpisywać. Lista będzie trochę subiektywna i generalnie obejmie sprzęt z mojego obszaru zainteresowań (tematyki bloga). Będzie sporo smartdomowych rozwiązań.

Szybko jeszcze przypomnę, że Consumer Electronics Show 2022 w Las Vegas odbywa się normalnie. W dwóch poprzednich edycjach wydarzenie było wyłącznie wirtualnie. W tym roku jest fizycznie i online. Część marek postanowiło zrezygnować z obecności w ostatniej chwili (kolejna fala pandemii), ale większość z ponad 2200 zdecydowała się pokazać nowości osobiście. CES 2022 odbywa się w dniach 5-7 stycznia (w 2022 roku o dzień krócej, gdyż organizatorzy chcieli ograniczyć ryzyko – lub pokazać, że się troszczą o sytuację).


Eve MotionBlinds i Outdoor Cam

Eve Outdoor Cam z HomeKit Secure VideoMarka Eve (niegdyś linia należąca do Elgato) skupia się na smart urządzeniach dedykowanych platformie HomeKit. W tym roku do Las Vegas przywiozła dwa takie moduły. Pierwszym jest smart motorek do rolet okiennych. Drugim zaś smart kamera do monitoringu na zewnątrz. Z odpowiednim doświetleniem. Dla klientów usług Apple Dom, którzy koncentrują swoją sieć wokół HomeKit to zawsze urozmaicenie. Kamerek z lampami z HomeKit Secure Video dla iCloud nie ma tu za wielu, a MotionBlinds są pierwszymi pod protokół Thread. Jest też gotowość do współpracy z Matter.

Czytaj więcej o: Eve MotionBlinds i Outdoor Cam


Samsung Eco Remote ładowany falami radiowymi

Samsung ma oczywiście mnóstwo sprzętu, m.in. nowe smart telewizory, ale ja bardziej niż na ekranach skupię się na pilocie. Koreański producent pokazał nową generację pilota Eco Remote. Już wcześniej oferował ekologiczne ładowanie bateriami solarnymi na tyle obudowy (zawsze to ograniczenie w zakupie baterii). W tym roku gadżet zyskał jeszcze inne źródło zasilania. Pilot podładuje się falami radiowymi, które są emitowane przez nasze routery Wi-Fi. Skoro po domu hula taka sieć fali to szkoda jej nie wykorzystać. Szczególnie, że do przełączenia kanału nie potrzeba specjalnie wiele energii. Nie zabraknie też portu USB-C. Tą drogą naładujemy akumulatorek najszybciej. Poniżej video z poprzedniej generacji Eco Remote:


Withings Body Scan – waga z EKG

zaawansowana smart waga Withings Body Scan z EKGInteligentnych wag coraz więcej. Te bardziej zaawansowane też nie należą już do drogich. Trzeba zatem przesuwać granice dalej i proponować w tym formacie coś nowego. Francuskie Withings, które specjalizuje się w urządzeniach dla zdrowia, proponuje smart wagę z naprawdę rozbudowanym zakresem pomiarów. Jak samo twierdzi, ponownie dostarczy najbardziej zaawansowaną smart wagę na rynku. Z wbudowanym EKG, analizami reakcji układu nerwowego (na podjęty wysiłek), pomiary składu ciała dla poszczególnych partii organizmu i wszystkimi analizami, które oferowało wcześniej.

Czytaj więcej o: Withings Body Scan


Oral-B iO10 – smart szczoteczka z iOSense

Na współczesnych targach elektroniki konsumenckiej coraz regularniej pojawiają się marki, które jeszcze kilka lat temu nie były kojarzone z technologiami. W erze Internetu Rzeczy w dziale tech muszą być jednak wszyscy. Trzeba się rozwijać. Oral-B na CES przywiozło swoją nową inteligentną szczoteczkę iO10. Najlepszą do tej pory. Już poprzednik był bogaty w funkcje (kolorowy ekranik OLED, sensory siły nacisku, „trener” w aplikacji). Nowy flagowiec 10. generacji wyposażono w iOSense – ulepszony system ostrzegania o zbyt silnym przyciskaniu głowicy do zębów. Poprawki dotyczą głównie stacji ładującej. Większość z sugestii Oral-B będzie teraz dostępne również w docku. Pierścień LED dla sześciu stref jamy ustnej, komunikaty i odliczanie. Wcześniej trzeba było obserwować ekranik w lustrzanym odbiciu lub korzystać z apki.


Matowe The Frame – bliżej obrazu

Samsung The Frame 2022Jak już wyżej pisałem, Samsung przywiózł na CES 2022 nowe telewizory (z wyświetlaczami MICRO LED i Neo QLED), ale udało mu się odświeżyć też serię lifestyle’owych The Frame. Smart TV w bardziej stylowym wydaniu. Imitacji obrazów w nowoczesnych ramach. Od kilku generacji można im wymieniać obramowanie, wgrywać reprodukcje znanych dzieł i cieszyć oczy efektami dzięki automatycznemu dopasowaniu światła do warunków otoczenia. W tym roku firma poprawiła ekran. Proponuje matową warstwę dla The Frame 2022, by zredukować odbicia światła. Dla odwzorowania imitacji obrazów takie pokrycie będzie korzystniejsze. Wierniej przekaże content. Ten mamy odszukiwać w sklepiku Art Store łatwiej dzięki nowemu interfejsowi.

Czytaj więcej o: Samsung The Frame 2022


Sony Bravia Cam – obejrzy jak oglądamy

Sony również ma coś ciekawego w dziale TV (nie licząc modeli z Mini LED). Przystawkę telewizyjną Bravia Cam, która ma nas obserwować i służyć pomocą podczas oglądania lub gry. Moduł dorzuci ekranowi oczywiście funkcje video połączeń, ale będzie to jedna z kilku funkcji. Wyróżnieniem na tle innych rejestratorów ma być jednak integracja z aplikacjami Google TV oraz poprawa jakości wyświetlanego obrazu lub dźwięku zależnie od usytuowania widza przed ekranem (Ambient Optimization Pro). System rozpozna gdzie siedzimy i dostosuje wybrane parametry – również nasz głos w połączeniach (Voice Zoom). Urządzenie będzie współpracować z wybranymi telewizorami Bravia. Gadżet wygasi też panel, gdy nie wykryje nikogo w pobliżu. Najciekawiej prezentują się opcje gestowej obsługi. Gesture Control pozwoli sterować TV machnięciami ręki. Taki Kinect trochę, ale do kontroli telewizora. Poniżej fragment dot. Bravia Cam z konferencji Sony:


Samsung Freestyle – mini rzutnik

targi CES 2022 najlepsze Bardzo modne są ostatnie mniejsze projektory, które łatwiej przenieść i ustawić w pokoju (a najlepiej w ogóle także na zewnątrz). Samsung też chce być tej grupie obecny. Kompaktowy rzutnik Freestyle ma być głównie prosty w obsłudze. Sam wyostrzy obraz niezależnie od ustawienia obrotowej główki. Automatycznie też dopasuje inne ważne parametry. Przekątna obrazu na wynieść od 30 do 100 cali, natomiast jakość obrazu – 1080p.

Trzeba przy okazji przyznać, że Samsung Freestyle ma oryginalny design. Choć na obrazku widać przewód to jest szansa na podpięcie akumulatora i wyjście z seansem w teren. Koreańska marka obiecuje też dźwięk 360 oraz głosowe sterowanie przez mikrofony far-field (jak w smart głośnikach). Są też możliwości wyświetlania treści ze sparowanego smartfona (iOS/Android).


Roborock S7 MaxV Ultra z kamerką RGB

Chiński Roborock rywalizuje z iRobot, a pod pewnymi względami nawet go wyprzedza. Na największe targi elektroniki konsumenckiej przywiózł prawdziwego high-endowca wśród robotów sprzątających. Flagowa jednostka marki ma dysponować wszystkimi możliwymi standardami, ale też ulepszeniami. Ja za najważniejsze wyróżniki wybrałem:

  • kamerki RGB do oceny przeszkód w 3D (razem z LiDAR poradzą sobie z efektywnym sprzątaniem za dnia i w nocy) z trybem monitoringu lub komunikacji z domownikami
  • technologia ReactiveAI 2.0 z kolejnymi usprawnieniami algorytmów unikania przeszkód
  • mopowanie z VibraRise (soniczna technologia, znana już z modeli S7)
  • stacja z pojemnikami na brudy (robot sam się opróżnia)
  • system samodzielnego czyszczenia mopa
  • szybkie ładowanie (czyli gotowość do ponownego wyjazdu)
  • aż 5100 Pa (niezła moc ssania! 2x lepsza od S7 i S6 MaxV)

Czytaj więcej o: Roborock S7 MaxV Ultra


Sengled Smart Health Monitoring Light – bardzo smart żarówka

Sengled Smart Health Monitoring Light z FMCWNiektóre z nowych rozwiązań demonstrowanych na targach CES są prototypowe. To zaleta tego typu wydarzeń, że można się z nimi zapoznać z wyprzedzeniem. Sengled zapowiedział kolejną smart żarówkę w nietypowym wydaniu (kiedyś pokazał takową zintegrowaną z kamerką do monitoringu wnętrza). Sengled Smart Health Monitoring Light wyróżni się radarem Frequency-Modulated Continuous Wave – FMCW. Wykryje obecność człowieka, a nawet jego upadek oraz wybrane parametry życiowe (podczas snu odczyta tętno, temperaturę oraz oddech). Podobnie do smart ekranu Google Nest Hub drugiej generacji. Będzie też dysponować inteligentnymi opcjami, czyli zakresem możliwości smart home. Zadziała w grupach mesh.

Czytaj więcej o: Sengled Smart Health Monitoring Light


Sony zwiastuje gogle PS VR2

Gogle VR do PlayStation 5 coraz bliżej. Na pewno w tym roku, ale jeszcze bez pełnej zapowiedzi. Sony chce jednak dozować informacje o headsecie od samego początku roku, a CES są do tego miejscem idealnym. PS VR2 ma dysponować ekranem OLED 4K (2000 x 2040 na oko, czyli ponad 2x więcej od poprzednika), wysokim odświeżaniem obrazu 120Hz, HDR, 110-stopniowym polem widzenia, śledzeniem oczu, poprawionym systemem śledzenia pozycji (cztery kamerki), motorek wibracyjny (dla głowy), połączenie z konsolą przez USB-C. Pierwszą grą wspierającą gogle VR ma być Horizon Call of the Mountain. Za dużo o niej też nie przekazano.


Lenovo Smart Clock Essential z Alexą

smart budzik Lenovo Smart Clock Essential z AlexąInteligentne głośniki są coraz tańsze. Niektóre otrzymują wyświetlacze, co dodaje im możliwości. Czasem jednak panel nie musi oferować dotyku i kolorowego obrazu, by wystarczyć w przekazie najważniejszych funkcji. Lenovo Smart Clock Essential to najbardziej podstawowy z serii takich gadżetów chińskiej marki. W edycji na 2022 rok skupił się na współpracy z Alexą (poprzednik z Asystentem Google). Jego ekranik wskazuje głównie podstawowe wieści. Takie sypialniane: godzinę, alarm, pogodę itd. Odpowie na pytania do asystentki, czy umożliwi sterowanie domem. Nowością mają być świecące podstawki. Smart głośnik przekształcimy w rodzaj smart lampki. Sam budzik wyceniono na tylko 60$, a LEDowe stacje – 30$. Nawet łącznie nie będzie kosztować wiele. Do sypialni w sam raz.

Czytaj więcej o: Lenovo Smart Clock Essential


Razer Zephyr Pro ze wzmacniaczem głosu

maseczka Razer ZephyrGdy Razer przedstawiał wstępną koncepcję swojej smart maski (jeszcze wtedy jako Hazel) podawał w jej zestawie możliwości wzmacniacza mowy. Żeby łatwiej było porozumiewać się bez jej zdejmowania. Niestety w finalnym projekcie już jako Zephyr zabrakło tego rozwiązania. Na szczęście ten element zostanie jednak wykorzystany, ale w edycji Pro tego gadżetu. Razer Zephyr Pro będzie miał cechy poprzednika, ale z głośniczkiem i mikrofonikiem przekazującym głos. Oczywiście za więcej kasy – 150 dolarów.

Czytaj więcej o: Razer Zephyr Pro


Giętki Asus Zenbook Fold 17 OLED

Asus przywiózł do Las Vegas kilka nowych laptopów, ale i tak głównie jeden przykuł uwagę. Wszystko z racji nietypowego formatu. Zenbook Fold 17 to właściwie tablet z giętkim wyświetlaczem i dodatkową klawiaturą. Wielozadaniowa konstrukcja o kilka wariacjach układu ekranu. To pierwszy składany sprzęt tajwańskiej marki. Wśród dostępnych form użytkowania jest oczywiście laptopa (z panelem zgiętym w pół), całkowicie otwartym wyświetlaczem (rozłożonym), ale też z opcjonalną klawiaturką. 17.3 cala w maksymalnej przekątnej da proporcje 4:3 i rozdzielczość 2560 x 1920. W ułożeniu zgiętym otrzymamy 2x po 12.5 cala (z 1920 x 1080) z 3:2.

Czytaj więcej o: Asus ZenBook 17 Fold OLED


HTC Vive Wrist Tracker na nadgarstek

HTC Vive Wrist TrackerHTC pokazało na targach kilka akcesoriów, m.in. multiładowarki oraz etui do szybkiego ładowania zestawu Vive Focus 3, ale najciekawiej wyglądał naręczny Vive Wrist Tracker. Moduł do śledzenia ruchu ręki nawet, gdy ta wyjdzie poza kadr czujników gogli. Przypomnę, że niezależne headsety śledzą kontrolery bez zewnętrznych stacji bazowych. Nawet, gdy ręka schowa się za głową (np. przy serwowaniu w wirtualnym tenisie), oprogramowanie będzie wiedziało jaka jest jej pozycja. Urządzenie przypięte do przedmiotów będzie też śledzić ich pozycję w przestrzeni 6DoF. Szkoda, że to propozycja głównie dla developerów, jak Focusy trzeciej generacji, ale to to dzięki nim branża się rozwija.

Czytaj więcej o: Vive Wrist Tracker


Wemo Smart Video Doorbell dla HomeKit

smart dzwonek do drzwi Wemo Smart Video Doorbell dla HomeKitBelkin dodał kolejny moduł do swojej bogatej oferty smart urządzeń dla inteligentnego domu. Na CES przygotowało video dzwonek do drzwi. Wemo Smart Video Doorbell  jest jednym z tylko trzech na rynku, które posiadają wsparcie prywatnego zapisu obrazu HomeKit Secure Video do iCloud. Ma niezłe parametry i możliwość wpięcia do platformy HomeKit od Apple. Kamerka z przyciskiem nie jest zbyt kompaktowa, ale dzięki temu dysponuje lepszą jakością przekazu. Obiektyw ma niemal pełny zakres rybiego oka (178 stopni – najlepiej na rynku), więc widać wszystko co dzieje się przed wejściem. Do tego tryb night vision i opcjonalny zoom. W 2022 roku do sprzedaży wejdą też nowe wersje Smart Plug, Smart Light Switch i Smart Dimmer ze wsparciem dla Matter przez Thread.

Eufy Security Video Doorbell Dual

Eufy Security Video Doorbell Dual smart dzwonek z podwójną kamerkąKonkurencyjną propozycje dla Belkina pokazało też Eufy (Anker). Ich Security Video Doorbell Dual też widzi więcej, ale przy pomocy dwóch kamerek. Główna „celuje” w przód i ma rozdzielczość 2K, natomiast druga skupi się na podłodze. Tutaj sensor ma 1080p co też w zupełności wystarczy, zwłaszcza, że mamy widzieć paczki leżące pod drzwiami. To gadżet kierowany raczej do Amerykanów, których często okradają z przesyłek. Kurierzy pozostawiają je tam za zgodą klienta. Producent obiecuje, że smart dzwonek nie będzie miał żadnego blind spota i zobaczymy przed wejściem wszystko.

Czytaj więcej o: smart dzwonkach Wemo i Eufy

Smartwatche na CES 2022

Skagen Falster Gen 6 Wear OS 3Na targach elektroniki nie mogło zabraknąć premier inteligentnych zegarków. W Las Vegas pojawiło się ich kilka. Myślę, że więcej debiutów szykowanych jest na marcowe Mobile World Congress, które mają więcej wspólnego z wearables. Na CES znalazłem cztery wyróżniające się propozycje. Dwie z nich to smartwatche z Wear OS, natomiast druga połowa to modele Garmina. Wszystkie z czymś ciekawym, ale bez żadnych rewelacji. Kolejne ulepszone generacje bez innowacji. O każdej napisałem coś więcej w oddzielnych wpisach, więc od razu podlinkuję do artykułów:


Eargo 6 – smart aparat słuchowy

Eargo 6 smart aparat słuchowyInteresującym przedstawicielem segmentu wearables na CES było Eargo 6. Inteligentny aparat słuchowy, który musi rozwijać swoje umiejętności wobec naporu wielu hearables, które powoli dysponują wzmacniaczami dźwięku i trybem hear through. Zaletą dedykowanych modeli jest ich konkretne przeznaczenie i mniejsze gabaryty. Eatgo nowej generacji zyskał tryb Sound Adjust z automatycznym dopasowaniem ustawień dźwięku do zastanych warunków. Inteligentne algorytmy rozpoznają otoczenie i proponują odpowiednie regulacje zakresów do napotkanej sytuacji. W poprzedniku był Sound Match do budowania personalizowanych profilów (manualne dostosowanie zajmowało 8-10 minut). Urządzenie drogie. Zostało wycenione na prawie 3000$.


Lenovo ThinkBook Plus 3. Gen

Kolejnym ciekawym laptopem na mojej liście jest Lenovo ThinkBook Plus 3. Gen. Przeciekał do sieci wiele razy na kilka ładnych tygodni przed oficjalną zapowiedzią, ale mało kto wierzył w jego faktyczne istnienie. Niektórzy nawet podśmiewywali się z nowej propozycji chińskiej marki. Okazuje się jednak, że sprzęt jest realny i wejdzie wkrótce do sprzedaży. Jednostka wyróżnia się dwoma elementami. Panoramicznym, aż 17.3-calowym ekranem oraz drugim panelem 8 cali wbudowanym w obszar klawiatury. Ma służyć jako tablet z rysikiem. Model przeznaczony dla konkretnych klientów (projektantów, artystów itp.).


Binah.ai – ciśnienie krwi mierzona kamerką

binah ai ciśnieniomierz przez kamerkęNaręczne ciśnieniomierze to wciąż unikatowe rozwiązania. Myślę, że jeszcze z minimum 2-3 lata nim pomiary tego typu staną się rynkowym standardem. Obecnie najłatwiej i najszybciej kupimy zegarki Galaxy Watch z takimi miernikami, ale z koniecznością ich okresowej kalibracji przy użyciu zwykłego ciśnieniomierza. Huawei stworzył zegarek z mini pompką, ale dopiero czeka on na swój debiut w Chinach). Binah.ai to narzędzia, które obiecują pomiary ciśnienia tętniczego krwi przez kamerkę smartfona. Przez analizy zmian przepływu krwi na twarzy „pacjenta”. Wykorzystane będą tu technologie fotopletyzmografii, czyli PPG – te same rozwiązania, które znamy ze współczensych trackerów aktywności.

Czytaj więcej o: Binah.ai – analizy ciśnienia krwi przez smartfon


Aktiia – ciśnieniomierz na nadgarstku

Aktiia naręczny ciśnieniomierzTą samą technologię, ale w naręcznym wydaniu proponuje Aktiia. Bransoletka będzie miała tę przewagę, że odczyty wykona z bardzo bliskiej odległości. Bezpośrednio przez skórę. Jak trackery aktywności. Urządzenie jest już na rynku, natomiast w USA debiutowało na targach. Na tamten rynek dopiero oczekuje z certyfikacją. Jeśli wierzyć zapewnieniom twórców (no i potwierdzeniom wspomnianej certyfikacji) monitor będzie mierzył ciśnienie tętnicze regularnie, automatycznie i również w nocy. Będzie wygodniejsze w użyciu niż tradycyjny odpowiednik. Szkoda, że bransoletka bez własnego ekranu. Dane wędrują do aplikacji na smartfon, gdzie przejrzymy historię zapisu i zmian.

Czytaj więcej o: Aktiia


Masonite M-Pwr Smart Door – smart drzwi

Masonite M-Pwr Smart Door smart drzwiWejście do inteligentnego domu to dziś połączenie wielu różnych elementów. Możemy zainstalować czujniki ruchu, monitoring z detekcją ruchu, smart dzwonek, smart zamek, czy takowe oświetlenie. A gdyby tak móc to wszystko zintegrować w drzwiach? Masonite jest jedną z pierwszych firm, która pokazała kompleksowo przygotowane do nowoczesnego budynku drzwi. Zintegrowane z kamerką Ring, zamkiem Yale, oświetleniem, a nawet bankiem energii na wypadek blackoutu. Jest też opatentowany system zasilania, by wszystko było przy tym estetyczne. Niestety na ten moment oferta kierowana wyłącznie do developerów większych inwestycji i tylko w Karolinie Północnej.

Czytaj więcej o: Masonite M-Pwr Smart Door


Projektor Nebula Cosmos Laser 4K

Laserowe projektory robią się powszechniejsze. Wciąż są mniejszością pośród pozostałych rzutników, ale jest ich coraz więcej. Także Anker przygotował własny model z linii Nebula. Nie byle jaki. Od razu w przenośnej, możliwie kompaktowej wersji. Z obrazem 4K, przekątną do nawet 150 cali i jasnością 2400 ANSI lumenów. Specjalna stacja dokująca z dodatkową baterią ma pozwolić na plenerowe seanse, a więc w wydaniu mobilnym. Oprócz tego automatyka ostrości i korekcji obrazu. Bezprzewodowa łączność oraz Android TV 10 na pokładzie. Chromecast również jest.


Razer z apką Smart Home

Razer Smart HomeW segmencie inteligentnych domów jest mnóstwo marek, które przystosowują swoje urządzeniach do nowych standardów i popularnych platform. Większość z nich adaptuje rozwiązania, by móc skorzystać z opcji bycia składową smart sieci. Część stara się jednak tworzyć takie narzędzia do integracji. Razer (znany raczej z działu gamingowego) zapowiedział własną aplikacją Smart Home. Ma łączyć rozwiązania producentów z kategorii oświetleniowej, by wzmocnić efekty programu Chroma RGB. System ułatwi grupowanie żarówek, lamp i innych LEDów – głównie w ramach wzmocnienia efektów dla graczy.

Czytaj więcej o: Razer Smart Home


Masonite M-Pwr Smart Door – smart drzwi

Masonite M-Pwr Smart Door smart drzwiInteligentne wejście do domu łączy już kilka elementów. Monitoring, dzwonek do drzwi, zamek, oświetlenie i czujniki z detekcją ruchu. Możemy je instalować samodzielnie, a wybór modeli całkiem spory. A gdyby tak otrzymać wszystko w jednym i estetycznym formacie? Takie smart drzwi z wszystkimi powyższymi urządzeniami proponuje amerykańskie Masonite. Wykorzystało moduły Ring i Yale, a wszystko połączyło z własną apką, która przy okazji łączy akcje z oświetleniem witającym gości. Niestety oferta na razie tylko lokalna i w dodatku głównie dla developerów.

Czytaj więcej o: Masonite M-Pwr Smart Door


Panasonic z zestawem VR Shiftall

Panasonic Shifall HaritoraX całe ciało kontrola VRNa targach CES pojawiały się też propozycje dla Wirtualnej Rzeczywistości. Panasonic przywiózł cały zestaw VR. Od gogli MeganeX z ekranami MicroOLED w kompaktowym wydaniu (120Hz i 2560 x 2560 pikseli na oko, 10-bit HDR), przez „termostat” PebbleFeel imitującym zmiany temperatury, maskę Mutalk, aż po kontroler na ciało, dzięki któremu przeniesiemy ruch bardziej imersyjnie. Wszystko już wycenione i z datami premiery, więc nie są to wyłącznie prototypy na potrzeby expo w Las Vegas. Tanio oczywiście nie będzie, szczególnie jeśli chcemy nabyć cały komplet.

Czytaj więcej o: Panasonic Shiftall VR


Robot Ecovacs Deebot X1 Omni

Ecovacs Deebot X1 Omni sam oczyści mopRoborock nie był jedynym producentem smart robota sprzątającego z wielofunkcyjną stacją dokującą. Bardzo podobny model zaprezentowało Ecovacs Robotics. Seria Deebot X1 ma aż trzech przedstawicieli, ale tylko Omni otrzyma pełen zestaw możliwości. Chodzi o zbiorniki do automatycznego opróżniania robota z zebranego kurzu i brudnej wody po mopowaniu. Sprzęt też sam pobierze świeżą i samodzielnie oczyści końcówki do mycia na mokro. Oczywiście z ich wysuszeniem, a więc pełną gotowością do kolejnego wyjazdu. AGD ma zbliżoną mocc ssania do Roborocka – aż 5000 Pa.

Czytaj więcej o: Ecovacs Deebot X1 Omni


NexMonitor i NexPad – ekrany dla smartfona

NexPad tablet Android smartfonPamiętacie projekt NexDocka z 2016 roku? Laptopowej konstrukcji, w której mózgiem obliczeniowym był smartfon? Nex Computer idzie z koncepcją dalej, ale z podobnym motywem przewodnim. NexPad i NexMonitor to odpowiednio tablet i monitor do smartfona. Rozszerzający przestrzeń roboczą telefonu o większy ekran. W tablecie 12-, a w monitorze 27 cali. Z przewodowym połączeniem, ale może to lepiej, bo pewniej. Urządzenia mają zadebiutować w okolicach lipca.

Czytaj więcej o: NexMonitor i NexPad


EDIT: wpis aktualizowany na bieżąco (również przez kolejne dni po targach)