Inteligentne kostki na Bluetooth pojawiły się kiedyś w jednym z moich wpisów. SmartROLL miały dać możliwości fizycznej zabawy oraz interakcję z tabletem lub smartfonem oraz obsługę aplikacji mobilnych. Tym razem swoje rozwiązanie prezentuje Dice w projekcie kostki DICE+, czyli cześciościennej kostki XXI wieku. Podobnie jak smartROLL, ma komunikować się z urządzeniami mobilnymi poprzez umieszczony wewnątrz bezprzewodowy moduł Bluetooth. Kości to jedna z pierwszych gier ludzkości. Jest już z nami kilka tysięcy lat, to dobry moment, żeby zaprezentować nowoczesną jej cyfrową odmianę.

Dice+ to tradycyjnych kształtów kostka, posiadająca sześć ścianek, ale z wbudowanymi wewnątrz czujnikami, które pozwolą na przeniesienie gry bezpośrednio na wyświetlacz tabletu lub smartfona. Jest kompatybilna z systemem Android 4.0 lub nowszym oraz iPadami od trzeciej generacji. Sensory umożliwiają zabawę do kilkunastu metrów od urządzeń rejestrujących poruszanie się kostek, ale i tak większość z nas będzie bawić się bezpośrednio przy tablecie lub smartfonie, więc zasięg jest nawet większy niż potrzeba. Na każdej ściance mamy LEDowe ekraniki, które będą informować o zawartości poszczególnych stron bryły (liczbie „oczek”).

W środku umieszczono sensor wyczuwający pole magnetyczne, to właśnie on zbada orientację położenia kości, a czujniki zbliżeniowe pozwolą ocenić kiedy urządzonko zostało dotknięte. Jest też akcelerometr odpowiedzialny za wykrywanie ruchu i przyspieszenia. Wszystkie one będą zbierać dane i przekazywać do telefonu lub tabletu, a przy okazji nie pozwolą na sztuczki i oszustwa lub nieuczciwą grę. Dokładność będzie bardzo duża, a wszystkie informacje szybko przekazane do urządzeń z zainstalowanymi aplikacjami. Będą to przeważnie gry i zabawy. Od tych wszystkim znanych, po oryginalne tytuły pozwalające wykorzystać możliwości Dice+. Lista tytułów dostępnych w AppStore i Google Play, które są kompatybilne z zabawką pokazuje ile i jakie apki są dostępne do zabawy.

Jedna kostka to niecałe 100 zł. W cenie otrzymujemy praktyczny woreczek na kości sygnowany logo Dice+ oraz kabelek do podładowania bateryjek (20 h pracy). Gadżecik został zaprojektowany tak, by był odporny na wstrząsy. Szkoda, że klasyczna gra w kości to wydatek ok. 500 zł, ale raczej w tradycyjny sposób pogramy bez potrzeby kupna cyfrowych modeli. Kość jest przeznaczona głównie do gier planszowych. W tej chwili dostępnych jest sześć tytułów, ale producent planuje przygotowanie kolejnych gier jeszcze w tym roku. Na razie zaprojektowano tylko sześciościenną wersję, więc miłośnicy gier typu RPG będą musieli poczekać na wieści na temat edycji o większej liczbie ścięć bryłki. Maksymalnie możemy użyć 7 kości na raz – taka liczba to już zabawa w bardziej skomplikowane odmiany gier. Warto zaznaczyć, że Dice+ jest efektem prac polskiej firmy Game Technologies.

źródło: Dicepl.us via Dvice.com, gizmag.com