Philips Hue to ekosystem, który jest kojarzony z inteligentnym oświetleniem i nowoczesnymi rozwiązaniami. Aplikacyjne oprogramowanie, integracja z HomeKit i kolejne smart elementy w coraz liczniejszej rodzinie modułów. Okazuje się, że nudny włącznik ścienny może okazać się jednym z ciekawszych w ostatnio zaproponowanych przez holenderskiego producenta wyrobów. Na IFA 2018 w Berlinie producent zapowiedział, że jeszcze w tym roku wraz z kilkoma producentami zaoferuje smart włączniki kompatybilne z usługami Hue!

Philips Hue smart switch

Szczerze? Czekałem na taki krok już dawno temu. Panel Hue Tap i Hue Wireless Dimming Kit były fajnym uzupełnieniem, ale przyzwyczailiśmy się już do tradycyjnego zapalania i gaszenia światła, natomiast tamte akcesoria (chyba to najlepsze dla nich określenie) przypominały gadżety. Klasyczne włączniki są częścią dekoracji i wykończenia wnętrza, ułatwiają też poruszanie się po pomieszczeniu. Każdy gość w mieszkaniu od razu wie gdzie szukać „interfejsu”. Nic więc dziwnego, że Philips w końcu się przełamał i zacznie integrować swoje smart funkcje z klasyką. Obok poleceń głosowych, apki w smartfonie, czy smartwatchu, przyszedł czas na powrót do korzeni.

Na szczęście nie będzie to takie zwyczajne się wydaje. Nutka inteligencji i tej magii, którą kochamy z bezprzewodowej obsługi oraz części systemu smart home też będą. Właśnie to ma przekonać do zakupu i instalacji włączników Philips Hue smart switches. Wszystko co dostępne w aplikacji, powinno być na fizycznych przyciskach w różnych układach i w różnej stylistyce oraz kolorystyce. Programowalność, aktywacja ustalonych wcześniej scen, aktywacja akcji HomeKit i najważniejsze – wszystko w klasycznej obsłudze. Najlepsze w tym wszystkim, że modułu mają nie wymagać zasilania przewodami (nie trzeba kuć), ani nawet bateriami! Każdy panel będzie można umieścić w najwygodniejszym dla domowników miejscu.


To jak to będzie funkcjonować? Wykorzystywane będą technologie chipsetu EnOcean, który nie wymaga wielkiej energii. Samo przełączenie przycisku wystarczy, by wygenerować impulsy potrzebne do przekazania sygnału do bazy Hub. Wciąż używany będzie do tego protokół ZigBee. Na targach IFA Philips ogłosił specjalny program partnerski Friends of Hue, dzięki któremu oferta włączników powinna szybko urosnąć. Illumra, Feller i Busch-Jaeger to jedni z pierwszych partnerów tej strategii. Odmian nie powinno zatem zabraknąć. Powstawać mają też warianty hybrydowe, gdzie będzie można łączyć kontrolę inteligentnego, ale i tradycyjnego oświetlenia, np. tego, które już w budynku istniało. Być może uda się w ten sposób włączyć do normalnego oświetlenia komendy głosowe, a więc unowocześnić wnętrze. Europejskich modeli ma być w ofercie zdecydowane więcej.

źródło: Signify.com