Dziś trzymam się tematu mHealth, więc pojawi się kilka wpisów nawiązujących do smart urządzeń dla zdrowia. Ostatni wrzucę wieczorem. W sumie trzy ciekaw rozwiązania. Teraz przedstawię projekt DFree, czyli ubieralnych czujników do monitorowania spraw związanych z pęcherzem moczowym. Wearable zostało stworzone dla cierpiących na nietrzymanie moczu, a więc dosyć krępującego schorzenia. Jest ono dosyć powszechne, ale nie każdy akceptuje stosowanie pieluchomajtek. Są bardzo dyskretnym sposobem na nieprzyjemności, ale można tutaj zaradzić czymś innym.

DFree monitorowanie pęcherza

DFree to specjalny moduł nasłuchowy, wykorzystujący technologię sensorów ultradźwiękowych, skalibrowanych pod bardzo konkretne zadanie. Czujkę mocujemy w pobliżu brzucha, by ta z odpowiedniego miejsca monitorowała pęcherz moczowy. Cel jest jasny. Ulżyć na dwa sposoby. Poinformować o wizycie w łazience, no i oszczędzić zakłopotania. Ubieralny gadżet jest nieinwazyjny, więc nie ma negatywnego wpływu na organizm. Trzeba tylko dobrze go umiejscowić i sparować ze smartfonem. Współpraca na tej linii jest w stanie przesyłać powiadomienia (także w sposób bardzo dyskretny). Stosowanie DFree ma zwiększyć niezależność i uwolnić rodzinę od przykrych obowiązków. Będzie też uspokajać, bo nie zmusi do nagłego szukania drogi do ubikacji.

Rozwiązanie skierowano głównie do osób starszych, gdyż tutaj odsetek cierpiących jest najwyższy, ale z nowoczesnego urządzenia może skorzystać każdy kto ma problem z nietrzymaniem moczu. Firma Triple W oferuje swój wyrób w Europie już od 2017 roku. Jego cena będzie największą przeszkodą, gdyż wyceniono go aż na 500$. Można go jednak wypożyczać. Wtedy koszty spadną do 40$ miesięcznie. Wciąż sporo. Być może najdroższa jest tama technologia, a zwłaszcza opatentowane algorytmy, które śledzą pracę pęcherza i przewidują sytuację. System jest oczywiście kompatybilny z dwoma najpopularniejszymi platformami. W apce użytkownik może regulować notyfikacje dla różnego poziomu zapełnienia pęcherza, np.: 65%, 70% lub 85% jego pojemności. W ten sposób personalizują ustawienia pod własne preferencje.

źródło