Sprzęt AGD ewoluuje zgodnie z trendami. Elektroniczne wyposażenie w Internecie Rzeczy będzie jednym z ważniejszych elementów domowej sieci. Następuje to jeszcze powoli, ale za pewien czas prawdopodobnie nie kupimy już „zwyczajnego” artykułu gospodarstwa domowego. Nie będę teraz oceniał czy to źle czy dobrze, moim zdaniem w pewnych kwestiach będzie lepiej – zwłaszcza automatyzacji. Nie chodzi tutaj nawet o wprowadzanie dodatków na siłę, ale o fakt, że „naczyń połączonych” przybędzie i będą musiały się ze sobą komunikować. Electrolux już w zeszłym roku pokazał swój nowoczesny model kuchenki, a teraz prototyp przeistoczy się w wariant finalny, czyli na sprzedaż.

Takie informacje podaje Bloomberg. Inteligentna kuchenka ma umożliwić działanie z aplikacją mobilną na smarton/tablet, a celem tego wszystkiego ma być ułatwienie procesu gotowania, ale i jego ulepszenie: smaczniejsze potrawy. Najciekawszą częścią takiego urządzenia ma być wbudowana wewnątrz kamerka. Po raz pierwszy kucharze będą mieli bezpośredni podgląd w efekt swoich prac, a obraz ma pozwolić im na zdalną kontrolę przygotowywania jedzenia. Wnioskuję, że nie tylko z kanapy innego pokoju, ale nawet i ogrodu lub w trakcie wracania do domu. Rozmarzyłem się trochę.

W zestawie pojawi się odpowiednia aplikacja, tj. zbiór przepisów wraz z instrukcjami krok po kroku (na pewno monitoring z kamerki będzie tutaj pomocny). Przykładowo algorytm całego procesu może przebiegać na podstawie rozpoznawania odpowiednich kolorów pieczonego mięsa, co nawet sami możemy obserwować odpowiednio reagując na dalsze kroki. Zwykle wystarczy rzut oka przez szybkę piekarnika, ale zadaniem kamerki ma być praca zdalna. Jeśli można to tak nazwać. Z poziomu smartfona lub tabletu mamy kontrolować ustawienia kuchenki, a ciągły podgląd sytuacji sprawi, że wraz z sugestiami powiadomień na telefon, zaczniemy smaczniej gotować (bez przypiekania – przynajmniej w teorii).

Część podpowiedzi ma być na tyle pomocna, że danie powinno przygotowywać się w sposób zbliżony do perfekcji. Przepisy mamy móc pobierać w aplikacji, by stale poszerzać możliwości. Opcję doglądania procesu gotowania ze smartfona docenią osoby, które robią w domu wiele rzeczy jednocześnie, czyli mające sporo domowych obowiązków. Aplikacja ma też łączyć społeczność chcącą komunikować się w sprawach lepszego gotowania. Odkąd Google wykupiło Nesta, Apple zaczęło prowadzać platformę HomeKit, a Samsung przejął SmartThings (wyposażenie dla inteligentnego domu), producenci starają się dostosować do przyszłych standardów.

 źródło: digitaltrends.com